Üçüncü Köprü Hangi Bölgeleri Değerli Hale Getirecek
3. Köprünün hizmete girmesiyle beraber belli yerleşim yerleri kent görünümüne kavuşacak

2015’te açılması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de Kınalı, Ispartakule, Tayakadın, Uskumruköy, Riva, Polonezköy, Alemdağ, Sancaktepe, Kurtköy, Pelitli ve Kartepe’den oluşan 11 bölgeyi geliştirmesi bekleniyor. Bugün yapılaşmanın az olduğu bu bölgeler 10 yıl içinde kent formuna kavuşacak.

Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü olan İstanbul her geçen yıl büyüyor. Bu büyümeye paralel olarak nüfusunun artması kentin ulaşım ihtiyaçlarını da artırıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için yapılan köprü, otoyol gibi ulaşım projeleri ise kentin trafiğini rahatlatmanın yanı sıra yeni yerleşim yerlerinin de ortaya çıkmasına neden oluyor.

ıpkl1
Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü açıldığında aynen böyle olmuştu. Bu gerçekten yola çıkarak yapımına başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yaratacağı yeni yerleşim yerlerinin nereler olacağını araştırdık. TSKB Gayrimenkul Değerleme ile birlikte yaptığımız çalışmanın sonucunda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 2015’te açılmasının ardından Asya ve Avrupa Yakası’nda toplam 11 yeni yerleşim yerinin doğacağı sonucuna ulaştık.

ÜÇ KÖPRÜNÜN ETKİLERİ
Geçmişte yaşanan tecrübeler, İstanbul Boğazı’na inşa edilen köprülerin, açılışlarını takip eden 10 yıllık süreçte bağlantı yollarının yer aldığı hatta yeni yerleşim alanları yarattığını ortaya koyuyor. Yeni yerleşim yerleri ile birlikte bu bölgelerdeki arazi fiyatları da yukarılara çıkıyor. Ortaköy ve Beylerbeyi arasında inşa edilen Boğaziçi Köprüsü, 1973 yılında hizmete açıldığında İstanbul’un nüfusu yaklaşık 3,5 milyon kişiydi. Fulya, Gayrettepe, Esentepe, Mecidiyeköy, Etiler ve Ulus, bu köprü ile öne çıktı.

Hisarüstü-Kavacık arasında yükselen ve 1998 yılında faaliyete geçen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü açıldı-
ğında İstanbul’un nüfusu 6,6 milyona yakındı. Kavacık, Beykoz, Ümraniye, Anadolu Hisarı, Sarıyer, Zekeriyaköy ve Maslak bu köprü ile kentin öne çıkan yerleşim alanları oldu.

Garipçe-Poyrazköy arasında yükselmeye başlayan ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü olarak adlandırılan Üçüncü Köprü’nün açılacağı 2015’te ise İstanbul’un nüfusunun 14,5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Uçüncü Köprü ile birlikte Kınalı, Ispartakule, Tayakadın, Uskumruköy, Riva, Polonezköy, Alemdağ, Sancaktepe, Kurtköy, Pelitli ve Kartepe öne çıkan yeni yerleşim alanları olacak.

Kaynak:Ekonomist/ Levent Gökmen


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.