TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü proje kapsamında yakıt tasarrufu sağlayan ürün geliştirdi
tasarrufTÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü proje kapsamında TIR ve kamyonlarda yüzde 10-12 yakıt tasarrufu sağlayan ürün geliştirdi.Hacettepe Teknopark‘ta faaliyetlerini sürdüren firma yetkilisi Dündar Soysal, Türkiye’nin cari açığının önemli kısmının enerji ithalatından kaynaklandığını söyledi.

Bu nedenle yakıt tasarrufu sağlayan ürünlerin kullanılabileceği sektörleri araştırdıklarını ve karayolu taşımacılığının bu anlamda ön plana çıktığını anlatan Soysal, ABD’de de benzeri bulunan ürünü geliştirdiklerini belirtti. Soysal, şunları kaydetti:
“Geliştirdiğimiz ürün, tekerlerin yan bölümünü kapatan kısma uygulandığında yüzde 7-9 arasında, kuyruk kısmına uygulandığında yüzde 5-6 civarında yakıt tasarrufu sağlıyor. Yasal mevzuat elverdiği ölçüde her iki bölüme uygulandığında ortalama yüzde 10-12 civarında bir yakıt tasarrufu sağlayabilecek. Bu da ülke açısından ciddi bir yakıt tasarrufu anlamına geliyor.”
TIR’ların her 100 kilometrede 30 litre yakıt tükettiği göz önüne alınarak sistemin sağladığı yakıt tasarrufunun hesap edilebileceğini ifade eden Soysal, sistemin çevreye karbondioksit salınımını da düşüreceğine dikkati çekti.
Firmalar ürüne karşı duyarlı

Ürünün, Batı’daki örneklerinden daha düşük maliyetli olduğunu, Türkiye’de yeni bir sektör yarattıklarını anlatan Soysal, otobüsler için de benzer ürün geliştirmeye çalışacaklarını bildirdi.
Soysal, mayıs ayında iç pazara adım attıktan sonra, talebe göre Avrupa pazarına girmeyi hedeflediklerini belirtti.
ABD’de ürünü piyasaya süren firmanın, 32 milyon dolarla desteklendiğini ve 2011 yılından sonra üretilen treylerlerde ürünün kullanılmasının zorunlu tutulduğuna işaret eden Soysal, “ABD’de akaryakıtın litresi 1 doların altında olmasına rağmen ürünün ciddi bir satış grafiği var” diye konuştu.

TIR ve kamyonların çektikleri römork veya treylerin yan veya kuyruk bölümlerine takılan kompozit paneller sayesinde araç seyir halindeyken sürtünme etkisi azaltılıyor. Kurulan düzenekler sayesinde aracın daha az yakıt tüketmesi sağlanıyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.