Yaz Sezonu Özel Bayilikler ve Maliyetleri…
tatil-turizm-1
Geçtiğimiz yıl küresel krizi konuşurken, bugün artık krizin etkisini yitirmesiyle yeni fırsatları gündemimize almaya başladık. Ertelenen yatırımlar ya da girişim fırsatları ekonomi çarklarının dönmeye başlamasıyla yeniden filizlenmeye başladı.

Son yıllarda özellikle büyük sermaye gerektirmeyen, yüksek kar marjlı işler oldukça popüler. Zira yaz aylarına girerken düşük yatırımla iş kurmak daha kolay. Açık hava sahalarında küçük standlarla kurulacak farklı iş modelleri, girişimcinin bütçesini sarsmadığı gibi yüksek kar marjlarıyla yatırımın kısa zamanda geri dönüşünü sağlıyor.

Ekonomist dergisi, geçtiğimiz sayısında yaz ayılarında girişimciler için karlı olabilecek franchise fırsatlarını araştırdı.

İşte girişimcilere yaz ayları için iş fırsatları:

Dondurma pazarı Türkiye’de en hızlı büyüyen yatırım alanlarından biri haline dönüştü. 2009’da yüzde 7 büyüyen dondurma pazarı, yerli ve yabancı yatırımcıların da gözdesi durumunda. Algida ve Golf gibi büyük markaların yanı sıra artık küçük firmalar da rekabete katılıyor.

Türkiye’de kişi başı dondurma tüketimi 2.5 litreyi aştı ve 800 milyon euroluk büyüklüğe ulaştı. Pazarın yüzde 96’sı endüstriyel dondurmaya aitken, diğer kısımda bölgesel dağıtım yapan üreticilerden oluşuyor.

İşte pazarın bu fotoğrafı girişimciler için de fırsatlar içeriyor. Küçük girişimci için dondurma pastasından pay almak için en sağlıklı yol ise franchise zincirlerine dahil olmaktan geçiyor.

Kafedo

Bayilik paketinin içeriği: Dondurma, çikolata ve yemek konseptli kafeler. Yatırımcıya personel eğitimi ile ürün ve ekipman desteği sağlanıyor.
Uygun yer: AVM’ler ve işlek caddeler. Dükkanın ortalama büyüklüğünün 100 ile 150 metrekare arasında olması gerekiyor.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye genelinde bayilik verilecek.
Bayilerde aranan nitelikler: İşinin başında durabilecek ve işini takip edebilecek işletmeciler aranıyor.
Yatırım maliyeti: Metrekare başına bin 250 ile bin 500 dolar arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 150 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 40 ile yüzde 300 arasında değişiyor.
Başvuru için: 0344 225 03 03

Ice Mar

Bayilik paketinin içeriği: Mado’nun yeni markası Ice Mar, pastane ve kafe zincirlerine corner bayilik veriyor. Ürün gamı içerisinde dondurma, sütlü tatlı grupları, sahlep, sıcak çikolata ve poğaça bulunuyor.
Uygun yer: Kafeler ve pastaneler. Bayinin ortalama aylık bir ton dondurma alması gerekiyor. Bayilik verilecek şehirler: İstanbul ve Marmara bölgesi.
Bayilerde aranan nitelikler: Herhangi bir özellik aranmıyor.
Yatırım maliyeti: Ürün alımına göre değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 2 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor.
Kar marjı: Yüzde 30.
Başvuru için: 0212 624 00 46

Romma

Bayilik paketinin içeriği: Kiosklarda dondurma konsepti. Lokasyon seçimi konusunda danışma hizmeti, personel ve ürün eğitimi, reklam desteği sağlanıyor.
Uygun yer: AVM veya ana caddeler üzerinde bulunan, yaya trafiğinin yoğun olduğu ürünlerin tüketimine uygun lokasyondaki mekanlar.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: İşine zaman ayırabilecek girişimciler.
Yatırım maliyeti: Lokasyon ve konsept özelliklerine bağlı olarak, 30 bin ile 60 bin lira arasında değişiyor. Ciro hedefi: Lokasyon özelliklerine göre, aylık 20 bin ile 60 bin lira arasında değişiyor.
Kar marjı: Tüm sabit giderler ( kira, personel, enerji, su gibi) ve hammadde maliyeti çıktıktan sonra yüzde 50 ile yüzde 80 arasında değişiyor.
Başvuru için: info@romma.com.tr ya da 0232 671 50 25

