Turizmde Öne Çıkan Bölgeler
turizmDünya turizminden aldığı payı her yıl artırmayı başaran Türkiye de, son birkaç yıldır otel yatırımlarında farklılaşmayı başlatmış durumda. Başta sit alanı bölgelerimiz olmak üzere, imar sorunu yaşayan ve geniş arazilerin bulunmadığı bölgelerde turistlerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik pansiyonların ve 2-3 yıldızlı otellerin artırılması planlanıyor.

Küçük otellere ev sahipliği yapan bölgelerin başında tarihi özellikleriyle öne çıkan isimler var. Kütahya, Afyon, Eskişehir, Uşak, Birgi, Konya, Kapadokya, Sivas, Amasya, Tokat, Ankara, Kastamonu, Safranbolu, Bolu-Taraklı, Göynük ve Mudurnu ilk akla gelen isimler arasında. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin de yakın zamanda bu otellerle kalkınması bekleniyor.

Bu konseptle turizme kazandırılacak bölgelerden bir diğeri de Karadeniz. Özellikle yabancı turistin rağbet gösterdiği Karadeniz’deki konaklama tesislerinin yetersizliği sorununa bu küçük otellerle çare bulunması öngörülüyor. Bölgede bu nedenle köylerdeki eski evlerin restore edilip pansiyon ve küçük otel olarak tatilcilerin hizmetine sunulması için hummalı çalışmalara başlanmış bile. Bu çalışmaların yoğunlaştığı bölgelerden biri Uzungöl. Turizm açısından her mevsim canlı tutulmak istenen, ancak özelikle yöredeki diğer turistik mekanlarda olduğu gibi kışın turist sayısında azalma yaşanan Uzungöl’de, turizmin daha fazla geliştirilmesi için alternatif seçenekler aranıyor.

Bu çerçevede, pansiyonculuğun yaygın olduğu Uzungöl ve çevresindeki köylerde yer alan tarihi yapıların restore edilerek, tatilcilerin hizmetine sunulması hedefleniyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.