Yaylalarda Turistik Oteller ve Satılık Yayla Evleri
Alternatif tatilin önemi artarken bu bölgelerde de girişimcilerin yatırımları artmaya başladı.Eskiden sadece deniz kenarı yerlerin değeri artarken şimdi doğa cenneti yerler gözde olmaya başladı.

karagöl şavşatÖzellikle Karadeniz, Akdeniz ve Güneydoğu’daki yerli halk, havalar ısındığında yayladaki evlerinin yolunu tutardı. Sıcak havalarda şehirlerdeki evlerinde oturmaktansa, daha serin olan yaylalardaki evlerine yerleşirlerdi. Anadolu’da şehirlerde ve köylerde yaşayanların yaz aylarında yaylaya çıkma geleneği, son yıllarda yayla turizmi olarak yaygınlaşmaya başladı.

Çok eskiden hayvanlarını otlatmak için yaylaya çıkan ve çadırda yaşayanlara “göçebe” denirdi.

Devir değiştikçe çadırların yerini yayla evleri almaya başladı. Alt katı taş ve üst katları ahşaptan inşa edilen iki katlı yayla evleri, son yıllarda birçok yerde moda oldu. 2 bin metre veya daha yüksekte bulutların arasından geçerek gidilen yaylalarda, beş-on yayla evi ve bir bakkal bulunurdu.

Talep arttıkça artık eski yayla evlerinin yerini villa tarzı evler almaya başladı. Yaylalarda turistik amaçlı oteller açılmaya başladı.

SATILIK YAYLA EVLERİ

Osmaniye’nin Zorkun, Antalya Manavgat’taki Bakaran, Trabzon’un Haçkalıbaba ve Niğde’nin Kılan Yaylalarında az sayıda da olsa satılık yayla evi bulmak mümkün. Ancak Mersin’in Fındıkpmarı, Yukarıgözne, Toroslar Soğucak ve Çamlıyayla’da çok sayıda satılık yayla evi var. Adana Pozantı’daki Fındıklı ve Börücek Yaylası ile Eskikonacık’taki Çayır Yaylası’nda da öyle.

yayla2

yayla3

yayla4

BÜLENT EKİMCİ / Para Dergisi


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.