Salyangoz Üreterek Para Kazanmaya Başlayın
salyangoz üretimiAltı üstü salyangoz diye düşünebilirsiniz ama ilaç sanayisinden kozmetiğe kadar bir çok ürünün hammaddesi olarak kullanılan salyangozlar endüstinin olmazsa olmaz unsurlarından bir tanesi.Oldukça karlı bir iş ortalama olarak kilosu 10-15 lira arasında satılıyor.

Kara salyangozu üretimi dünyada oldukça önemli bir pazara sahiptir, öyleki yetiştirilen tüm ürünleri rahtlıkla satabilmek mümkündür.Üreticilerin tamamı ürünlerini ihraç etmektedir, buda ülkemiz için büyük bir kaynak niteliğindedir.
Peki salyangoz yetiştiriciliği nasıl yapılır ?

Çiftlik tipi: Genel olarak, beş tür salyangoz çiftliği vardır. Onlar tamamen açıkhavada organik sistemden, tamamen kapalı sanayısel sisteme kadar değişiklik gösterir. Tamamen açık havalı organik çiftlikler, çok arsa ama az yatırım ve işletme masraflar ister. Ayrıca, %20 verimliği ile en düşük performansı göstermektedir. Esas çiftliğe 150 000 TL’yi ve senede üretime 50 0000 TL yatarak, 15 dönümlük arsanın yıllık cirosu yaklaşık 100 000 TL’dir. Aynı kapasiteli ama yarı kapalı bir sistem için daha az yer gerekmektedir ama yatırım ve üretim masrafları, kullanılan teknolojilere göre, 3 kata kadar artabilir. Cirosu da ona göre 3-10 kata kadar yüksektir.

Seminerde, çiftlik tipleri ve özellikleri ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Çiftlik ölçüsü: Profesyonel (hayatınızı sadece bu işle kazanmak amaçlı) bir çiftlik hedefliyorsunuz, mevcut gelirlerinize ek para getiren küçük bir çiftlik istiyorsunuz, yada sadece hobi/spor olsun ve ayrıca biraz cep harçlığı getiren bir çiftlik kurmak istiyorsunuz? Buna göre ve üretim ve geliştirme planları ile beraber, en uygun çiftlik tipi ve ilgili teknolojiler tespit edilecektir.
Daha yeni başlayanlara /acemilere küçük çiftlik ile başlamasını ve kademe kademe belli bir geliştirme planına göre büyümesini öneriyoruz. Bu şekilde çiftçi işi fazla zarar görmeden doğru düzgün öğrenip büyütebilir.

Hangi çiftlik tipi ve ölçüsünün en uygun olduğunu, aşağıdaki parametrelere bağlıdır:
İklim: Verimli çiftçiliği yaratan teknolojilerin tespit edilmesi için, isı, yağmur, nem, aydınlık, güneş yoğunluğu, ve rüzgar miktarları ve oranları kritik parametrelerdir. Dolayısıyla, ayrıntılı olarak aylık ilklim bilgileri gerekmektedir.

Bölgenizin ayrıntılı aylık iklim bilgileri, küçük ücret karşılığında Devlet Meteorolojik Enstitüsü’nden elde edilebilmektedir (www.meteor.gov.tr)

Seminerde ve çiftliğinizin tasarlarken çiftliğin, iklim şartlarının ihtiyaçlarına göre düzenlenmesine çok dikkat verilecektir.

Arsa özellikleri: Arsa ebadı, geometrisi, eğimi, altyapısı (depolama, elektrik, su, giriş, drenaj, vb), toprak özellikleri (kum/kil/mil oranı, pH, kimyasal maddeler, vb), yakın civarda bitkilendirme (ağaç vb) ve nesneler (bina vb) varolan tüm parametreler, çiftlik tipi, geliştirme planı, ölçeği ve gereken yatırımları etkiler.

Size uygun bir çiftlik tipi önerebilmek için, tüm bu parametrelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Toprak analizi ve günlük su miktarının tespit edilmesi bunun kapsamına girmektedir.

Üretim planı: Hedeflenen ürün türü ve üretim kapasitesine göre, çeşitli üretim aşamalarına göre tesislerin ebatları ve özellikleri değişir. Örnek olarak, belli bir kapasite kapsamında, maksimum pazarlanacak salyangoz miktarı hedeflenirse, ona göre çoğaltma ve büyüme alanlarının oranları belirlenecektir. Eğer tükenilecek yumurta da toplanılırsa, çoğaltma alanı büyüyecek ve büyüme alanı küçültülecektir. Veya, daha basit, eğer yavurların diğer çiftçilere satılması hedeflenirse, hiç büyüme alanına ihtiyaç kalmayacaktır.

