Piramit Satış Sistemi Yasaklanıyor
piramit satış sistemiPiramit satış sistemi ,kısaca çok katlı pazarlama olan sitemde ,firmalar ürünlerini satmak için kişileri kullanarak son tüketiciye ulaşırlar.Sistemin en önemli yanı üretici ile son tüketici arasında hiçbir toptancı,distribitor vs yoktur.Bu nedenlede satan kişi iyi kar edebilmektedir.Tabi burada sadece kişiler kendi satışlarından komisyon almamakta ,üye olarak katıttığı her kişinin sagtışında belli bir miktarını komisyon olarak almaktadır.Bu şekilde üyeler arttıkça tepedekiler kazançlarıda artmaktadır..

Sistem karlı gibi görünsede çoğu zaman tüketiciyi mağdur edebilmektedir.Bu sorununda önüne geçebilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sistemin insanlara zarar verdiğini savunarak piramit satış sisteminin yasaklanacağını ifade etti.

Yeni Kanunda tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi ve dolayısıyla tüketicilerin daha bilinçli olmasının hedeflerden biri olduğunu söyleyen Yazıcı, “Bu hedefimizi ‘Bilinçli Tüketici, Basiretli Tacir’ vurgusuyla ifade ediyoruz. Kanunda tüketici bilincini artırmak adına getirilen uygulamaları şöyle özetleyebiliriz. Gerçeği yansıtmayan indirimli satışlara sınırlama getirilmektedir. Ülkemizde indirimli satışlarla ilgili kapsamlı bir kanuni düzenleme bulunmaması çeşitli suiistimallere neden olmaktaydı. Artık, malın güvenli kullanımına ilişkin her şey, malın üzerinde de yer alması halinde, yazılı ve sesli ifadelerin Türkçe olması zorunludur” dedi.


admin hakkında 1324 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.