Sahur ve iftarda neleri yemek daha sağlıklı
sağlıklı beslenme    Birkaç gün sonra ramazan başlıyor, birde yaz dönemine denk gelmesi beslenme konusunda daha dikkatli olunmasını gerektiriyor.Zira yağlı, ağır gıdaların tüketilmesinin bu dönemde vahim sonuçlara neden olabilmektedir.

Konuyla ilgili uzmanlar özellikle iftarda ve sahurda yenen yemeklere çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.Çoğu insanın yaptığı en büyük hatalardan biri ‘sahura kalkmasamda orucumu tutabiliyorum,uykuyu bölmeye gerek yoktur ‘ mantığı vucut için oldukça tehlikelidir.Yaz döneminde 16 saatlik bir süre olduğu düşünüldüğünde sahurun vazgeçilmez olduğu aşikardır.Özellikle ev yemekleri, hamur işi gıdalar, pilav makarna ve tatlılar açlık ve susuzluk hissini artıracağından sahurda yenilmemesi önemle tavsiye ediliyor.

Sahurda özellikle tokluk hissi veren gıdaları tüketmemizi öneren uzmanlar, hafif ve sağlıklı olması amacıyla,yulaf ezmesini  sahurda yoğurt, kefir veya süt ile karıştırar tüketililmesini önererek, daha  doyurucu ve besleyici  olacağını söylüyorlar.Bunun yanında ayrıca yoğurt tüketmeniz tok tutacaktır hemde uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

İftarda özellikle su yada hurma ile iftarınızı açmanız daha iyidir.1 dilim peynir, 1 dilim pide yada  tam buğday ekmek veya 1 kase çorba ile  orucu açtıktan sonra biraz bekledikten sonra yemeğe geçmeniz sizi fazla yormayacak bir iftara hazırlayacaktır.

kuru fasülye

Meyve ve komposto tüketerek enerji ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz ve bağırsakların gün içinde çalışmasında yardımcı olursunuz.(Şeker hastalarının çok dikkat etmesi gerekmektedir.)

Cevizyiyebilirsiniz ,tok tutma özelliği ile  daha sağlıklı beslenmenize olanak sağlar,omega barındırması ve sağlıklı yağlar dediğimiz içeriği barındırması cevizi vazgeçilmezler arasına sokmaktadır.

Yumurta  sahurda kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalardan bir tanesidir.Haşlanmış olması daha iyidir.

Tahin ve pekmez vitamin,mineral ve enerji deposudur.Tahinin tok tutucu özelliği ile kolay bir gün geçirebilirsiniz.

Az tuzlu ve tussuz peynir protein yönünden zengin ayrıcada kalsiyum deposudur.

 


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.