Yaz Yaklaşırken, Turizm Kredileri Gündeme Geldi
tatil Yavaş yavaş yaza yaklaşırken, turizm sektöründeki hazırlıklar artıyor. Her çalışanın bütün bir yılın yorgunluğunu attığı vazgeçilmezidir yaz tatili, Yerli ve yabancı turistlere dört dörtlük bir hizmet vermek ve karşılığında memnun kalarak tekrar tercih etmelerini sağlamak amaçlı yapılan hazırlıklara belli bir bütçe hazırlamak bazı turizmcileri zorlayabilir. İşte bu durumda devreye turiz kredileri veren banka ve kuruluşlar giriyor. Bir çok tesis aldıkları krediler karşısında tüm yaz boyu daha sağlıklı bir hizmet verip bu kredinin bir çok katını geri kazanabiliyorlar.

Tüm bankalar sezona hazırlanan otel, motel, kamping, restoran, kafe, turizm acentası, tekneci, derici, kuyumcu gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm iş kolları için kredi paketleri hazırlamış durumda. ihtiyacınız neyse buna göre, uygun koşul ve vadelerde herhangi bir bankadan kredi almanız mümkün. İşte sektörün ihtiyaçlarını yakından takip eden ve bu alanda her gün yeni ürün ve hizmetler sunan bankaların birçoğu 31 Mayıs’a kadar devam edecek turizm paketlerini açmış dürümdalar. Bu bankaların turizme özel paketlerini sizler için derledik…

60 AY VADE VERİYOR
Garanti Bankası turizm sektöründe faaliyet gösteren KO Bl’lere yönelik ürünlerini “Turizm Destek Paketi” adı altında topladı. Paketle 60 aya varan vadelerle KOBt İhtiyaç Kredileri sunan banka, hızlı ve güvenilir yurtdışı para transferi, teminat mektupları, işyeri kredileri, şirket kredi kartları gibi çok sayıda ürün de sağlıyor. Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yabancı kartlarla euro, dolar, sterlin üzerinden kur farkı olmadan satış ve hesaba geçiş imkanı sağlayan döviz POS hizmeti verdiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Böylece ülkemizi ziyaret eden turistler, ödemelerini bu POS’lardan kendi para birimleriyle yapabiliyor” diyor. Garanti Bankası ayrıca “Sezona Köprü Paketi” kampanyasıyla sezon öncesinde turizm işletmelerine 60 aya varan vadelerle TL kredi ve 24 aya varan vadelerle “sezon ödemeli” yabancı para kredi seçenekleri de sundu. Garanti Bankası’nın kampanyası, bu ay sonuna kadar devam ediyor.

TURİZME ÖZEL PAKET
Akbank, turizm sektörüne, özel ödeme planlı kredi ve ürünler sunuyor. Bu ürünleri “Turizm Destek Paketi” adı altında topladıklarını söyleyen Akbank Ticari ve KOBt Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, şu bilgiyi veriyor: “İşletmelerin tadilat ve yenilemeyi düşündükleri mobilya, mefruşat, beyaz eşya, klima gibi ihtiyaçları için Tek Sezon Ödemeli Turizm Destek Kredisi’ni sunuyoruz.” Gür, işletmelerin yatırımlarının yüksek tutarlı olduğu durumlarda ise uzun vadeli, geri ödemesiz dönemleri içeren “lki-Üç Sezon Ödemeli Turizm Destek Kredisi”nden de faydalanabildikleri-ni belirtiyor. Akbank, Turizm Destek Kredi-si’nden yararlanarak Artı Para ile kredi kartı kullanan tüm KOBl’lere üç ay boyunca kredinin tutarına bağlı olarak bedava çek karnesi, EFT, havale, çek tahsilatı hizmeti sunuyor. Kaan Gür, diğer hizmet ve ürünleri ise şöyle özetliyor: “POS’un yanı sıra ayrıca dövizli POS ile turistlerin kredi kartıyla yaptıkları ödemelerde kur riski oluşmadan döviz bazında tahsilat yapma imkanı sağlıyoruz. Müşterilerimiz yabancı çeklerini tahsil edebilecekleri Dövizli Çek İştira Kredisi’nden de yararlanabiliyor.”

FAİZİ YÜZDE 1′İN ALTINDA
Yapı Kredi, bugüne kadar turizm sektöründe yer alan 5 binin üzerinde işletmeye 350 milyon TL’ye yakın kredi kullandırdı. Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, bu konuda şunları söylüyor: “Bu sektöre yönelik sunduğumuz 36 aya kadar vadeli kredi ürünlerimizle, yeni sezona hazırlanan işletmelerin tadilat, yenileme, malzeme tedarikine finansal destek sağlıyoruz.” Cemalcılar, Ödemesi Kolay Turizm Kredisi’ni aylık yüzde 0.99’dan başlayan faiz oranıyla 24 aya varan vade ve altı aya varan ödemesiz dönem imkanıyla sunduklarını söylüyor. Yapı Kredi turizmciler için bunların yanı sıra teminat mektubu, POS, dövizli POS, Çek Karnesi, World Business kart, kambiyo işlemleri, döviz işlemleri ve sigorta gibi hizmetleri de sunuyor. Banka, otel ve seyahat acentaları için ilave taksit veya taksit erteleme koşulları sağlayan POS kampanyaları da düzenliyor.