Smach

Bayilik paketinin içeriği: Soft dondurma makinesi, dondurma malzemesi ve makineye görsel giydirme.
Uygun yer: İşlek olan lokasyonlar.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli. Bayilerde aranan nitelikler: Satın alacağı makineyi iyi bir yerde işleterek yüksek kazançlar sağlayacak bir noktaya koyabilmesi. Daha çok satış yapabilmesi için makinenin başında sürekli duracak ve makineyle ilgilenecek birinin bulunması gerekiyor.
Yatırım maliyeti: 4 bin ile 13 bin 500 lira arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Günlük 200 dondurma satışıyla aylık 6 bin lira ciro elde edilebiliyor.
Kar marjı: Yüzde 300. 25 kuruşa mal edip 1 liradan satılabiliyor.
Başvuru için tel: 0232 486 64 66 ya da info@smach.com.tr

Otomat / Vending

Son yılların en gözde iş fikirlerinden biri olan otomat makineleri, girişimciler için yeni fırsat kapısı oldu. Artık yiyecek, sıcak-soğuk içecek, kağıt mendil, çorap, kadın pedi, kozmetik, telefon aksesuarları gibi birçok sektörde otomatlar aracılığı ile para kazanmak mümkün. Gelişmiş ülkelerde her alanda hizmet gören, bozuk para atılan ve karşılığında hizmet alınan bu akıllı makineler, bozuk veya kağıt para, jeton, akıllı kart veya kredi kartıyla çalışabiliyor. Türkiye’de yaklaşık 12 bin vending otomatı bulunuyor. Bunların yüzde 80’i kahve yüzde 20’si ise snack (atıştırmalık) otomatı olarak hizmet veriyor. En çok makine İstanbul ve Ankara’da bulunuyor. İşin kurulumu için ciddi ve maliyetli alt yapı gerekmiyor.

Belirti Dış Ticaret

Bayilik paketinin içeriği: Plastik yumurtaların içerisinde oyuncak, şeker gibi ürünlerin yer aldığı otomat makinelerinin işletmeciliği.
Uygun yer: Alışveriş merkezleri, çocuk giyim mağazaları.
Bayilik verilecek şehirler: İstanbul, İzmir, Ankara.
Bayilerde aranan nitelikler: Otomat konusunda deneyimli kişiler tercih ediliyor.
Yatırım maliyeti: Bir makinenin maliyeti ortalama bin lira. Ancak makine aylık yüzde 30 kar ortaklığı şeklinde kiralanabiliyor.
Ciro hedefi: Bir makinenin içerisinde ortalama 130 yumurta bulunuyor. Aylık 300 adet ürün satışı hedefleniyor. Bir yumurta ortalama 2 liradan alınıyor. Bir makineden aylık ortalama 600 lira ciro hedefleniyor.
Kar marjı: Yüzde 30.
Başvuru için: 0312 394 61 07

Elektral

Bayilik paketinin içeriği: Soğuk içecek, kek, bisküvi gibi ürünlerin yer aldığı otomat makinelerinin işletmeciliği.
Uygun yer: Alışveriş merkezleri, fabrika, üniversite, okul kantini, araç muayene istasyonu, poliklinik.
Bayilik verilecek şehirler: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Muğla, Aydın, Konya.
Bayilerde aranan nitelikler: Otomat konusunda deneyimli kişiler tercih ediliyor.
Yatırım maliyeti: Bir makinenin maliyeti ortalama beş bin lira. Dört makine ile yapılan yatırım yaklaşık beş ayda geri alınabiliyor.
Ciro hedefi: Dört makine ile aylık ortalama 3.5-4 bin lira arasında ciro elde edilebiliyor.
Kar marjı: Yüzde 50 ile yüzde 100 arasında.
Başvuru için: 0232 376 73 00

Pedaliza

Bayilik paketinin içeriği: Enerji içecekleri otomatı.
Uygun yer: Hastane, plaj, üniversite kampüsleri, kuaför, tıp merkezleri.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Banka teminatı göstermesi yeterli.
Yatırım maliyeti: Ortalama 50 makine almak gerekiyor. Bunun için 40 bin dolar yatırım yapılıyor.
Ciro hedefi: Aylık 70 bin dolar.
Kar marjı: Yüzde 10.
Başvuru için: 0216 422 80 74

