Rakipler Fazlaysa Piyasada Nasıl Yer Buluruz ?
İş kurmayı düşünüyorsunuz fakat bu işi yapan yanlızca sizler değilsiniz,peki diğerlerini nasıl geçebiliriz.İşte bu makale tamda size göre…

işimizi nasıl büyütebiliriz
işimizi nasıl büyütebiliriz

Yepyeni birşey icat etmediyseniz sattığınız ürünün diğerlerinden hiç bir farkı yoktur. Rakip firmada ayısını üretir. Fiyat/kalite dengesiyle rakibinizle pazar payı için çarpışırsınız. Savaş için bazende pazarlama/tanıtım faaliyetlerine yatırım yaparsınız. Hep hassas dengeler söz konusudur. Bu rekabet ortamı birinin iflasına veya satın alınmasına kadar sürer. İşte böyle bir duruma gelmemek için size ufak bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Detayda Farklılaşın

Detayda farklılaşmak bir nevi inovasyondur. Mevcut ürün dengelerini değiştirmenizi gerektirir. Öyle çok büyük yatırımlarada gerek yoktur. Mesela kül tablalarının çeşitleri ve yapıları bellidir. Sigara küllüğü dar tutma haznelerine sahipken puro küllüğü geniş uzun tutma haznesine sahiptir. Eğer siz üreticiyseniz bu iki çeşidi birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Detayda farklılaşma adına çok ilginç bir örnek Almanyadan bir kahve mağazasından geliyor. Bildiğiniz gibi kahve mağazaları ister yerel ister uluslararası olsun genelde aynı menuye sahip. Kullandıkları bardaklar bile aynı modellerden oluşuyor neredeyse. Hatta paket serviste kullandıkları karton bardak taşıyıcı bile standart. Sözü geçen kahveci bu kartonun taşımada pratik olmadığını keşfetmiş ve içinde peçete haznesi olan bu taşıyıcıyı yapmış. Klasik taşıyıcılardan daha az kağıt kullanıyor olması maliyetinin de düşük olduğunun göstergesi.

 

Kaynak:Gri Fikirler


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.