DANIŞMANLIK DA VERİYOR
Turizmi öncelikli sektör olarak belirleyen Burgan Bank, en küçük boydaki pansiyondan beş yıldızlı otel yatırımına kadar tüm boyuttaki turistik işletmelere finansman desteği sağlıyor. Burgan Bank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Nur Özkan, bu konuda şunları belirtiyor: ‘“Turizm Paketi’ bu alandaki ilk ürünlerimizden. Bu paketle müşterilerimizin nakit akışına uygun olacak şekilde geri ödemede esneklik sağlıyoruz. Bankamızdan turizm kredisi desteği alan işletmeler, avantajlı faiz oranıyla ‘Turizm Kredili Mevduat Hesabı’, özel komisyon oranlı ‘Turizm POS’u ile nakit yönetimi, tahsilat ve finansman alanlarında üç temel ihtiyaca yönelik ürünlerden de faydalanabiliyor. Butik otel yatırımı planlayan müşterilerimize danışmanlık hizmeti sağlıyoruz.”

YÜZDE 0.86 FAİZLE KREDİ
İş Bankası turizm sektörüne özel ürün ve hizmetleri geliştirmek için çalışıyor. Örneğin 2014 başında hayata geçmesi planlanan “Turizm Tarife Paketi” sayesinde belirli bankacılık ürünleri alan turizm sektörü şirketleri belli sayıda havale, EFT ve çek tahsilatı işlemini ücretsiz yapabilecek. Turizm şirketlerinin sezona hazırlık harcamalarının arttığı dönemlerde “Sezona Hazırlık Kredi Kampanyaları” düzenlediklerini hatırlatan Iş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “31 Mayıs’a kadar devam edecek olan kampanyamızda, TL kredilerde 60 aya kadar uzanan vade ve aylık yüzde 0.86’dan başlayan faizle kredi veriyoruz. Dövize endeksli kredilerde ise aylık faiz yüzde 0.46’dan başlıyor” diyor. “Turizm Destek Paketi” sayesinde işletmelerin taksit ödemeli turizm kredileri, teminat mektubu kredileri, leasing garanti kredileri, dövize endeksli çek iştira kredileri, TL çek iskonto/iştira kredileri, işyeri kredileri, ticari taşıt ve filo kredilerinden yararlanılıyor. İş Bankası, turizm kredisi almak için başvuran işletmelerden Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan temin edilen Turizm İşletme Belgesi’ni talep ediyor.

600 MİLYON DOLAR KREDİ HAZIR
VakıfBank turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketler için “Turizm Dost Paketi” adlı çözüm sunuyor. Esnek kredi seçeneği de bulunan VakıfBank bu kapsamda otomobil kredisi dahil tüm turizm kredilerinde yılın sadece dört ayı ödeme imkanı sağlıyor. VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Osman Demren, “Bu paket diğer kredilere göre daha uygun faizli” diyor. Bankanın işletmelere çeşitli avantajlar sunan “Halden Anlayan Tarifeler” paketi de bulunuyor. Bu paketle istemeyen KOBl’ler kendilerine uygun tarifelerden birini seçerek ay ya da yıl boyunca EFT, havale, çek tahsilatı, çek karnesi ve hesap ekstresi ve hesap işletim ücreti ödemiyor. Demren, bankanın politikalarını şöyle özetliyor: “Bu yıl en az 100 bin yeni turizm KOBİ müşterisi hedefliyoruz. Bu kapsamda Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Yatırım Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan temin edilen yaklaşık 600 milyon dolar tutarındaki kaynağı, uygun maliyetlerle turizm sektörü dahil tüm KO-Bl’lerin hizmetine sunacağız.”

ŞİRKETE ÖZEL KREDİ
DenizBank turizm kredileri konusunda şirketlere özel ürünler geliştiriyor. Firmanın nakit akışına, gelir gider dengesine, mevsimsellik durumuna göre farklı limitler tahsis ettiklerini söyleyen DenizBank Ticari Bankacılık ve Kamu Finansmanı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğdu, ayrıca turizm sektörüne özel “Sezona Hazırlık Kredisi”, “Tedarikçi Kredisi”, “Turizm Yatırım”, “Yat Tekne Yatırım” kredileri sağladıklarını açıkladı. Banka ayrıca DenizBank Bonus Business Card’lara ilave taksit, otel ve tatil köylerine özel paket sigorta poliçeleri, leasing, faktoring ve yatırım işlemleri konusunda da özel hizmet sunuyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.