Yazlık İş Fikirleri ; Rafting Tesisi Kurmak
Yazlık iş fikirleri
Yazlık iş fikirleri
Yaz yaklaşırken girişimciler içinde yazlık iş fikirlerini yayınlamaya devam ediyoruz.Yaz dönemlerinin en karlı işlerinden biride su sporlarıdır.Genel olarak pahalı ekipmanlara sahip olan su sporları büyük bütçeli yatırımlar gerektiriebiliyor.Bizim bu gün bahsedeceğimiz su sporu ise daha az maliyetli adrenalin dolu bir su sporu.

Rafting turistik bölgelerde oldukça rağbet gören bir spor olmasının yanında oldukçada sevilen bir spor dalıdır.Bir rafting tesisi kurmak için neler gerekiyıor bugünkü yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Rafting tesisinde olması gereken alanlar ise araba park alanı, soyunma kabinlerinin yer alacağı bir blok, malzeme deposu, ( bot, kürek, kask, can yeleği, dalgıç kıyafeti vs… ) gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz bir blok, duşlar, wc ve mescid için bir blok ve hizmetini verdiğiniz tesisin danışma, tanıtım, karşılama gibi… hizmetlerin verildiği, işleri yürüteceğiniz blok alanı, tesis için mutlaka kurulacak olan alanlardır.

Rafting yapılacak akarsu parkurunda, Mesela Akarsu Parkuru 10 km; 5. km sinde var ise bir yemek tesisi ile anlaşıp burada bir çay molası verebilirsiniz. Yok ise çay demleyebilecek kadar küçük korunaklı bir kabin ve ağaçtan oturma yerleri yapıp bu hizmeti siz verebilirsiniz. Veya parkurun sonunda duş, wc, ve sıcak içecek bulunan bir blok kuracağınız için mola yerini kurmayabilirsiniz. Parkurun sonunda bulunan bloktan tesise dönüş yapacağınız için malzemeleri ve müşterilerinizi taşıyacağınız araçlarınız olmalı. Bunlardan biri kasalı kamyon veya kamyonet ( botları ve giyilen malzemeleri koymak için) diğeri müşterileriniz için otobüs veya minibüs tarzı bir toplu taşıma aracı.

Su sporları insanı çok acıktırdığı için yemek hizmetine ayrı özen göstermeniz tesisin geleceği açısından ayrı bir öneme sahiptir. Alanın içinde raftingcilerin akarsuya giriş alanını ayırdıktan sonra hemen yan tarafına kurulacak güzel bir kamelya ve bu kamelyada misafirlerinizin akarsu manzarası eşliğinde yemek yemesi verdiğiniz hizmet size bir artı puan kazandırır. Bu kamelyanın etrafını yine ağaç altı masalar ve hamaklarla daha cazip kılabilirsiniz. Sabah vereceğiniz kahvaltı ve parkur sonrası tesise dönüşte verilecek olan yemeklerin, müşterilerinizin gözünde paha biçilmez bir değeri olacaktır.
Rafting Tesisi Açmanın Maliyeti

Tesis alanı size ait ise sermaye yükünüz oldukça hafifleyecektir. Tesise kurulacak bloklar ve extra alanlarda lükse kaçılmaz ise bu yapılar için harcanan para 30 bin TL yi geçmeyecektir. Alınacak temiz 2. El Araçlar işinizi göreceğini var sayalım marka ve modeline göre fiyatı çok değişken olduğu için buna da biz fiyat çıkaralım. Botlar ve diğer ekipmanların ( 6 kişilik 10 bot ve ekipman için ) fiyatı; bot; 2.500 TL ve 6 kişi ekipman 1.800 TL olmak üzere 4.300 TL ve 10 bot ve ekipman fiyatı toplamda 43.000 TL gibi bir fiyata malzemeleri alabilirsiniz. Sizler için çıkardığım kaba taslak hesaba göre Rafting tesisi için harcayacağınız meblağ 120.000 TL olacak. Diğer bahsettiğim irili ufaklı alanlarda size en fazla 20.000 TL gibi bir masraf çıkarabilir. Yani toplamda 140.000 TL harcayıp bu tesisi kurabiliriz.
Rafting Tesisi Açıp Ne Kadar Para Kazanırım

Rafting işletmeleri rezervasyon usulü hizmet veren işletmelerdir. Bu yüzden tesisinizin tanıtımını internetten iyi yapmalısınız. Müşteri memnuniyetini kazandığınız takdirde tesisiniz zaten kendi reklamını yapmaya başlayacaktır. Yukarıda vermiş olduğum 10 bot hesabına göre kazanacağımız tutara bakalım. 1 botta 6 kişiden 10 botta 60 kişilik bir müşteriye gün içinde 1 kere hizmet verdiğimizi varsayarsak ve en ucuz rafting tesislerinden yola çıkıp 80 TL üzerinden hesap yaparsak. Günlük kazancınız 4.800 TL olur. Burada rehberler ve diğer hizmet masraflarını çıktığımızda günlük 2.500 ile 3.000 TL arası gelir elde edebiliriz.

Bol kazançlı yatırımlar..


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.