Yeni İş Fikirleri
Yeni Üretilen Bir Bitki: TomTato

Yeni gıda ürünü olan tomtato girişimcilere para kazandıracak  bir tarım kalemi olacak gibi..

TomTatoBünyesinde hem domates hem de patates üreten ve “TomTato” adı verilen bitki, İngiltere piyasasına sunuldu. Aşılama yöntemiyle geliştirilen ve genetik olarak değiştirilmediği belirten bitki ürettiği domateslerin toplanma zamanı geldiğinde, patateslerin de topraktan çıkarılabileceği belirtiliyor.

BBC’nin haberine göre, merkezi İngiletere’nin Ipswich kasabasında bulunan ve bahçe bitkileri üreten firma Thompson and Morgan, melez bitkilerinin genetik olarak değiştirilmediğini belirtti. Benzer bitkilerin İngiltere’de daha önce de üretildiğini belirten firma, ancak melez bitkinin ilk defa ticari ölçeklerde üretildiğini açıkladı.

Kraliyet Bahçıvanlık Derneği’nden Guy Barter, bitkiye “ilgiyle” baktığını söyleyerek, bu bitkilerin “aşılama” olarak bilinen bir teknikle üretildiğini ve önceki denemelerden çıkan ürünlerin tadında problemler olduğunu belirtti.

BBC’ye bitki hakkında konuşan Barter, “Bitkiye büyük bir ilgiyle bakıyoruz çünkü Thompson and Morgan, kaybedecek çok şeyi olan saygın bir firma. Ancak bu bitkinin onlar için değerli olduğunu göz ardı etmem. Geçmişte bu bitkilere güvenmezdik ancak yakın yıllarda aşılama tekniğinde ciddi gelişmeler yaşandı. Pekçok insanın bahçelerinde fazla boş alan yok ve bu tip bir bitkinin, onların ilgisini çekeceğini düşünüyorum” dedi.

Thompson and Morgan’ın direktörü Paul Hansord, bitkinin geliştirilmesi için on yıl çalışıldığını belirterek, bitkinin ürettiği domateslerin alışveriş merkezlerinden alınan domateslerden daha lezzetli olduğunu iddia etti.

Aşılamanın işe yaraması için domates gövdesi ile patates gövdesinin aynı kalınlıkta olması gerektiğini ve bunu başarmanın zor olduğunu söyleyen Hansord, “Çok ustalık gerektiren bir operasyon. Benzer ürünleri daha önce gördük ancak yakından bakıldığında o ürünler, domates ve patatesin aynı saksıyı ekilmesinden oluşuyor. Bizim bitkimiz tek gövdeli bir bitki ve patates yaprakları üretmiyor” diye açıkladı.

Bitkinin bir sezon boyunca hayatta kaldığını açıklayan firma, domateslerin toplanmaya hazır olduğu zamanda, patateslerin de topraktan çıkartılabileceğini belirtti.

 

Kaynak:gidagundemi.com


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.