Yeni cazibe merkezi: Yatırım yapan çok kazanacak
düzceÖzellikle hayvancılıkla uğraşan bölgede son dönemlerde sanayicilerde bölgede yatırımlar yapmaya başladı.Düzce’de imarlı arsaların metrekaresi 300 – 1.000 TL, köylerde ise dönümü 5 – 30 bin TL arasında değişiyor…

İSTANBUL’UN sanayisizleştirilme sürecinden en yararlı çıkan bölgelerden birisi Düzce oldu. Sanayi, tarım ve hayvancılık yatırımı yapmak isteyenler, Düzce ve çevresinden arazi arıyor. İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken bölge, son zamanlarda yatırımcının gözdesi oldu. Hem verimli hem de geniş arazilere sahip olan Düzce’de, fiyatlar da oldukça uygun. Pek çok sanayi ve tekstil firması yatırımlarını şimdiden bölgeye kaydırdı. İrili ufaklı birçok kanatlı hayvan üretimi yapan çiftlik bulunan bölgede, büyükbaş hayvan üretimi için de teşvik uygulamaları başladı.

Yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği bölgeyi, biz de mercek altına aldık. Zaman zaman yaptığımız gibi bölgedeki gelişmeleri, yatırım yapılacak yerleri, arazi fiyatlarını ve yatırım olanaklarını araştırdık…

TEKSTİL VE SANAYİ AĞIRLIKTA

291 köyü ve 378 yerleşim yeri bulunan Düzce, toplam 323 bin 328 kişilik nüfusa sahip. Merkezinde 94 bin 637 kişi yaşayan Düzce’nin, Yığılca, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova ve Kaynaşlı adında yedi ilçesi var.

Sarsılmaz Silah Sanayi, Desa Deri Sanayi Standart Profil ve Erciyas Çelik Boru gibi tanınmış sanayi kuruluşlarının yanı sıra bölgede Venüs Giyim, Realkom Tekstil, Mteks Giyim, Debateks Tekstil Sanayi ve Lale Hazır Giyim gibi tekstil firmalarının üretim tesisleri bulunuyor. Teknorot, Süperlastik Kauçuk ve Plastik, Oltan Fındık, Mas-Daf Makine, Funny Pazarlama, Gropalli Isı Sistemleri, Haşep Kaplama, Çelebi Kalıp, Seta İnşaat, Kapsan Kaplama, Karn Gıda Sanayi, M.T. Reklam ve Pazarlama ve SMS Gıda Sanayi, Düzce’de faaliyet gösteren diğer büyük firmalardan.

Bölgesel teşvikte 4’üncü bölgede ve 5048 Sayılı Teşvik Yasası’yla da en çok tercih edilen iller arasında yer alan Düzce’de, Düzce merkezi ile Çilimli ve Gümüşova ilçeleri sanayi yatırımlarının yapıldığı bölgeler olarak belirlenmiş. Düzce’nin 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgesi, her sektörden faaliyet gösteren fabrikalarla dolmuş durumda. Sanayi şehri konumuna gelen Düzce’de, yerel yönetimler talebi karşılamak için Gümüşova İlçesi’nde D-100 Karayolu’nda sağlı sollu 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi’ni kurmuş. Gayrimenkul danışmanları, sanayi yatırımı için bu bölgelerdeki D-100 Karayolu ve TEM’e cephesi olan arazilere yoğun talep olduğunu söylüyorlar.

KALİFİYE ELEMAN DESTEĞİ

Fabrikalarını taşıyan sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman sıkıntısı yaşamaması için de Düzce ve ilçelerinde çok sayıda meslek yüksekokulu açılmış. Konuralp beldesindeki Düzce Üniversitesi ile Düzce Meslek Yüksekokulu, Akçakoca Meslek Yüksekokulu, Gümüşova Meslek Yüksekokulu, Cumayeri Meslek Yüksekokulu, Çilimli Meslek Yüksekokulu, Gölyaka Meslek Yüksekokulu, Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda, bölgede faaliyet gösteren fabrikalar için çok sayıda kalifiye eleman yetiştirmeye başlanmış.