Meyve suyu barları / vitamin barlar

Sağlıklı yaşam trendine paralel olarak son yıllarda standlar içersinde kurulan meyve suyu barları oldukça ilgi görüyor. Talebe bağlı olarak hızla büyüyen meyve suyu barları için çeşitli franchise seçenekleri bulunuyor. Bu iş modeli için yatırım bedeli 5 bin liradan başlıyor. Stantların içinde taze sıkılmış meyve suları, waffle, bitki çayı gibi ürün çeşitleri bulunuyor. Bu barlar özellikle AVM’ler içerisinde oldukça yaygın. Meyve suyu barı açarak aylık 10 bin ile 35 bin TL kazanç elde etmek mümkün.

Pump Juice Bars

Bayilik paketinin içeriği: Soğuk içecek grupları, tropikal ve taze sıkılmış meyve suları
Uygun yer: AVM’ler ve işlek caddeler. Standın 5 ile 50 metrekare arasında olması gerekiyor.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye genelinde bayilik verilecek. Ayrıca bölge bayilikleri de verilecek.
Bayilerde aranan nitelikler: Bayilere eğitimler veriliyor. Franchise koşullarıysa, yüz yüze görüşmeler sırasında belirleniyor
Yatırım maliyeti: 50 ile 150 bin dolar arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 40 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 100.
Başvuru için: 0533 200 85 28

Juice Zone

Bayilik paketinin içeriği: Taze sıkılmış meyve sebze suları, doğal meyveli frozen, yoğurt çeşitleri, wrap salata, çorba, organik çay, organik kahve. Anahtar teslim kurulum, eğitim, ürün hazırlama desteği.
Uygun yer: Kumsallar, limanlar, yazlık bölge merkezleri, beach clublar, oteller, restoranlar, kafeler, işlek kordon boyu ve sokaklar.
Bayilik verilecek şehirler: Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Mersin ve tüm sahil bölgeleri.
Bayilerde aranan nitelikler: Bilinçli, yeniliklere açık, istekli ve disiplinli girişimciler aranıyor. Yatırım maliyeti: 20 bin ile 40 bin dolar arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 15 bin dolar.
Kar marjı: Ortalama yüzde 300 – 400 arasında değişiyor.
Başvuru için: 0506 709 72 07

Oximate

Bayilik paketinin içeriği: Oksijen bar sistemi, tek kişilik ya da iki kişilik sistem satın alınması ile bayilik başlıyor.
Uygun yer: Ürünü kiralayarak gelir elde etmek isteyen girişimciler için; 4-5 yıldızlı oteller, Lüks kafeler, mağazalar, spor salonları, güzellik salonları, bay/bayan Kuaför salonları ve özellikle A sınıfı Eczaneler potansiyel mekanlar arasındaki yerini alıyor.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Oksijenin faydalarını bilmek, buna inanmak ve işi sahiplenmek, firma kurmak ya da firma sahibi olmak.
Yatırım maliyeti: Başlangıç için en az 5 bin 500 lira sermaye gerekiyor.
Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Kar marjı: .Sistem satışlarında yüzde 20, işletmecilikte yüzde 80 satış üzerinden brüt kar. Başvuru için: www.alternatif-kanal.com ya da onurkozluca@gmail.com

Kiosk konsepti

Alışveriş kültürü Türkiye’de ciddi transferler yaşıyor. 2000’li yıllar ile birlikte alışveriş merkezleri bu değişimin ana temel taşı oldu. Ardından bu görkemli mağazaları kanıksayan müşteriler, birçok yeni kültür edindi. Bunlardan biri de ufak tefek ama sevimli kiosk konseptleri. Ciddi yatırım gerektirmeyen minimum risk içeren kiosklar hızla yayılıyor. Özellikle soslu mısır satıcılığı ile meyve suyu büfeleri en fazla çıkış yapılan yatırım alanları oldu.

