Turistlere Rehberlik Yaparak Para Kazanabilirsiniz
Yabanci bir dile ozellikle hakimseniz bu isten cok ciddi paralar kazanmaniz mumkun,ustelikte part-time yaparak.Yapmaniz gereken tek sey bir tur organizasyon sirketiyle gorusup anlasmak,gerisi size gelecek islere kalmis.Türkiye’de çoğu kişinin belgesi olsa da olmasa da turist rehberliği yaptığını herkes bilir. Yabancı turist kadar yerli turist de ilk defa gittiği yerin hiçbir özelliğini bilmediği için mutlaka bir rehbere ihtiyaç duyar.
turist-rehberliği-yaparak-para-kazanmak
Turist rehberi tarihi, kültürel ve doğal bakımdan turistlerin gittiği yerleri onlara anlatan kişilerdir. Ayrıca turistlerle anlaşmak, onlara o mekanı anlatmak ve olabilecek herhangi bir problemde sorunlarını çözmek için bir turist rehberi kafilesine aldığı her turistin dilinden anlamak ve konuşmak zorundadır.

Bu nedenle turist rehberleri sürekli insanlarla iletişim halinde olduğu için; dış görünümüne özen gösteren, saygılı, güvenilir, nazik, güler yüzlü, lider ruhlu ve birçok dile ana dili gibi hakim olan biri olmalıdır. Konuşması her dilden anlaşılır olmalı ve sorulan sorulara eksiksiz, sabırlı ve ilgili ir şekilde cevap vermelidir. Ayrıca gidilecek yerin ön bilgisini turistlere bildirip gerekli eşyaları yanlarına almalarını ve nasıl giyinmeleri gerektiğini de söylemelidir.

Turist rehberleri nerdeyse her alanda iş yapabilmektedirler. Global Dünya’da herkes mutlaka en az bir kez yurt dışına çıktığı için turist rehberine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Mevsimlik olarak çalışabilecekleri gibi tam zamanlı da çalışabilirler. Otel, müze, restoran, tarihi beldeler, antik yerleşim alanları, safari bölgeleri, dağlık araziler gibi her tür yerde turistlere ve yurt dışından iş amaçlı gelip ülkemizi tanımak isteyen herkesse eşlik edebilirler. Bir yere bağlı olabilecekleri gibi kendi özel reklamlarıyla da bu işi tavsiye üzerine yapabilirler. Turizm ve seyahat acenteleri ise çoğunlukla çalıştıkları yerlerdendir.
Turizm Bakanlığı’nın açmış olduğu Profesyonel Turist Rehberliği kurslarından mezun olmak ya da üniversitelerin Turizm Rehberliği bölümünden mezun olmak Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak olan bir rehber için yeterlidir.


admin hakkında 1306 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.