TARIM VE HAYVANCILIK

Efteni Gölü ve çevresindeki araziler, bölgedeki en verimli tarım alanları arasında bulunuyor. Göle paralel alanlardaki arazilere özellikle tarım yapmak için yoğun talep var. Köprübaşı Ömer Efendi, Bahçeköy, Kuşaçması, Ballıca, Yazıpınar, İçmeler, Turaplar, Otluoğlu, Yenitaşköprü, İhsaniye, Mamure, Fevziye, İstilli, Söğütlü, İshaklar, Aynalı, Esenli, Kuşoğlu, Kadıoğlu ve Kaymakçı köylerinin arazileri, tarımsal yatırımların yapıldığı yerler.
Düzce, hayvancılık yapmak için da uygun bir bölge. Bolu’daki entegre kesim fabrikası, Düzce’de kanatlı hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmiş. Bölgede kümes hayvancılığı çiftliklerinin sayısında da bir hayli artış olmuş, Son yıllarda irili ufaklı birçok modern besihane açılmış. Sığır yetiştiriciliğinin gelişmesine yönelik teşvikler de uygulanmaya başlamış.

İMAR PLANLARI ONAYLANDI

Kentin Revizyon ve İlave İmar Planı, 8 Şubat 2013 tarihli Belediye Meclis Toplantısı’nda onaylanmış. 49 mahallesi bulunan Düzce, onaylanan imar planı ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8’inci maddesi uyarınca yapılan yeni düzenlemelerle hızla gelişmeye başlamış.
1999 depreminin ardından kentin kuzeyinde kalıcı konutlar inşa edilmiş. Kalıcı konutların Düzce’ye bağlantısını sağlayan Zahid Keyseri Bulvarı üzerinde yeni konut projeleri de inşa edilmeye başlamış. Aynı bulvar üzerinde yeni projelerine önümüzdeki günlerde start verileceğini vurgulayan gayrimenkul uzmanları, bölgenin kısa sürede en çok prim yapan yerlerin başında geldiğini söylüyor. Bulvar üzerindeki Koçyazı, Dereli, Tütüncü, Yayalar, Kazukoğlu. Nalbantoğlu Mahallelerindeki arazilerin fiyatları yükselmiş.

Kentin kuzeyinde açılan yeni yol güzergâhlarındaki Hamidiye ve Karaca Hacımusa Mahalleleri de hızla gelişmeye başlamış. Güneydeki Azmimilli ve Darıcı Mahalleleri değer kazanmış. Şehrin batısında inşa edilen yeni devlet hastanesinin yakınındaki Uzunmustafa ve Aziziye Mahalleleri de müteahhitlerin gözdesi olmuş. Adliye, Emniyet Müdürlüğü ve Kültür Merkezi binaları ise şehrin doğusunda kalan Fevzi Çakmak Mahallesi’ne ilgiyi artırmış.

DÜZCE’DE FİYATLAR

Hemen her yerde olduğu gibi Düzce’de de en değerli arsalar, şehir merkezi olarak kabul edilen Şerefiye ve Kültür Mahallelerinde bulunuyor. Her iki mahallede de arsaların metrekare fiyatı bin TL’ye kadar ulaşıyor. Merkeze yakın Uzun Mustafa, Kremitocağı, Burhaniye ve Nusrettin Mahallelerinde ise arsaların metrekare fiyatı 500-700 TL arasında değişiyor. Şehrin merkezinden uzak olan Hamidiye, Koçyazı, Azmimilli ve Aziziye mahallelerinde metrekare fiyatları ise 300-500 TL düzeyinde.

Düzce’nin mücavir alanlarına girmesine rağmen hala köy görünümündeki mahallelerde henüz 18’inci madde ayırımı görmeyen arazilerin metrekaresi ise 50-70 TL’ye satılıyor.

BU ALANLARA YATIRIM YAPIN

Uzun vadeli düşünen yatırımcıların mücavir alanlara yatırım yapmasını öneren gayrimenkul uzmanları, Düzce’de mücavir alana giren yeni mahallelerde tarla veya boş arazilere yatırım yapmalarını tavsiye ediyorlar. Uzmanlar, “Ancak alacağınız arazi en az 10 bin metrekare olmalı” diyor.

Kısa vadeli yatırım yapmayı düşünenlere ise daha küçük metrekarelerde ve arsa vasfındaki arazileri öneren gayrimenkul danışmanları, metrekare fiyatları 500 ile 700 TL arasında değişen arsaların her zaman kat karşılığında müteahhitlere verilebileceğini belirtiyorlar. Kısa vadeli yatırım yapacak olanları uzmanlar, “Tabii arsalar Taks yüzde 40 ve Kask 1.5 değerleri düşünülerek alınmalı” diyerek uyarıyor.