Cefiore Frozen Yogurt

Bayilik paketinin içeriği: Frozen Yogurt mağaza, kiosk ve stant bayiliği.
Uygun yer: AVM içerisinde kurulacak kiosk ve stantlar.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli. Bayilerde aranan nitelikler: Kurulu franchise sistemi kurallarına bağlı kalabilme özelliği ve finansal yeterlilik.
Yatırım maliyeti: 50 bin ile 55 bin dolar arasında değişiyor. Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Kar marjı: Değişiklik gösteriyor.
Başvuru için: leventpekcan@hotmail.com.tr

Künefecim

Bayilik paketinin içeriği: AVM’lerde Kiosklarda künefe satışı.
Uygun yer: AVM ve fast food alanları.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: İşine sahip çıkması ve markayı iyi temsil etmesi.
Yatırım maliyeti: 15 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Aylık 15 bin lira.
Kar marjı: . Yüzde 100.
Başvuru için: www.kunefecim.com

ChocoBanana

Bayilik paketinin içeriği: Çikolataya batırılmış çubuğa takılmış soğutulmuş muzlar, çikolataya batırılıp şekerleme, kuruyemiş gibi çeşitli kaplama malzemelerine bulandıktan sonra tüketicilere çubukta tüketicilere sunuluyor. Çikolataya batırılan muzlar soğuk olarak sunuluyor. Stand, ekipman ve başlangıç stoğu sağlanıyor.
Uygun yer: Alışveriş merkezleri, caddeler, sahil yöreleri.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Standı işlek ve görünürlüğü yüksek bir yere konumlandırması, stand personelini etkin yönetmesi gerekiyor.
Yatırım maliyeti: 14 bin lira + KDV.
Ciro hedefi: Aylık 10 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 60 brüt kar.
Başvuru için: chocobanana@franchise.com.tr

Mr Pato

Bayilik paketinin içeriği: Özel hazırlanmış, yağsız kızartılmış parmak patates ve çöp şişler, özel ekipmanıyla pişiriliyor. Hem işçilik çok azalıyor, hem de koku yapmadığı için alışveriş merkezlerinin açık alanlarında yer alabiliyor. Franchise alan özgün standı ve tüm ekipmanı firmadan alıyor, özel boyuttaki ön kızartılmış dondurulmuş patatesleri, özel formüllü sosları, şiş köfte ve sosisleri anlaşmalı tedarikçilerden sağlıyor. AVM’ler için anlaşmalar merkezden yapılıyor.
Uygun yer: Alışveriş merkezleri, işlek cadde noktaları.
Bayilik verilecek şehirler: Büyük şehirler, turistik yöreler.
Bayilerde aranan nitelikler: İyi noktalarda yer kiralayabilmesi ve ekibini verimli yönetmesi.
Yatırım maliyeti: Patates için küçük stand 13 bin lira, büyük stand 17 bin lira, şiş makinesi 6 bin lira, franchise giriş bedeli ise 4 bin 500 dolar.
Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Kar marjı: Ürüne göre değişiyor.
Başvuru için: mrpato@franchise.com.tr

Sihirli Elmalar

Bayilik paketinin içeriği: ABD’de yılda 100 milyon adet satışı olan çikolata ve karamel soslu kuruyemişli elmalarını Türkiye’de üreten firma, 90 çeşit elma ve şekerleme yapıyor. Bu konsept, farklılık arayan ve sıradan işlerle uğraşmak istemeyen girişimcilerin dikkatini kısa zamanda çekti. Stand ve tüm ürünler merkezden tedarik ediliyor
Uygun yer: AVM’lerde stand satışları veya işlek caddelerde mağaza konsepti ile satışı yapılabiliyor.
Bayilik verilecek şehirler: Başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere tüm Anadolu’da bayilik verilmesi planlanıyor.
Bayilerde aranan nitelikler: İşini severek yapan, hijyene önem veren, insan ilişkileri kuvvetli dinamik girişimciler aranıyor.
Yatırım maliyeti: 10 bin dolar.
Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Kar marjı: Yüzde 50.
Başvuru için: 0212 263 40 39

