Ukrayna’da Yatırım Fırsatları
ukraynaKazanmak için iyi bir pazar. Köşe taşları Turkiyedeki gibi tutulmamış henüz. Bazı sektörler biraz dolu bazıları ise bomboş.
Bazı ürünlerin rekabet piyasasi gelismemis veya çok az. Yani ürününüzün muadili yoksa fiyati yüksek.

Henüz çok konuda bakir. Yeniliklere açık
Gerçek bir piyasa oluşmamış durumda.
Bazı ürünlerin degil üretimi, ithalatı bile yapılmıyor.

Bazı ürünler çok yüksek fiyatlarla alıcı bulabiliyor

Bazen şanslı ve hızlı girişimcilerin kısa sürede çok fazla kazanma imkanı bulabildikleri bir ortam.

Ukrayna’da tekstil,inşaat ve sağlık-güzellik ürünleri satış ve pazalaması açısından uygun bir pazar olduğunu unutmayın..

Gıda sektörü Ukrayna ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Tarım ve buna dayalı gıda sektörünün ülkenin kalkınmasına ve özellikle kırsal bölgelerin ekonomik gelişimine gelecekte büyük katkılarda bulunabileceği düşünülmektedir. Ukrayna, dünya tarım pazarında söz sahibi olabilecek bir ekolojide yer almaktadır ve gerekli hammadde potansiyeline sahiptir.

Ukrayna iş dünyası kişisel ilişkiler üzerine kurulmuştur. Hukuki altyapının henüz tam olarak yerleştirilemediği bir ekonomide, iş ilişkilerinin kalitesi ve derinliği pazara girişin anahtarı olarak görülmektedir. 

Yerel bir ortakla çalışmak pazara girişte önem arz etmektedir. Pazarda hali hazırda Türk firmaları faaliyette bulunmaktadır. Gerekli ilişkileri kurmuş ve pazarı tanıyan Türk firmalarıyla çalışılması pazara girişte kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Ülke çapında dağıtım yapan firmalar yalnız Kiev de değil Dnipropetrovsk, Donetsk, Lviv, Odessa, Zaporizhzhya ve Kharviv şehirlerinde de bulunmaktadır.

İnşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik ev eşyaları, haberleşme sistemleri, oto yan sanayii mamulleri sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmalarının Ukrayna pazarına daha ciddi şekilde yönelmeleri, ofis ya da mağaza açarak satış ve dağıtım zincirleri oluşturarak ve hatta Ukraynalı firmalarla ortak yatırıma giderek bunu gerçekleştirmeleri her iki ülke çıkarları açısından önemlidir.

Türkiye Ukrayna ikili ticaretinde ülkemiz büyük oranda açık vermektedir. Ukrayna ile olan dış ticaretimiz ürün bazında incelendiğinde bu ülkeye ağırlıklı olarak mamul ürünler ihraç ettiğimiz, Ukrayna’dan ise daha çok hammade ve yarı mamuller ithal ettiğimiz gözlenmektedir.

İşadamlarının Pazarda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ukrayna’nın yabancı yatırımlara ihtiyaç duyduğu tarıma dayalı sanayi, imalat sanayi, elektronik sanayi ve haberleşme sektörlerinde, Türk girişimcileri ile Ukraynalı firmalar arasında işbirliği imkanları mevcuttur.

İki ülke arasındaki teknik ve bilimsel işbirliğinin geliştirilmesi de, uzun dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerimize çok büyük katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede, inşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik ev eşyaları, haberleşme sistemleri, oto yan sanayii mamulleri sektörlerinde faaliyet gösteren Türk firmalarının Ukrayna pazarına daha ciddi şekilde yönelmeleri, ofis ya da mağaza açarak satış ve dağıtım zincirleri oluşturarak ve hatta Ukraynalı firmalarla ortak yatırıma giderek bunu gerçekleştirmeleri her iki ülke çıkarları açısından önemlidir.

Ukrayna kayıtdışı ekonominin en fazla gözlendiği ülkeler arasında gelmektedir. Bu nedenle de firmalarımız kayıtdışılığa sürüklenmek istenmektedir. Bunun ilk ayağı gümrüklerde başlamaktadır. Oldukça caydırıcı yollar bu amaçla resmi görevlilerce kullanılmaktadır. Firmalarımızın bu konuda da sabırlı olmaları uzun vadede kendi faydalarına olacak bir husustur. Zira, bir kez bu yola girildiğinde o an işin çözüldüğu yanılgısına girilmesi bir süre sonra geçmise yönelik evrakların ortaya çıkarılması ile yerini karamsarlığa bırakmaktadır. Ukrayna tarafından kayıtdışılıkla mücadele adına, ilk mücadele edilen firmalar da bu konuda faaliyet gösteren yabancı firmalar olmaktadır. Bu nedenle, kayıtdışı faaliyetler ilk etapta karlı gibi görünse de kısa bir süre sonra firmalarımıza büyük zararlar verebilmektedir. Bir takım firmaların bu nedenle tüm varıklarını kaybettikleri de bilinmektedir. www.ibp.gov.tr


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.