KÜMES VE MANDIRA ARTIYOR

Düzce’de mücavir alanlara komşu köylerden tarım arazileri alarak da yatırım yapabilirsiniz. Çilimli ile Gümüşova’da D-100 Karayolu’na paralel 250 metre derinliğe kadar sağlı ve sollu sanayi imarlı arazilere de yatırım yapmak mümkün. Düzce’nin rağbet gören köylerinde tarla vasfındaki arazilerin dönümü 10 bin TL’den başlayarak 30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yığılca ve Kaynaşlı’da eğimli arazilerin dönümü 5-10 bin TL’ye kadar düşüyor.
Tarım ve hayvancılık alanlarında ise süt mandıracılığı ağırlıklı olarak Gölyaka bölgesinde ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği Yığılca bölgesinde gelişiyor.

İLÇELERİ DE GELİŞİYOR

Düzce’ye 40 kilometre uzaklıkta Karadeniz’e kıyısı bulunan Akçakoca’da, yeni havuzlu konut siteleri inşa ediliyor. Yaz mevsimi kısa sürmesine rağmen İstanbul’a yakın olması, Akçakoca’yı turizm açısından ön plana çıkarıyor. Gelişmeye devam eden ilçede, çok sayıda tavuk ve büyükbaş hayvan çiftliği bulunuyor.

25 kilometre uzaklıktaki Cumayeri ise Melen Çayı’nda rafting yapmak isteyenlerin uğrak yeri. Yurtdışına çok sayıda işçi gönderen ilçede, işçilerin geri dönmesiyle birlikte konut talebinde artış olmuş. Gayrimenkul uzmanları, ilçede çok sayıda konut inşa edildiğini söylüyor.
Gayrimenkul danışmanları, 20 kilometre mesafedeki Çilimli’nin ve 40 kilometre uzaklıktaki Gölyaka’nın da gelişmeye açık bölgeler olduğunu ifade ediyorlar. Düzce’nin batı ile bağlantısını sağlayan Gümüşova, üçüncü OSB’nin kurulması ile kabuğunu kırmaya hazırlanıyor. Düzce’ye 7 kilometre mesafedeki Kaynaşlı’da ise yayla turizmi ön plana çıkıyor.

Düzce’nin tarihi

Batı Karadeniz’in tek antik kenti olan Düzce’nin tarihi, M.Ö. 1390-800 yılları arasında hüküm süren Hitit medeniyetine kadar uzanıyor. Orhan Gazi’nin komutanlarından Konuralp’in 1323’te Bizans tekfuru ile yaptığı savaştan sonra Osmanlı’ya katılan Düzce, 1869 yılına kadar Kastamonu Vilayeti, Bolu Mutasarrıflığı Göynük Kasabası’na bağlı bir bucaktı. 1869-70 yıllarında Bolu Sancağına bağlı bir kaza oyan Düzce, 1999’da 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından il yapıldı.

Ümit BODUKÇUOĞLU / Turyap Düzce Gayrimenkul Danışmanlığı
“Kısa vadede arsaya, uzun vadede tarlaya yatırım yapın”

Düzce, 3194 sayılı İmar Kanunu ve 8 Şubat 2013 tarihinde belediye meclisinde onaylanan imar planı ile hızlı gelişen bir yer. Doğusundan batısına kuzeyinden güneyine şehrin her yerinde yeni gelişen bölgeler var. Kuzeyde inşa edilen kalıcı konutları şehir merkezine bağlayan bulvar en çok prim yapan yer. İnşa edilen yeni devlet hastanesi ise şehrin batısına ilgiyi artırdı. Adliye binası, emniyet müdürlüğü ve kültür merkezi binaları ise doğusunu canlandırdı. Düzce’nin merkezi ve çevresinde yapılan yatırımlar her zaman kazandırmıştır. Kısa vadeli yatırım yapacaklara düşük metrekareli arsa vasfındaki arsaları, uzun vadeli yatırım yapacaklara da şehrin mücavir alanlarına yeni giren mahallelerdeki tarla vasfındaki boş arazileri almalarını öneririm.

Erdal BIÇAKÇI / Gayrimenkul Danışmanı
“Düzce’ye yatırım yapmak isteyen çok”

İSKİ’nin su havzasında olan Düzce’ye ÇED raporu almadan sanayi yatırımı yapmak olanaksız. Bölgeye sanayi veya çiftlik yatırımı yapmak için çok talep var. Düzce’deki yatırımcılar ağırlıklı olarak tekstil kolunda faaliyet gösteriyor. Ancak henüz büyük çiftlik yatırımları bulunmuyor. Hayvancılık yapmak için çok uygun araziler var. Bolu’da entegre kesim fabrikası bulunması, Düzce’de kümes hayvancılığına talebi artıyor. Bölgede son dönemde çok sayıda irili ufaklı modern besihane açıldı. Uygulanan teşviklerle sığır yetiştiriciliği de hızlı bir şekilde gelişiyor.