Hotcips

Bayilik paketinin içeriği: Sıcak, doğal ve taze patates cipsini, özel tasarlanmış standlarda, özel makine aracılığıyla patatesi spiral haline getirip özel soslarla sunuluyor. Franchise, sisteme girdikten sonra özel patates, bambu şiş, özel tasarım tabak ve soslar girişimciye tedarik ediliyor.
Uygun yer: Ürün, 8-25 yaş arasına hitap ediyor. Sinema, AVM‘ler, üniversiteler, spor merkezleri, yazlık plajlar ve konser etkinliklerinin yapıldığı mekanlar.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Hevesli, genç ve dinamik girişimciler aranıyor.
Yatırım maliyeti: Franchise giriş bedeli 15 bin dolar. 15 bin dolar da yatırım gerekiyor. Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor.
Kar marjı: Ürüne göre değişiyor.
Başvuru için: 0232 422 51 00 ya da info@hotcips.com

Kumtoys

Bayilik paketinin içeriği: AVM’lerde kum boyama standları açan Kumtoys, çocuklar için eğlenceli bir etkinlik sağlıyor. Yapışkanlı kağıtlara farklı renklerde kumlar dökülerek şekiller istenilen renklere boyanıyor, günün anısı olarak saklanıyor.
Uygun yer: AVM’lerde boyama standları kuruluyor, kırtasiyecilerde evde kum boyama yapmak üzere malzemeleri satılıyor.
Bayilik verilecek şehirler: AVM bulunan tüm şehirler.
Bayilerde aranan nitelikler: işin başında duracak, çocuklarla yakından ilgilenecek genç girişimciler.
Yatırım maliyeti: Franchise giriş bedeli 10 bin ile 15 bin dolar arasında değişiyor. Yatırım için de 4 bin dolar gerekiyor.
Ciro hedefi: Aylık 10 bin lira.
Kar marjı: Belirtilmiyor.
Başvuru için: 0216 311 74 89

Red Scoby’s

Bayilik paketinin içeriği: Hamburger, sucukburger, cheseburger.
Uygun yer: Alışveriş merkezleri, üniversiteler.
Bayilik verilecek şehirler: Büyükşehirlere öncelik veriliyor.
Bayilerde aranan nitelikler: Ticari zekaya sahip girişimciler aranıyor.
Yatırım maliyeti: 7 bin lira.
Ciro hedefi: Aylık 6 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 100.
Başvuru için: info@redscoobys.com ya da 0539 595 91 00

Spiral Patoto

Bayilik paketinin içeriği: Yüzde yüz yerli bir firma olan Spiral Patoto’da patates, çubuklara ince ince doğranmış ve kızartılmış şekilde sunuluyor.
Uygun yer: Ana cadde üzerleri ve işlek yerler.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Aktif çalışma isteği, bilgi ve tecrübelerinin işe yansıtılması, takım çalışmasını uygulamak, organizasyon yeteneği ve finansal planlama.
Yatırım maliyeti: 10 bin lira.
Ciro hedefi: Günde 150 adet ürün satmak (Ürün fiyatı: 2.5 lira)
Kar marjı: Ürünün tüm maliyeti 40 kuruş, satış fiyatı ise 2.5 lira.
Başvuru için: Telefon 0 312 344 60 93

Nar Tanesi

Bayilik paketinin içeriği: Nar üzerine birçok çeşit bulunuyor. Nar Tanesi; özel ekipmanlarla ile el değmeden ve hijyenik koşullarda hazırlanmış nar tanelerini soslarla birlikte sunuluyor. Narlı dondurma; meyve salatası; nar suyu gibi.
Uygun yer: Şirket son dönemde sokak ararlarını tercih etmeye başladı. Bunun yanı sıra AVM ve üniversiteler de potansiyel alanlar arasında gösteriliyor.
Bayilik verilecek şehirler: Öncelikle büyük şehirler ancak Türkiye genelinde de bayilik veriliyor.
Bayilerde aranan nitelikler: Firma markayı temsil edecek girişimci ruhlu kişiler arıyor. Yatırım maliyeti: 15 bin TL.
Ciro hedefi: 30 bin TL.
Kar marjı: Yüzde 120
Başvuru için: 0216 621 61 81 ya da 0216 621 62 42

Mısırane

Bayilik paketinin içeriği: Bardakta mısır konsepti.
Uygun yer: İşlek merkezler ve AVM’ler.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Ticareti seven girişimciler.
Yatırım maliyeti: Bin dolardan başlıyor.
Ciro hedefi: 10 bin TL
Kar marjı: Masraflar çıktıktan sonra yüzde 100.
Başvuru için: 0 212 415 46 21

