Teşvik Kapsamında Yatırım Yapana Atıl Fabrika Desteği
Teşvik kapsamında yatırım yapanlar, atıl fabrikalarla desteklenecek. Bina bedeli yatırım indirimi olarak verilecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük teşvik paketine atıl fabrikalar da dahil edildi. Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan atıl fabrikalar, yatırım teşviki kapsamına alındı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kullanılmayan atıl fabrikaları yeni yatırım olarak kullananlara, bina bedelini yatırım indirimi olarak vereceklerini söyledi. Örneğin sahil kenarında eski atıl fabrika binasını alarak teşvik kapsamında 5 yıldızlı otel yapanlar bile yatırım indiriminden yararlanacak. Bu şekilde hem yatırımların daha kısa sürede tamamlanması hem de atıl binaların ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Çağlayan, 6 bölgenin tamamında geçerli olacak uygulamada mevzuat değişimine gerek olmadan sistemin hayata geçeceğini belirtti. Çağlayan, “Atıl binalarda yatırımcı, mahkeme kararı ile arsa ve bina bedelini ayıracak. Bina bedelini yatırım indirimi olarak kullanıp vergi indiriminden yararlanacak” dedi.

Bakan Çağlayan, yeni yasa kapsamında şimdiden 5.5 milyar TL tutarında 480 adet yatırım teşvik belgesi verdiklerini söyledi. Çağlayan, Türk insanının bankaya son dakika gitmesi gibi, teşvik yatırımlarının büyük ivmeyle artmasını beklediğini ifade etti.Sabah


admin hakkında 1295 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*