Elvan Tarık DÜNDAR / Form Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.
“Sanayicilerin Düzce’ye ilgisi artıyor”

Düzce adeta sanayi şehri konumuna geldi. Düzce’nin 1’inci ve 2’inci Organize Sanayi Bölgelerinde her sektörden fabrika faaliyet gösteriyor. Fabrikalarını buraya taşıyan firmalar bölgeyi ulaşım, iş gücü ve hammadde yönünden tercih ediyorlar. Sanayicilerin bölgeye ilgisinin artmasının ardından Düzce’deki yerel yönetimler de yeni sanayi alanları oluşturdu. D-100 Karayolu’nun İstanbul yönünde Gümüşova İlçesi sınırları içinde kalan bölge sağlı sollu 3’üncü Organize Sanayi Bölgesi olarak planlandı. Konuralp’teki Düzce Üniversitesi ile Düzce ve ilçelerinde bulunan meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler, bölgede kalifiye eleman sorunu ortadan kaldırıyor.

Düzce ve köylerinde arazi fiyatları

Yer Büyüklüğü (m2) Fiyatı (TL) İrtibat tel
Düzce merkez 2.950 75.000 0380 524 44 69
Düzce merkez 3.600 400.000 0380 523 10 33
Düzce merkez 2.700 170.000 0380 524 44 69
Düzce merkez 2.400 300.000 0380 514 99 17
Düzce Koçyazı 11.760 850.000 0380 524 11 22
Düzce Kazukoğlu 9.000 4.000.000 0380 524 11 22
Duzce Muncurlu 24.000 960.000 0380 514 27 07
Karaderehasanağa 4.000 80.000 0380 523 70 47
Bahçeköy 10.000 150.000 0380 523 70 47
Beyköy 27.000 150.000 0380 524 44 04
Gümüşova 45.500 455.000 0380 525 05 50
Gümüşova Yongalık 4.000 110.000 0212 269 05 78
Gümüşova Yongalık 14.000 140.000 0380 523 10 33
Gümüşova Yongalık 60.700 1.821.000 0380 524 44 04
Gümüşova Hacıkadirler 4.880 200.000 0380 524 07 77
Gümüşova Hacıkadirler 5.964 600.000 0380 524 07 77
Çakırlar 8.700 300.000 0380 524 07 77
Çakırlar 37.500 937.500 0380 514 95 53
Ozanlar 10.350 125.000 0380 514 95 53
Taşköprü 80.000 1.200.000 0380 523 10 33
Akçakoca merkez 6.000 300.000 0380 611 75 00
Akçakoca Melenağzı 8.000 400.000 0380 611 75 00
Akçakoca Paşalar 7.200 80.000 0264 718 85 65
Akçakoca Dadalı 7.745 115.000 0380 611 67 90
Akçakoca Döngeli 10.190 650.000 0380 611 67 90
Akçakoca Döngeli 11.000 1.320.000 0380 514 99 17
Akçakoca Kirazlı 5.000 150.000 0380 611 75 00
Çilimli 6.740 350.000 0380 524 44 69
Çilimli 11.840 360.000 0380 524 44 69
Çilimli Kuşoğlu 5.140 85.000 0380 524 44 69
Çilimli Kuşoğlu 15.000 250.000 0242 744 13 11
Aydınpınar 12.300 230.000 0380 514 99 55
Kaynaşlı Sarıçökek 25.000 2.500.000 0380 523 68 88
Kaynaşlı Hasanbey 7.100 70.000 0380 524 11 22
Gölyaka Hacıyakup 13.450 110.000 0380 524 44 69
Musababa 10.000 180.000 0380 524 07 77

Düzce’de satılık sanayi arsaları

Yer Büyüklüğü (m2) Özelliği Fiyatı (TL) İrtibat tel
Düzce merkez 10.500 Otobana 3 km. 4.200.000 0380 514 21 68
Düzce merkez 14.000 E5’e 200 metre 350.000 TL 0380 523 10 33
Gümüşova Yongalık 27.000 Yatırım teşvikli 1.080.000 0380 524 44 04
Gümüşova Yongalık 60.700 3. OSB’de 1.820.000 0380 524 44 04
Gümüşova Yongalık 20.000 3. OSB’de 600.000 0380 524 44 04
Gümüşova Yongalık 20.000 3. OSB’de 1.600.000 0380 524 44 04
Gümüşova Yongalık 6.000 3. OSB’de 480.000 0380 524 44 04
Gümüşova Yeşilyayla 300.000 Otoyola cepheli 12.000.000 0380 514 21 68
Gümüşova Elmacık 57.000 Teşfiğe uygun 2.280.000 0380 514 95 53
Gümüşova Hacıkadirler 9.300 Sanayi bölgesinde 380.000 0380 523 57 07
Gümüşova Hacıkadirler 5.890 Ticari imarlı 650.000 0380 524 11 22
Gümüşova Adaköy 2.700 Sanayi imarı 216.000 0380 512 00 50
Gümüşova Selamlar 10.400 Sanayi imarlı 300.000 0380 524 59 90
Akçakoca Döngeli 3.848 Ticari imarlı 450.000 0380 511 26 50
Kaynaşlı Üçköprü 11.000 Sanayi imarlı 1.500.000 0380 512 00 50

