Tohum ve meyve yağları üretimi
yagZeytinyağı nihayet başköşeye oturdu. Margarin kültürüyle tüketilen çeşitli yağlar ülkemizde de hızla doğal zeytinyağı tüketimine dönüşüyor. Zeytinyağı konusunda Türkiye’nin şansı çok büyük.

Dünyanın önemli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden Suriye’nin şimdilik devre dışı kalmasıyla dünya pazarlarındaki şansımız artacak. 2013 yılı rekoltedeki bazı şansızlıklara rağmen parlak bir yıl olabilir gibi görünüyor.

Zeytinyağı tüketiminde ihracat kadar iç pazar da önemli. İtalya’da patenti alınan kompakt bir alet bizde şimdi daha fonksiyonel şekliyle uygulamaya girmeye hazırlanıyor.

‘Taş baskı’ olarak bilinen soğuk sıkım tekniğini model alan bu ufak makinenin önemli özelliği tıpkı küçük bir değirmen gibi çalışması. Zeytin taneleri yukarıdan konuyor, hızla dönen kırıcılar sayesinde ‘karasu’ ve ‘yağ’ iki kanaldan dışarı çıkıyor.

Her ailenin rahatlıkla kullanabileceği pratik zeytinyağı değirmeninin Akdeniz ülkelerinde daha geliştirilmiş yeni buluşlara konu olacağına şüphe yok.

Bu mucize alet yalnız hasat döneminde değil, iyi muhafaza edilmiş zeytinlerden de tüm yıl boyunca yağ çıkarabiliyor. Özellikle Gaziantepli iş bilir ustalarımızın konuyu işlevsel hale getireceğini şimdiden ümit edebiliriz. İlk girişimin ise Nizip’te gerçekleşeceğini ümit ediyoruz.

Öte yandan dünya tohum yağlarından başta zeytin olmak üzere hızla meyve yağlarına geçiyor. Yağ oranı yüksek tüm taze meyvelerden çıkarılan yağlar şimdi tıpkı ilaç gibi satılıyor.

Bunların içinde narenciye ürünlerinden elde edilen uçucu eterik yağlar yüksek fiyatlarla ihraç şansına da sahip. Çoğu ekstraksiyon (presleme) yoluyla elde edilen yağların 2013’ten itibaren kullanımı hayli artacak. Çünkü 2011 ve 2012 yıllarında yapılan bazı bilimsel çalışmalar bu yağların yaşamsal özellikler taşıdığını gösteriyor.

Son trend ise taze avokado meyvesinden elde edilen ‘sıvıyağ’ niteliği taşıyan yağ. Avokado yağının buharla muamele edilen distilasyon ürünleri değil, presle yani ekstraksiyon yoluyla elde edilen türevleri çok daha makbul.

Avokado yağı özellikle Japonya’da hem beslenme, hem de kozmetik alanında kullanılıyor. Avokado küspesi ise yoğun protein içeriğiyle lezzet verici doğal bir hammadde.

Tüm bunlara karşın ‘omega-6’ kaynağı diğer sıvı yağlar ‘omega-3’ yağ asitlerini içermediği için daha dikkatli kullanılacak gibi görünüyor.

Nur Demirok / Para


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.