The Fresh Point

Bayilik paketinin içeriği: Bardakta mısır.
Uygun yer: Üniversiteler, işlek noktalar, marketler, parklar, sahiller, alışveriş merkezleri. Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli
Bayilerde aranan nitelikler: Kendine güvenen, ekip ruhunu benimseyen girişimciler aranıyor.
Yatırım maliyeti: 5 bin ile 20bin lira arasında değişiyor.
Ciro hedefi: 5 ile 10 bin lira arasında değişiyor.
Kar marjı: Yüzde 300.
Başvuru için: 0212 325 15 80

Buz satışı

Yaz ayında buz satışı da artırıyor. Özellikle turizm bölgelerinde buza olan talep daha fazla. Buz satışı hem maliyeti düşük hem de kar marjı yüksek olan bir iş modeli. Buz firmaları, bayiye soğutucu ve buz tedariği sağlıyor. Yatırım maliyeti ise 5 ile 20 bin lira arasında değişiyor. Örneğin günde 100 paket buz satışından 150 lira kazanç sağlanabiliyor. Bu alanda özellikle Antalya, İzmir, Aydın ve Manisa bölgelerinde fırsatlar bulunuyor.

Foça Buz

Bayilik paketinin içeriği: Soğutucu kasa ve buz saklama kapları veriyor. Ayrıca buz tedariki de yapıyor.
Uygun yer: Sahil kesimleri.
Bayilik verilecek şehirler: Antalya, Aydın, Manisa ve İzmir.
Bayilerde aranan nitelikler: Bayinin balıkçılık ve gıda sektöründe olması gerekiyor.
Yatırım maliyeti: 20 bin TL.
Ciro hedefi: Çalışacağı lokasyona bağlı olarak değişiyor.
Kar marjı: Yüzde 30.
Başvuru için: 0232 822 81 91

Uskan Buz

Bayilik paketinin içeriği: Firma bayilerine soğutucu makineler ve buz paketleri bırakıyor. Bayi bu makinelerin içerisinde buz satışı gerçekleştiriyor.
Uygun yer: Turistik bölgeler.
Bayilik verilecek şehirler: İzmir ve çevresi.
Bayilerde aranan nitelikler: Gıda sektöründe olması tercih ediliyor.
Yatırım maliyeti: 5 ile 6 bin TL arasında değişiyor.
Ciro hedefi: Günde 100 paket buz satışından 150 TL kazanç.
Kar marjı: Yüzde 50.
Başvuru için: 0232 486 50 30

Spor, outdoor mağazacılığı

Yaz aylarında sportif faaliyetler de artıyor. Örneğin trekking, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, dalış ve rafting yaz aylarının en çok tercih edilen spor dalları arasında bulunuyor. Yaz döneminin en ideal işlerinden biri olan spor mağazası perakendeciliği için outdoor ve spor kıyafetleri ürünleri satan firmalar franchising veriyor. Yatırım maliyeti 50 bin liradan başlıyor. Aylık kazanç ise 50 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Adrenalin

Bayilik paketinin içeriği: Outdoor spor malzemeleri satış mağazaları. Adrenalin mağazalarında tırmanış, dalış, bisiklet ve çeşitli doğa sporlarına yönelik ekipman ve giysiler satılıyor. Aynı zamanda doğa sporları meraklıları için etkinlikler düzenleniyor.
Uygun yer: İşlek bölgeler.
Bayilik verilecek şehirler: Büyük şehirler.
Bayilerde aranan nitelikler: Mağaza işletme, müşteri ilişkileri ve personel yönetimi becerisi ve doğa sporlarına ilgi duyması gerekiyor. Mağaza işletmeciliği için gereken temel niteliklere ve yeterli sermaye gücüne sahip olma şartı aranıyor.
Yatırım maliyeti: Franchise bedeli ve mağaza kuruluşu için 50 bin lira gerekiyor.
Ciro hedefi: Aylık 40 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 40.
Başvuru için: www.adrenalin.com.tr ya da puren@adrenalin.com.tr

Kutup ayısı

Bayilik paketinin içeriği: Spor kıyafetleri, spor malzemeleri, outdoor ve günlük kullanıma yönelik ürünler için corner ya da mağazacılık şeklinde bayilikler veriliyor.
Uygun yer: Sirkülasyonun yoğun olduğu caddeler.
Bayilik verilecek şehirler: İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon, Rize, Kayseri, Adana ve Antalya.
Bayilerde aranan nitelikler: Güvenilir, bilgili ve markaya zarar vermeyecek kişiler tercih ediliyor.
Yatırım maliyeti: 75 bin lira.
Ciro hedefi: Aylık minimum 50 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 40 ile yüzde 65 arasında değişiyor.
Başvuru için: 0212 243 04 30

