Romanya’da Yatırım
romanyaRomanya tekstil açısından perakende sektöründe güçü bir ülke diyebilirim.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Türk ve Bursalı iş adamlarına Romanya’da çok fırsat bulunduğunu bildirdi.

Burkay, yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) koordinatörlüğü ve Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) organizasyonunda, ekonomik işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla 15-17 Eylül tarihleri arasında Romanya’ya ticaret heyeti programını düzenlendiğini anımsattı.

Ticaret heyetine Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığını belirten Burkay, Irak ile başlayan ”Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Anlaşması”nın, Suriye ve Rusya’nın ardından çok kısa bir süre içinde Romanya ile de yapılacağını bildirdi.

Burkay, bu anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili teklifin Romanya’dan geldiğine dikkati çekerek, yapılacak stratejik işbirliğinin, AB üyesi bir ülkeyle yapılan ilk anlaşma olacağını belirtti.

Romanya’da ulaştırma alanında başta karayolu olmak üzere demiryolu ve liman yapımı konusunda yapılacak işler, imkanlar olduğunu, bunu iyi değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Burkay, ”Ulaştırma, enerji, otomotiv, inşaat ve gıda sektörü alanında yapılabilecek işler ve imkanlar var. Yeter ki bunları değerlendirmesini bilelim. Türk ve Bursalı iş adamlarına Romanya’da çok fırsatlar var. Ayrıca, Romanya ve Türk iş adamlarına 3. ülkelerde birlikte işbirliği yapma imkanları konusunda seminerler vereceğiz” dedi.

Burkay, Türkiye’den ithalat yapanlara, Romanya’nın KDV’yi yüzde 19 peşin aldığını, dolayısıyla bunun da maliyetleri artırarak finansman yükü getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bakanımız, Romanya Ticaret Bakanı ile yaptığı görüşme sonrasında, peşin KDV’nin banka teminat mektubuna çevrildiğini ve düzenlemenin hemen uygulamaya geçirileceğini söyledi. Ayrıca Bakan Çağlayan’ın, Romanyalı bakanlarla ve yetkililerle yaptığı tüm görüşmeler olumlu sonuçlanırken, bunun neticelerini Romanya ile yapacağımız işlerle alacağımıza inanıyorum.”

Kaynak: habertürk-ekonomi

Romanya bugün Türkiye’nin, Balkanlar’daki en büyük ticari ortağı olan ülkeler arasında yer alıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 7 milyar dolara yaklaşıyor. 2010 yılı sonu itibariyle bu rakamın 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin balkanlardaki en büyük ticari ortağı olan Romanya, Karadeniz Bölgesi’nde de Rusya Federasyonu’ndan sonra ikinci sırada yer alıyor. Özelikle Karadeniz Ekonomik İşbirliği Projesi(KEİB) içerisinde de yer alan Romanya’nın Türkiye ile ilişkileri gittikçe artıyor.

ŞİMDİ GAYRİMENKUL ALMA ZAMANI

Türk iş adamlarının Romanya’daki yatırımları 2 milyar dolara yaklaştığını söylen Meclis Üyesi Recep Palamut, Romanya’da faaliyet gösteren Türk sermayeli şirket sayısı 10 bin 600’e ulaştığını belirterek bu şirketlerin toplam sermayeleri 643,6 milyon dolar olduğunu söyledi. Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerin dışa açılma politikalarında da, Romanya’nın hedef pazarlar arasında yer aldığını dile getiren Palamut, şu anda Romanya’da yapılabilecek en cazip yatırımın gayrimenkul olduğunu ifade etti. Palamut, kendilerinin firma olarak 5 yıldır Romanya’da iş yaptıklarını krizin başlaması ile geriye çekilmeye başladıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Romanya’da nereye yatırım yapılabilir diye iş adamlarımıza tavsiye edeceğimiz alanlar arasında gayrimenkul sektörü başka geliyor. Bunun yanında inşaat, otel, sektörüne yatırım yapılabilir. Ülkede KDV oranı çok yüksek olduğu için yatırımlar ağır gidiyor. Ama iş adamlarımız biraz sabır ederlerse gelecek için yatırım yapılabilecek cazip bir ülke Romanya”

BALTIK ÜLKELERİYLE BURADAN İLİŞKİ KURULANABİLİR

Romanya Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 11. ülke, en çok ithalat yaptığı 19. ülke konumunda yer alıyor. Türkiye ise, Romanya’nın en fazla ithalat ve ihracat yaptığı ilk beş ülke arasında yer alıyor. Meclis Üyesi Hacı Abdullah Korun, iş adamlarının Romanya’yı Baltık ülkelerine ulaşmak açısından üs olarak kullanabileceklerini düşündüğünü dile getirerek, şöyle konuştu: “Romanya, özellikle bulunduğu coğrafya itibariyle Orta Avrupa, Baltık ülkeleri ve Ortadoğu pazarlarına açılımı sağlayacak bir avantajı beraberinde getiriyor. Polonya’dan sonra Orta Avrupa’nın ikinci en büyük piyasası olan Romanya, AB üyeliğinin yanı sıra, yaklaşık bin km’lik bir alanda 200 milyon tüketiciye ulaşan ticaret yolları ve merkezlerinin kavşağında bulunması bakımından yatırımcılar için Avrupa’nın en cazip ülkelerinden biri konumunda. “

NELER ALIP-SATIYORUZ?

İthal vergileri yönünden Romanya, AB, EFTA ve CEFTA ülkelerine birçok üründe diğer ülkelere uyguladığından daha düşük gümrük vergisi uygulanıyor. İthalatta tahsil edilen gümrük vergisinin yanında, yüzde 2 oranında ithalat ek fonu alınıyor. Ülkede genel KDV oranı ise, yüzde 19.

Türkiye’nin Romanya’dan ithalatında yüzde 44 payla demir-çelik ürünleri başta gelirken bunu plastikler (yüzde 12), organik kimyasallar (yüzde 10), gübreler (yüzde 6.5) ve mineral yakıtlar (yüzde 6) takip ediyor. Türkiye’nin Romanya’ya ihracatını ise ağırlıklı olarak otomotiv ve yan sanayi (yüzde 12), sentetik suni devamsız lifler (yüzde 7.5), kazan ve makine (yüzde 7), elektrikli makine (yüzde 6), pamuk, plastik ve demir-çelik gibi ürünler oluşturuyor. Farklı doğal kaynakları, verimli tarım alanları, kalifiye ve ucuz işgücü ve sahip olduğu turizm potansiyeli Romanya’yı çekici bir Pazar yapan öncelikli unsurlar arasında sıralanıyor. Pazara girmek ve ticaret yapmak için herhangi bir kısıtlama bulunmaması ve kar transferlerine sağlanan kolaylıklar da hem ihracatçılar, hem de yatırımcılar için uygun fırsatlar sunuyor.
dunyabulteni.net


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.