Turizmin 320 Milyon Dolarlık Devi
Hayatımızın neredeyse her alanına giren internet ve internet üzerinden satışlar, turizm sektöründe de çok kullanılmaya başlandı. İnternet üzerinden satışlar gelişirken bu sektör odaklı da olabiliyor. Örneğin insanlar artık acentelerden tatil satın almak yerine internette gezinip, araştırmalarını yapıp kendi tatillerini internet üzerinden planlayıp satın almayı tercih eder hale geldiler. Bu da turizm sektöründe internet kullanımının artmasını, e-ticaretin gelişmesini sağlıyor.
Turizmin en alt basamaklarından başlayıp en üst basamaklarına kadar tırmanmayı başaran Met Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Metin Altun da eticarette başarı öyküsü yaratan bir girişimci.
Turizm sektörüne adımını attığı 90’lı yılların sonunda mail yoluyla tatil rezervasyonu yapılmaya başlandığını gören Altun, trendin internet üzerinden satışa kayacağını fark ederek 1998 yılında Met Global’i kurmuş.

6 ülkede faaliyette
Met Global Group, bugün Tatil.com, DHR, Otel.com, HotelsPro, Hotelstore, Globalplan ve MetGlobalTech adlı yedi markası ile yurt içi ve yurt dışında toplam 320 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Her geçen yıl yeni yatırımlarla büyüyen grup önümüzdeki 3 yıl içinde Nasdaq’a kote olup gelişmekte olan pazarlardan şirket satın alarak büyüyecek.
ABD, İngiltere, Hindistan, Filipinler, KKTC ve Türkiye’de toplam 8 ofisiyle faaliyet gösteren şirket, her geçen gün büyümeye, sektöre yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Metin Altun, geçen yıl 190 milyon dolar olan cirolarını bu yıl 320 milyon dolara çıkaracaklarını söylüyor.

Rekor rezervasyon
Sektöre getirdiği inovatif ürünleriyle dikkat çeken grup, geçtiğimiz yıl online ortamda 1 milyonun üzerinde rezervasyon alarak sektöründe lider olmuş. İki ay önce faaliyete geçen Globalplan.com sitesi ile özel seyahat hizmetleri sunulmaya başlanmış.
Bu sistem ile şirket gezilerinin uçaktan konaklamaya kadar her aşamasının planlanabildiğini belirten Altun, “Şirketler çalışanlarının iş gezilerini bu sistem sayesinde yüzde 10 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim alarak planlayabiliyor. Sistem şirketlere kolay raporlama yapma hizmeti de verdiği için tercih ediliyor” diyor. Met Global Group, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 190 ülkede, 11 bin destinasyonda 90 bin otelin satışını gerçekleştiriyor. E-ticaret konusunda her geçen gün yeni hizmetler sunmaya devam eden grup, önümüzdeki bir buçuk ay içinde kişiye özel hizmet veren gezi.com internet sitesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Yeni projeler yolda
Şu ana kadar 750 bin dolarlık yatırım yaptıkları bu sitenin kişiye özel hizmet ve içerik sunacağına işaret eden Altun, “Günümüzde müthiş bir bilgi kirliliği mevcut. İnsanlar artık ilgilerini çekmeyen bilgilerin kendilerine ulaşmalarından memnun kalmıyorlar. Önümüzdeki dönemde kişiye özel hizmetlerin ön plana çıkacağını görerek bu yatırımı yaptık. Bu siteyle kişilerin ilgi alanları tespit edilip oluşturulan datalarla onlara özel hizmetler kendilerine ulaştırılacak” diyor.
Met Global şirketi ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin teknoparkında online sektör yazılımları ve otomasyon sistemleri üzerine çalışmalar yapan grup, geliştireceği ürünleri 2012 yılından itibaren turizm sektörünün hizmetine sunacak.

En az Türkiye’de kullanılıyor
E-ticaret özellikle ABD’de büyük bir gelişme gösterirken Türkiye’de hala emekleme aşamasında. Şu anda internet üzerinden seyahat satın alma oranının ABD’de yüzde 60, İngiltere’de yüzde 50, Almanya’da yüzde 30, İskandinav ülkelerinde yüzde 50 oranında olduğunu belirten Altun, bu oranın Türkiye’de yüzde 12’ler seviyesinde kaldığını söylüyor.
Türkiye’de internet üzerinden yapılan satışların gelişememesinin en önemli nedeninin cazip oranda fiyat farkı vermemesi olduğunu söyleyen Altun, 2020 yılında dünya seyahat pazarındaki satışların yüzde 70-80’inin internet üzerinden gerçekleşmesinin beklendiğini de vurguluyor.
Dünyada birçok otel internet üzerinden yapılan satışlarda normal satışlara oranla ciddi bir fiyat farkı veriyor. Ancak Türkiye’de haksız rekabeti önlemek adına otellerin her yerde aynı fiyatı uyguladığı görülüyor. Bu da internet üzerinden satışların tüketiciler gözündeki cazibesini azaltıyor. O nedenle internet üzerinden yapılan satışlar ABD ve Avrupa’daki seviyelere bir türlü gelemiyor. Metin Altun, son yıllarda ortaya çıkan karşılaştırmalar yapan inovatif sitelerin sektörü büyüttüğünü, son dönemde de hedef bazlı ürünlerin ön plana çıktığını söylüyor.

Nasdaq’a kote olacak
Önümüzdeki bir yıl içinde Hong Kong’ta, Rusya ve Brezilya’da ofis açma planları yapan grup, gelişmekte olan pazarlar olarak tanımladığı bu ülkelerde var olarak büyüyecek. Şu anda 20 ülkede temsilcilikleri olan şirket, bu sayıyı iki yıl içinde 40’a çıkarmayı planlıyor.
Bu pazarlarda büyüdükten sonra da önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 30 hissesini Nasdaq’a kote olmayı planladıklarını belirten Altun, bunun için gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıklarını kaydediyor. Halka arz sonrasında ise gelişen piyasalarda şirketler satın alarak inorganik büyüme hedeşeniyor.
Günümüzde internette bireyselliğin devreye girdiğini, kişilerin tercihlerine ve beğenilerine uygun hizmetlerin verilmesinin önem kazandığını belirten Altun, bundan sonra verecekleri hizmetlerin kişiye özel hizmetler olacağını da söylüyor.
Altun, geçtiğimiz yıl internet üzerinden 1 milyonun üzerinde rezervasyon aldıklarını ve bu yıl da en az yüzde 50-60 oranında büyümeyi hedeflediklerini, ilk sekiz aylık verilerinin de bu beklentilerini doğrular nitelikte olduğunu vurguluyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.