Üretim teknikleri:
Çiftlik tipi ve ölceği, ilklim parametreler, bütçe, vb parametrelere göre, çeşitli uygun çiftlik tipleri mevcuttur. Örnek olarak, küçük ölçekli ağaçla doldurulmuş çiftlikler için, pratik ve sistematik galvanizli halka sistemi uygulanabilir. Bu sistem, çiftliği kademe kademe büyütmek için çok uygundur. Diğer tarafta, çiftlik çok büyüyünce, bu sistem pahalı olur. Eğer geleneksel ve yüksek verimli bir çiftlik düşünülürse, birkaç katlı bir sistem kullanılabilir. Salyangozların kaçmasına karşı çeşitli sistemler mevcuttur. Hep farklı etkiyle (kapalı kutular dışında hiç bir sistem kaçmasına karşı %100 garanti veremez) ve farklı fiyatlar ile. Aynısı sulama sistemleri için geçerlidir. İklim şartlarına göre belli bir sera sistemi gerekebilir.

Salyangoz türleri: Bu çok önemli olan parametre, acemiler tarafından bir türlü tamamen değerlendirilemiyor: hangi tür salyangoz üretmeyi hedefliyorsunuz? Mehşur doğamızda yaygın bulunan Türk salyangozumuz olamaz! Bu tür üç senede ancak olgun hale girer, az yumurta bırakır, ve zorla çiftlik halinde yaşar. Yetiştircilik için birkaç başka tür düşünülmesi gerekmektedir, ve hangi tür seçilirse çiftlik şartları ona özel düzenlenmesi gerekmektedir!

Bir sorun daha: ilk anaç salyangozları nereden alıyorsunuz?
Seminerde, çiftliğe uygun salyangoz türleri değerlendirilecek. Onların da nereden toplanılabilir olduğu gösterilecektir.

Ürün: Salyangoz, yumurta, yada salgısı? Eğer salyangoz ise, organik mi geleneksel mi? Canlı mı pişmiş mi? Tadı, müşterinin isteğine göre mi, ya da raftan? Yavruların satılışı bile bir seçenektir, veya tüm bu çeşitli ürünlerin kombinasyonu. Hedeflenecek ürünler, çiftlik tipi, gereken tesisler, ve üretim için uygun olan malzemeler ve yemleri belirtleyecektir.

Seminerde, ürün türleri ve nasıl pazarlanacakları değerlendirilecektir. Hedeflenecek ürün, pazarın isteğine göre olması şarttır!

Seminerde, dünyadaki pazarlar sunulacak, onların özel istekleri, ve buna göre bu pazara nasıl girilebilir, tartışılacaktır.

Küçük çiftçiler, yeni başlayanlar ve acemilere bu konuda güzel bir alternatifi sunulmaktadır: MAKU veya La Belle Etoile gibi üretim merkezleri ile çalışarak, onların sadece yavruları büyütüp olgun olunca satmasını öneriyor. Bu şekilde, riskli ve yatırım isteyen üretim aşamalarından kaçıp, ilgi gereken teknoloji de vazgeçerek kolay para kazanma fırsatı oluyor.

Geliştirme planı: Eğer kaynaklarınız sınırlı ise (mesela, küçük bütçe veya az anaç), ilk etapta küçük ve zaman içinde büyüyecek bir çiftliğe başlamayı düşünebilirsiniz. Baştan bu büyüme planı tasarlanırsa, bu çok verimli bir şekilde yapılabilir. Düzgün yapılmayınca, tam tersisi de olur: plansız büyüyünce, tüm altyapılar ve binaların çok değiştirilmesi gerekmektedir, bununla büyük masraflar gider ve, ayrıca, mevcut üretim engelenebilir.

Gerçekte, Türkiye’de salyangoz yetiştirciliği ile ilgili zaten çok az deneyim olduğundan, bu sektörün riskli olduğu varsayılır. Dolayısıyla, küçük ölçekli başlamak sağlam ve güvenli bir adımdır: risk almadan iş de öğrenilmiş olunur.

Bütçe: Deneyimimize göre, çiftçinin bütçesi üstteki parametrelere göre, ve çiftçinin projeye olan güveniyle orantılı olarak, büyüyor veya küçülüyor, tam çiftçinin projeye güvenine kadar. Yine, insanların bu sektörle ilgili az bilgisi olduğundan küçük bütçeyle başlaması önerilir.

Proje bütünleşmesi: En geniş kapsamlı çiftlik, üretim mekanları, kuluçkahane, büyüme, soğutma ve işletme mekanlarına sahiptir. Ne kadar görevler şirket kapsam içindeyse, iş o kadar karlı oluyor. Diğer tarafta, yüksek bir bütünleşme oranına da yüksek yatırım ve adam saat gerekmektedir ve ayrıca riskleri artırır. Çiftçi, bütçeye, risklere, bilgisine, imkanlarna göre, teknik ve parasal olarak hangi bütünleşme oranının uygun olduğuna karar verecektir.

Seminerde, alternatif çiftlik stratejileri sunulacaktır. Alternatiflerin riskleri ve yatırım ihtiyaçları, ve gereken teknik bilgiler değerlendirilecektir.

Artık, “bir metre kareye kaç salyangoz düşer?” veya “10 dönümlük çiftlik için ne kadara mal olur?” gibi sorulara basit bir cevap olmadığı anlaşılmış olmalı.

Konu hakkında paylaşımlarınızı bekliyoruz…


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.