Plastik topun mucidi 400 milyon $’a koşuyor
 

 

 

İçerik

Sokaklarda oynadığımız toptan milyonlarca dolar kazandılar,işte haberin detayları

Hepimizin sokakta plastik top koşturmuşluğu vardır. Bakkaldan bir kibrit fiyatına satın alınan bu efsane ürünün ilk üreticisi olan Hakkı Yayla, örnek bir girişimci. Küçük yaşlarda iş hayatına atılan Samsunlu Yayla’nın temelini attığı şirket, bugün ikinci kuşağın elinde büyüyor. Plastiğin işlerinin yüzde 70’ini oluşturduğunu söyleyen Yaylalar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Celal Yayla, “Ciromuzu bu yıl 400 milyon dolara çıkaracağız” diyor. Samsunlu Hakkı Yayla’nın hikayesi tam bir girişimcilik öyküsü… Serüveni 1965 yılında ilköğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra ailesinin geçimine katkıda bulunmak için henüz 15 yaşındayken İstanbul’a taşınmasıyla başlıyor. Tahtakale’de bir plastik fabrikasında çalışırken mesai sonrası işportacılık yaparak ticarete atılan Hakkı Yayla, bir süre sonra Samsun’daki dört kardeşini de yanına çağırarak işlerini büyütüyor.

Kardeşleri ile el ele verip detaylarını iyice öğrendiği plastik alanında üretim yapmaya karar veren Yayla, birikimlerini ortaya koyup biraz da borçlanarak bir plastik makinesi alır. Vefa’da kurduğu küçük atölyede kardeşleriyle birlikte dönemin önemli ürünlerinden olan plastik bidon üretimine başlar. Sanayiciliğe ilk adımı bu olur. İş çok tutar ve bir süre sonra neredeyse ürün yetiştiremez hale gelir.

DÖNÜM NOKTASI FUAROLDU
Yayla’nın ilk yurtdışı seyahati olan Milano Plastik Fuarı ise şirketin dönüm noktası olur. Türkiye’de olmayan bir ürün arayışına giren Yayla, plastik yarım küre üreten makineyi çok beğeniyor ve satın alıyor. Sonra bu makineyi tam küre yapacak şekilde geliştiriyor. Bunun ardından da 1970’te Türkiye’nin ilk plastik top fabrikası olan Rotasyon PVC Top‘u kuruyor. Bayrampaşa’daki plastik top tesisini üretim artışı nedeniyle bir süre sonra Güneşli’ye taşıyan girişimci, sokakta çocukların peşinden koştuğu bu efsane ürünü tüm Türkiye’de bakkallarda bile satılır hale getiriyor.

TOPTAN HOLDİNG ÇIKARDI
Sektörde ilk ve tek olmanın avantajını kullanan Yayla, zamanla inşaat, yaylı yatak üretimi, plastik ambalaj ve petrokimya gibi alanlara da girerek şirketlerini Yaylalar Holding çatısı altında topladı. 1994 yılında yönetimi dört çocuğu na devretti. Halen şirketin onursal başkanlığını sürdürüyor. Bugün 16 sektörde faaliyet gösteren Yaylalar Holding’in işlerinin yüzde 70’lik kısmını hala plastik sektörü oluşturuyor. 500’e yakın çalışanı bulunan holding, geçen yılki 300 milyon dolarlık cirosunu bu yıl 400 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak:ekonomist.com.tr

 


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.