Türkiye’nin en çok para kazandıran 7 sektörü
sektorlerBir çok sektör yatırım yapmak için idealde olsa bazı sektörler yüksek kazançlarla yatırımcısını ihya etmektedir.İşte Türkiye şartlarında yatırımı en çok kazandıran sektörler…Türkiye’de girişimcilere sağlanan eğitim ve maddi destek olanakları her gün artıyor ama halen bir soruya cevap bulmak kolay değil: Hangi sektöre giriş yapmak gerek? Dönemsel olarak bu sorunun cevabı değişebiliyor.

Örneğin geçmiş yıllarda çok karlı olan otelcilik, bugün büyük aktörlerin finanse edebildiği bir alan haline geldi. Türkiye’nin gittikçe zenginleşmesi ve bunun da tüketime yansıması, birçok sektörün küçük girişimciler için cazip hale gelmesine yol açıyor. İşte

Türkiye’nin en çok kazandıran 7 sektörü

1. Bijuteri
Bijuteri sektörü için maddi kaynaktan daha çok ihtiyaç duyduğunuz bir şey varsa, o da yaratıcılıktır. Hedef kitlenizin önündeki opsiyonların çok olduğunu ve original parçalar aradıklarını unutmayın. Üstelik büyük markaların etki alanı güçlü olsa da tüketici kaliteli malzeme ve yaratıcı tasarım söz konusu olduğunda her markaya açık. Toplu malzeme alımları ve başlangıçta az insan gücü gerektirmesi de maliyeti düşürüyor. Bijuteri sektörü son yıllarda %20 seviyesinde büyümeler yaşıyor ve bunun en güçlü katalizörü de internetten alışverişin gelişmesi. Online alışveriş siteleri hem markaları, hem de bireysel üretim takıları satabiliyor. Tüketicinin satın almak için görselini incelemesinin yetmesi de alışveriş sürecini hızlandırıyor. Bijuteri sektörüne yeni girecek girişimcilerin internetten satış opsiyonlarını kesinlikle göz önüne alması gerekiyor.

2. Çocuk Giyim
Bugün 30 milyar TL büyüklüğündeki hazır giyim sektörünün 5 milyar TL’lik kısmını 15 yaş altı giyim kaplıyor. Üstelik hazır giyim sektörü yıllık olarak %1 büyüme gösterirken, çocuk giyimin büyüme oranı %15. Nüfus değişim rakamlarının her zaman artıda olduğu, hükümetin 3 çocuğu desteklediği Türkiye’de çocuk giyim her zaman gözde bir sektör olacak. Burada gelir düzeyi yüksek kesimin marka tercih ettiğini, düşük kesimde ise kar marjının düştüğünü görüyoruz. Kar marjını yükseltmek için bayilik alma yoluna gidilebilir. Tabii ki bu noktada mağazanın lokasyonu en önemli rolü oynuyor.

3. Kozmetik / Sağlık / Kişisel Bakım
Girişimcilerin bayilik sistemiyle giriş yapmalarının en mantıklısı olduğu bir başka sektör de kozmetik ve kişisel bakım. Bu sektörde tüketicinin marka algısı çok yüksek ve internetten alışverişe de marka olduğu sürece açık. Bu noktada girişimcinin karşısına çıkan bir başka seçenek de karma markaların bulunacağı bir kozmetik satış noktası veya sitesi açmak. Kozmetik sektörünün büyüklüğünün 7 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor ve kar marjı %15 civarında. En dikkat çekici yanı ise yılın her zamanı, tüm ömür boyunca tüketiliyor olması. Girişimciliğe soyunan kişilerin bayi noktaları,franchise bedelleri gibi faktörleri inceleyerek kesinlikle göz önüne alması gereken bir sektör.

4. Organik Tarım
Yüksek sermaye istese de Türkiye’nin son dönemdeki en gözde yiyecek sektörü olduğu kesin. Yüksek sermaye, dar pazar ve seçkin ürün yüksek fiyatları da meşrulaştırıyor. Doğrudan yüksek gelir grubuna hitap eden bir alan. İnternetten satış küçük girişimci için mümkün gözükmese de üretim, dağıtım ve satış gibi farklı aşamalarında yer almak mümkün. 2013’te yiyecek sektörüne giren Türkiye’nin dev holdinglerinin takip eden süreçte organik tarım sektörüne de ilgi göstermesi bekleniyor.

5. Dondurma
Dondurma eskiden Türkiye’de sadece yazın tüketilen bir ürünken bugün 12 ay boyunca talep ediliyor. Bunda tabii ki en büyük rolü piyasaya giriş yapan uluslararası markalar oynuyor. Küçük girişimci için en mantıklısı bu markalar ile bayilik ilişkisi kurmak. Bugün Türkiye’deki dondurma pazarı 800 milyon Euro’nun üzerinde. Dondurma adına bir başka fırsat da katkısız dondurma alanındaki boşluk Avrupa’da %32 olan katkısız dondurma pazarı Türkiye’de %10 büyüklükte ve giderek artması öngörülüyor.

6. Giyim
Giyim sektöründe kar marjları üründen ürüne değişiyor ama ortalama %13 civarında bir kar marjı söz konusu. Üstelik doğrudan satıcı olmak yerine, giyim sektörünün farklı aşamalarında rol oynayan girişimcilerden biri de olabilirsiniz. İnternetten alışverişten en fazla faydalanan sektörlerden biri ancak yoğun rekabeti göz ardı etmemek gerekiyor.

7. Ev Dekorasyon
Ev dekorasyonu ürünlerinin kar marjı %14 civarında. Atolyenin sahibi ve üretici olarak satış yapıldığında bu oran daha da yükselebilir. Ev dekorasyonunun en güzel tarafı ise hem her gelir grubuna hitap etmesi, hem de internetten satışa da bayilik sistemi kadar açık olması. Hatta Türkiye’de fiziksel bayiliğe girmeden internet sitesinden ve online alışveriş mecralarından satış yaparak güvenilir markalar haline gelen girişimler mevcut. Yani tek çıkış yolu büyük bir markanın bayiliği de değil. İnsanların fiziksel temas ihtiyacı internetten alışveriş avantajları arttıkça azalıyor. Bu da dekorasyon sektörünün cazibesini girişimci yönünden arttırıyor.

 


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.