Trambolin işletmeciliği

Trambolin, içinde zıplanılan bir eğlence ve spor aleti. Genelde çocukların yoğun olduğu bölgelerde kuruluyor ve 5 dakikası 1.5 veya 2 lira olarak ücretlendiriliyor. Kuruluş aşamasındaki masraftan hariç olarak trambolini kuracağınız alana da kira veriyorsunuz. Bu alanları belediyelerden ya da özel işletmelerden kiralayabilirsiniz. Piyasayı araştırdığınızda birçok farklı modeli olan bu trambolinlerin genelde 6’lı ve 8’lisi çok kullanılıyor. Trambolinlerin taşınabilir olanları da mevcut. Trambolin fiyatları ise piyasada 10 bin ile 20 bin lira aralığında değişiyor.

Şişme oyun parkları

Şişme oyun parkları son yıllarda sık gördüğümüz girişimcilik modellerinden biri. Fiyatları da 8 ile 15 bin lira arasında değişiyor. İşletmeciye iyi kazandıran bir iş modeli olan şişme parklarda çocuklara hitap ediyor. Kiralama imkanı da bulunan bu parkları özel işletmelerden veya belediyelerden yer kiralayarak işletebilirsiniz. İlk masraftan sonra yer kirası haricinde bu iş modelinde de çok fazla masrafınız olmuyor.

Karting işletmeciliği

Karting, Go-kart veya kart ismi verilen çok küçük, benzin-hava soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan bir iş modeli. Bu iş fikri de Türkiye’de uzun zamandır yapılıyor. Sezonluk getirisi yüksek olan bu işin yatırım miktarları da pistten dolayı yüksek. Ama yer kiralamayla da bu maliyeti düşürebilirsiniz. Araç fiyatları ikinci ellerde bin 500 ile 2 bin 500 lira, sıfırlarda ise 6 ile 10 bin lira arasında değişiyor. İşlek bir lokasyonda bu iş yapılırsa günde ortalama 2 bin lira ciro rahatlıkla elde edilebiliyor.

Atv kiralama

Atv (All Terrain Vehicle) iki ve dört çekerli, küçük arazi aracı demek. Atv kiralama ise bu araçların belirli bir parkur veya alan dahilinde ücretli olarak tur attırılması. Her türlü araziye uyumlu olan bu araçlar için özel pist gerekmiyor. Bu işin diğerlerinden farkı firma çalışanlarına da toplu olarak kiralanması, yani tam bir hafta sonu aktivitesi diyebiliriz. Atvleri kullanmak oldukça basit ve zevkli olduğundan her yaştan kesime hitap edebiliyorsunuz. Atv fiyatları ise ikinci eller bin 500 liradan başlıyor, sıfırları ise 3 bin 500 ile 25 bin lira arasında değişiyor.

Paintball sahası

Paintball ya da diğer adıyla ‘boya topu’, oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boya ile doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler kullanan silahlarla belli bir parkur içinde oynanan bir takım ve strateji sporu. Paintball’un ilk yatırımı 10 bin ile 60 bin lira arasında değişiyor. Pazarlama ve reklama ağırlık verdiğiniz zaman iyi gelir getirebilecek bir iş fikri. Takımlar halinde oynanması ise kazancın yüksek olmasına neden oluyor. Paintball’da bir kişi 10 ile 40 lira arasında ücret ödüyor ve her ilave mermi aldığında tekrar ücret ödeniyor. Takımlar ise 5’er ya da 6’şar kişilik olabiliyor.

Deniz bisikleti kiralama

Deniz bisikleti kiralama sahil kenarlarında yapılan bir iş fikri. Piyasa fiyatları bin ile 2 bin lira arasında değişen tekneler, maliyet bakımından diğer yatırımlara göre iş kurma açısından biraz daha uygun. İkinci el olarak da bulabileceğiniz deniz bisikletleriyle özellikle insanların yoğun olduğu sahil kenarlarında iş kurmanız mümkün.

