Trend Olabilecek İş Fikirleri
is-fikirleri-2Gelecegin tren olabilecek bazi is fikirlerini sizlerle payla;mak istiyoruz,zira onumuzdeki yillar is fikirlerinide farklilastiracak.Markanızın daha çok konuşulmasını istiyorsanız yeni uygulamalara imza atın. Gıda sektöründe sıra dışı ürünler yalnız dikkat çekmekle kalmıyor, markanın dalıa da güçlenmesini sağlıyor… ÜRÜN gamında değişiklik yapmak tüketicinin daima dikkatini çeker. Değişiklik içerikle ilgili olabileceği gibi ambalajla da ilgili olabilir. Karar verirken marka konumlandırmasını zarar görmemesi esastır. Aşağıdaki üç örnekten ikisi Amerika’da, biri ise Japonya’da gerçekleşmiş durumda. Bu örnekler ülkemizde de denenebilir, başlı başına bir uğraşı olarak ele alınabilir. Kısaca göz atmanız ufkunuzu genişletecektir.

‘CASING’LE YENİ TATLAR YARATIN

Onee ’casing’le başlayalım. ‘Casing’ nedir, bilmeyenler için açıklamakta yarar var ’Kılıf ‘ anlamına gelen ve İngilizce telaffuzuyla ‘keising’ olarak anılan bu malzemeyi en çok sosis, salam ve sucuk imalatçıları kullanıyor. Doğal şekliyle kasaplık hayvanların bağırsakları terbiye edilerek üretiliyor. Daha düne kadar Türkiye’de sucuklar bu doğal barsak materyali içine basılır, ‘halka’, muska’, ‘parmak’ gibi formlar verilerek piyasaya sunulurdu.

Şimdi doğal bunun benzer türevleri var. Yapay ‘casing’ dolumda kolaylık sağlıyor, eşit kalibrede hızlı ve sağlıklı üretim yapılabiliyor. Dışarıda ‘sausage skin’ adı da verilen bu malzeme, ‘salam’, ’hotdog’ gibi ürünlerin imalatında da kullanılıyor. Yenilebilir kollajen’ maddelerden üretilen materyalin insan sağlığına negatif etkisi yok. Milimetrik bazda zar şeklinde ince cinsleri olduğu gibi, salam ve blok etlerde kullanılan kalın plastik benzeri olanları da var. İşte bu malzemeyle tıpkı Amerika’da olduğu gibi burada da yerel tatlar yaratmak mümkün. Örneğin etsiz dolgular, şekerli karışımlar ve hatta katı meyve özütleri…

DİLİMLENEBİLİR HER ŞEY İÇİN…

‘Casing’lerin mükemmel pişirme performansı sağlayan ve piştikten sonra çözünüp yok olan çeşitleri ise büyük kolaylık sağlıyor. Tıpkı hazır sosis gibi onlarca köfteyi blok olarak ‘casing’ haline getirmek mümkün. Pişir, kızart ve dilemle! (Ya da tam tersi!) Buluşsal türler hayli zengin. Bize adapte edildiğinde çiğköfteden, zeytin ürünlerine kadar hemen her şey üretilebilir.

Antepfıstığı, fındık gibi ezilerek homojen hale getirilmiş ürünler ile süzülmüş katı yoğurt ve peynirler için de mükemmel bir materyal. Pestil olarak bilinen geleneksel tatlar için gösterişli bir malzeme aynı zamanda. Ekmeklik hamur, humus, hazır yemekler, tereyağı gibi yeni türler içinse ideal. Ve dilimlenebilir sarımsak soğan ezmeleri, katılaştırılmış baharat özütleri bu materyalle doluma çok uygun. Tüm mesele kılıfın içine neyin konulacağını bulmakta! Hem porsiyonluk, hem de mutfak için cazip bir ambalajlama şekli.

‘STICK’ SOSİSLER. HAZIR KÖFTELER…

Bir başka örneği köfte çeşitlerine uyarlamanız mümkün. Tıpkı ‘çöpşiş’ gibi pişirme ve yemede kolaylık sağlayan yeni bir yöntem hu. Japonya’da ünlü bir firma bunun mısır ve yerel katkılarla yapılmış sade formunu geliştirmiş. Ürün, ilk bakışta uzun patateslere çubuk sokulmuş gibi görünüyor. Bir bakıma bildiğimiz ‘hotdog’ sosislerinin patates ya da hamurla kaplanmış şekli.

Yağda kızartılıyor ve servis ediliyor. Özellikle dışı çıtır kaplı balık ürünleri için ilginç bir seçenek. Çatal bıçak gerektirmiyor. İsterseniz anında pişmeye hazır midye tava bile yapabilirsiniz. Menüye bildiğimiz kadınbudu köfte de rahatlıkla dahil olabilir. Fakat en iyi sonucu patates ve mısır hamuruyla kaplı ‘hotdog’ tipi sosisler veriyor. Amerikalılar bu ürünlere hotdog’dan bozma ‘comdog’ diyorlar. Eğer insanların sürekli aynı şeyleri yemekten sıkıldığını düşünüyorsanız, ucuna çöp takılmış, dışı ‘çıtır’ kaplamalı ve hayli ‘dolgun’ köfteleri piyasada yaygın hale getirebilirsiniz.

ÇEŞNİLİ HARDAL

Hardal iki çeşit tohumdan yapılıyor. Çoğu üretici kültüre alınmış brassica juncea’. ‘brassica nigra’ türlerini tercih ediyor. Öğütülmüş hardala sirke ve tuz ekleyerek ticari hale getirmek kolay. Karışım içine koruk suyu ya da üzüm suyu da konuyor. Hardal her ne kadar et yemeği türlerine ve sosise eşlik ediyorsa da. günümüzde salata ve kızarmış patatesle çok daha iyi gidiyor. Keskin tadı ve kokusu onu dip soslarda, yeşilliklerde ve kimi soğuk menülerde vazgeçilmezler arasına sokmuş. Çemen, kırmızıbiber, avokado, hatta enginar püresiyle hazırlanmış değişik spesiyaliteleri var.

‘Jalapeno’ (halapeno) biberiyle hazırlanan çeşitleri ise çok revaçta. Son zamanlarda ketçapla birleştirilmiş türleri piyasada epey aranıyor. Hardal üretimi uzmanlaşmayı gerektiren artizanal bir iş. Batı mutfaklarından çok, Hint ve Kuzey Afrika kökenli karışımlar tercih ediliyor. Egzotik reçetelerle yepyeni bir ürün gamı oluşturmak mümkün. Özellikle hardal bazlı dip’lcr işinizin daha da büyümesini sağlayabilir. İlginç bir girişim için keten tohumu’, ‘öğütülmüş üzüm çekirdeği’ gibi sağlık katkılarını da kullanabilirsiniz. Hardalın birçok yararı yanında sağlık özellikleri de var. Afrodizyak niteliği yanında, bazı habis hastalıkları önlediğine ilişkin yayınlar hemen dikkat çekiyor. Bugün batı piyasalarında şifa kaynağı ballarla karıştırılmış yeni nesil hardalların çok tutulduğunu da hemen belirtelim.

Para Dergisi – Nur Demirok


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.