“Sony” Sona Doğru Gidiyor
sonyJapon Teknoloji devlerinden Nokia ve Toshiba geçen sene ettiği zararın ardından şimdi de Sony 6.4 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Çok zor günler geçiren Sony firması yaptığı açıklamalarda 10 Bin kişiyi işten çıkaracaklarını açıkladılar.

İlk cep telefonları ülkemize geldiğinde hepimiz hatırlarız ki sadece 2-3 marka vardı. İlk hatırladıklarımız Sony Ericson ve Motorola idi. Sonradan nokia ve panasonic piyasaya girdi. Şimdi ise adını belki henüz duymadığımız birçok marka piyasada satışta. Her ne kadar o zamanların en iyi ve gözde markaları Sony ve Nokia olsada günümüzde Apple piyasaya tam hakim durumda. Apple karşısında bir çok teknoloji devi artık rekabet gücünü kaybetmiş durumda.Bu arada sürekli Apple ile rekabet içinde olan Samsung’un da piyasadaki yükselişini söylemeden geçemeyiz.

Cep telefonu üreticisi Nokia ve Toshibadan sonra şimdi de Sony, girdiği savaşı kaybetmiş gözüküyor.Halen Sony’den kötü haberler gelmeye devam ediyor. Sıkı rekabet ortamına ayak uyduramayan Japon elektronik devi Sony, tarihinin en büyük zararını açıklamaya hazırlandığını duyurdu. Sony’nin önümüzdeki günlerde durumunun ne olacağını hep beraber göreceğiz.

Sony’nin zarar etmesinin en büyük nedenlerinden biri de tam 8 yıldır üst üste zarar eden TV birimi. Geçen yıl Aralık ayında, Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, Sony ile ortak oldukları televizyon üreticisi S-LCD adlı şirketteki tüm Sony hisselerini 939 milyon dolara satın almayı kabul etti. Ancak bu anlaşma, Tokyo merkezli Sony’nin Şubat ayında açıkladığı son çeyrek verilerine yansımadı. Satışlarında yüzde 17.4 düşüş olduğunu belirten Sony, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 milyar net kayıp verdiğini açıkladı. Sony, rakip firmalarla rekabet edebilmek adına, LCD televizyonlarının satış fiyatını üretim maliyetinin altına çekmek zorunda kaldıklarını, bunun da şirketin zarar etmesine neden olduğunu söyledi.

Japon elektronik devi, tahtının sallanmasına neden olan, şirkete ciddi anlamda zarar veren TV birimini baştan yaratması için 51 yaşındaki Kazuo Hirai’ye güveniyor. Sony’nin oyun birimi PlayStation’ı kârlı hale getirmeyi başaran Hirai, CEO koltuğunu Howard Stringer’dan geçen ay devraldı. Tüketicinin Samsung Electronics ve Apple ürünlerine yönelmesiyle, Sony’nin kötü gidişi tersine çevirmek için ‘acı verici’ adımlar atacağını kaydeden Hirai, dün, “Durum çok kritik. Sert reformlara gideceğiz. Hiçbirşey kutsal değil. TV birimimizi yeniden elden geçirerek, düzlüğe çıkartmak en büyün önceliğimiz” diye konuştu.


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.