Technolog

Bayilik paketinin içeriği: Firma tarafından üretilen cam koruyucu, yağmur kaydırıcı, torpido koruyucu, ahşap kaplamaları koruyan, araç içi bakımı yapan ıslak mendil formatlı ve birbirinden farklı 14 nano teknolojik ürünü içeriyor. Bayi, 25 standlık ürün alarak işe başlıyor.
Uygun yer: Benzin istasyonlarında bayilerce açılacak perakende standları.
Bayilik verilecek şehirler: Türkiye geneli.
Bayilerde aranan nitelikler: Girişimcinin marka bilincine sahip olmasını bekliyor. Ayrıca çalışma prensibi, disiplin ve iş konusundaki hassasiyeti, ekip çalışmasına inanması ve işini özen göstererek yapması firmanın aradığı diğer özellikler.
Yatırım maliyeti: 4 bin 725 lira + KDV.
Ciro hedefi: Aylık 20 bin lira ciro hedefleniyor.
Kar marjı: Satıştan yüzde 60 brüt kar.
Başvuru için: 0258 213 68 00

Benzebek

Bayilik paketinin içeriği: Buladur adlı şirket, eşi olmayan bir sistemi Türkiye’de geliştirdi. ‘Benzer’ ve ‘bebek’ kelimelerinin kısaltmasından ‘Benzebek’ markası doğdu. Kişiye benzer bebek, rölyef (kabartma) ve büst yapılıyor. Yüksek teknolojinin kullanıldığı bu sistemde özel kameralarla müşteri fotoğrafları çekiliyor, kişiye özel üç boyutlu yüz modeli oluşturuluyor ve kişiye benzer ahşap bebek imal ediliyor. Buladur, program ve ekipmanları sağlıyor, gereken eğitimleri veriyor.
Uygun yer: AVM’lerde ve caddelerde stand olarak açılabiliyor.
Bayilik verilecek şehirler: Büyük şehirler ve turistik bölgeler.
Bayilerde aranan nitelikler: Müşteri potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde işyeri kurabilecek girişimciler.
Yatırım maliyeti: Giriş bedeli 9 bin lira. Bunun karşılığında çekim birimi, yazılımı kurulu bir bilgisayar ve 50 ürünlük malzeme veriliyor.
Ciro hedefi: 12 bin lira.
Kar marjı: Yüzde 80.
Başvuru için: 0312 265 01 08 ya da www.buladur.com

Akupil

Bayilik paketinin içeriği: AkuPil, dünyanın tek mobil enerji ihtisas mağazası zinciri Alman orijinli Akkufit’in Türkiye temsilcisi. Akkufit servis istasyonuyla şarjlı bataryaların iç pillerinin yenilenmesi ile müşterilerine tasarruf sağlıyor. Her türlü pil ve aküyü merkezden tedarik ediyor. Bayilerine teknik ve ticari eğitim veriyor. Yazla birlikte gelen maket uçak ve araba etkinlikleri, outdoor cihazları, tekne telsizleri ile talep artıyor.
Uygun yer: AVM’lerin giriş katları, elektronik işlerinin yoğun olduğu caddeler, sanayi siteleri. Bir servis merkezinin yanı sıra birçok başka mağaza hizmet noktası yapılıyor, çevrelerinden bitmiş bataryaları toplamaları sağlanıyor.
Bayilik verilecek şehirler: Büyük şehirlerde açılıyor, geniş bölge koruması veriliyor. Farklı mağazaların içinde açılan toplama merkezlerinden gelecek yenileme işleri ilave iş ve karlılık sağlıyor.
Bayilerde aranan nitelikler: Özel bir teknik bilgi sahibi olmak gerekmiyor. Cep telefonu veya bilgisayar sektöründen gelmiş olmak işe çabuk alışmak açısından yararlı oluyor. İşletmecinin akü çeşitleri ve yenileme işlemi hakkında eğitim alması gerekiyor.
Yatırım maliyeti: Servis istasyonu yatırımı 13 bin Euro, mağaza kuruluşu ise 5 bin Euro.
Ciro hedefi: Aylık 15 ile 25 bin lira arasında değişiyor.
Kar marjı: Yüzde 20.
Başvuru için: info@akupil.com ya da 0216 580 8828 www.patronturk.com/


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.