Topraksız tarıma özel boru üretildi
topraksiz-tarim-icin-ozel-boru-urettiTopraksiz tarimin onem kazandigi gunumuzde bu alana yatirim yapan firmalarda oldukca bsarili uretimler yapmaktalar.Bunlardan biride topraksiz tarim icin gelistirdigi ozel boru sistemi ile gungor plastik oldu.Urettiği 3 katmanlı boru, ithal malı ürünlerle rekabet ediyor. Burdur’un Bucak ilçesinde faaliyet gösteren Güngör Plastik’in tasarlayıp ürettiği üç katmanlı boru, topraksız tarımda kullanılıyor. Firmanın ürünü, bu alanda ithal ürünlerle rekabet eden tek yerli malı boru olarak öne çıkıyor.

Güngör Plastik yönetim kurulu başkanı Güngör Turgut, dünyada tarım sektörüne yatırımın artık ağırlıklı olarak topraksız tarıma dönüştüğünü ifade etti. Türkiye’de de topraksız tarım yatırımlarının hız kazandığını belirten Turgut, “Topraksız tarımda kullanılan boruların yurtdışından ithal edildiğini ve yatırım maliyetini artırdığını görünce 3 katmanlı bir boru tasarladık. Bu alanda Türkiye’de bir ilki başardık” dedi.

Üç katmandan oluşan ürünün dıştaki birinci katmanı uv katkılı güneş ışınlarına daha dayanıklı ve beyaz. Sera ortamında ışığı yansıtarak aydınlık ve ferahlık kazandıran bu katman, aynı zamanda güneş ışınlarını da iterek suyun sabit sıcaklıkta kalmasını sağlıyor. Siyah orta katman güneş ışınlarının boru içine girmesini engelleyerek suyun yosun tutmasını engellerken, içerideki beyaz katman suyun kalitesini korumaya yarıyor. Borunun kendinden ve belli aralıklarla delikli yapısı işçilik ve zaman açısından montaj kolaylığı sağlarken, maliyet avantajı da getiriyor. Tamamen yerli imkanlarla tasarımı ve üretimi gerçekleştirilen ürünün hammaddesi de Türkiye’den tedarik ediliyor.

Müşteriye yakın olmak bir avantaj

Ürünle ilgili bilgi veren Güngör Turgut, topraksız tarım uygulamaları Akdeniz Bölgesi’nde yoğunlaştığı için şimdilik satışlarının sadece bu bölgede olduğunu kaydetti. Turgut, “BGT BORU markasıyla hedefimiz yurtiçi talebi karşıladıktan sonra ürünü yurtdışına da ihraç edebilmek. Müşterilerimiz uzun ömürlü oluşu ve uygulama kolaylığı sayesinde borudan çok memnunlar. Üreticinin müşteriye yakın bölgede olması da bir avantaj” diye konuştu.

1980 yılında Burdur’un Bucak ilçesinde plastik elektrik tesisat boruları üretimi ile ticari hayata başlayan Güngör Plastik, gelişen teknoloji ve plastik sanayi ile üretim kapasitesini arttırarak, polietilen damla sulama, yağmurlama ve kangal borularını da üretmeye başladı.

2008 yılında ar-ge çalışmalarını artırarak Türkiye’de ilk katmanlı boruyu üretip patentini alan firma, 2 ve 3 katmanlı olarak ürettiği borularla tarım ve inşaat sektörlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.
Kobiden


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.