YABANCI YATIRIMCININ İLGİSİ YOĞUN

Düzce’de Gölyaka’nın şelaleleri ve Cumayeri rafting potansiyeli turizm açısından ön plana çıkıyor. Odayeri ve Yedigöller bölgesinin de turizm açısından potansiyeli yüksek yerlerden olduğunu ifade eden Gayrimenkul Danışmanı Fahri Hürsgünel, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Topuk Yaylası’nda tesisleri olduğunu ve bölgede yayla turizminin hızla geliştiğini vurguluyor. Denize kıyısı bulunan Akçakoca’da ise yaz turizmine yönelik otel ve yazlık konut yatırımları dikkat çekiyor.

Kuveytli bir yatırım şirketinin bölgeye yatırım yapmaya hazırlandığını belirten Hürsgünel, ismini vermek istemediği bu şirketin Akçakoca’da 15 dönümlük bir arazi satın aldığını söylüyor. Karasu’dan Ereğli’ye ve Melenağzı’ndan Akçakoca’ya kadar geniş bir bölgede arazi arayışlarının sürdüğünü ifade eden Hürsgünel, Kuveytli yatırımcı kuruluşun ağacı ve yeşili bol olan 300-500 dönümlük bir arazi aradığını vurguluyor.

Yatırımcının bölgeye ilgisinin arttığını doğrulayan Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Ali Koç ise, “Henüz büyük yatırımlar yok ama özellikle yabancı yatırımcılar araştırma yapıyor” diyor.
Yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırımla Akçakoca’da beş yıldızlı bir otel inşa eden E7 Şirket Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Zekayi Aydeniz, Mısırlı Karra Group ve Suudi Arabistanlı yatırım şirketi Al-Mosa ile satın alma görüşmeleri yaptıklarını söylüyor. Karra Group üst düzey yöneticisi EmadKarra ile Al-Mosa’nın üst düzey yöneticisi Mosa Abdulaziz Al-Mosa’nın ziyaret ettiği otele, Suudi Arabistanlı Alkair Şirketi’nin Genel Koordinatörü Ahmad Mohammad Al-Jarboave de talip olduklarını açıklamıştı. E7 Şirketler Grubu’nin Akçakoca’da inşa ettiği 189 oda ve 550 yatak kapasiteli Sky Tower Hotel, 33 bin metrekare kapalı, 17 bin metrekare de yeşil alana sahip.

SÜS BİTKİSİ VADİSİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Düzce için yeni bir hedef belirledi. Ormancılık ve Su Şurası’nda Adapazarı-Düzce hattında “Süs Bitkisi Vadisi” oluşturmayı öneren bakanlık, bölgede yapılacak olan yatırımların teşvikte öncelikli olması gerektiğini açıkladı. Türkiye’nin fidan ihraç eden ülke haline gelmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda ise iç piyasa ihtiyaçları ile ihracat imkânları araştırılarak kısa, orta ve uzun vadeli fidan üretim planlarının yapılması gerektiği vurgulanıyor.
Düzce Ziraat Odası da bölgede tarımın gelişmesi için 50 kuruşa fide satışı yapıyor. Dört yıl önce 5 bin civarında fide satan Ziraat Odası, bu yıl bölgedeki çiftçilere 100 bin civarında biber, aşılı karpuz, kavun, patlıcan, sırık domates ve salatalık fidesi satmayı hedefliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bölgede sertifikalı tohum kullanan çiftçileri destekleme kararı aldı. Buğdayda dekar başına 7.5 TL destek veren bakanlık; arpa, tritikale, yulaf ve çavdar eken çiftçiye 6 TL, çeltik, yerfıstığı ve yonca eken çiftçiye 8 TL, nohut, kuru fasulye, mercimek eken çiftçiye 10 TL, susam, kanola ve aspir eken çiftçiye 4 TL, patates eken çiftçiye 40 TL, korunga ve fiğ eken çiftçiye 5 TL, soya eken çiftçiye ise 20 TL destek primi veriyor.

Bülent Ekimci/Para Dergisi


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.