Patronlar Paralarını Neye Yatırıyor?
yatirim-2Paranın patronları son zamanlarda yatırımlarının ibresini değiştirdi. Bakın patronlar yatırım için neleri seçiyor?

2000′lerden bu yana yatırım trendlerini ıskalayanlar dert etmesin… Uzmanlara göre gelecekte patronların yatırım için yeni gözdesi ‘sanat ve sanatçı’ olacak, özel müzeler artacak.

Tekstilciydiler konuta da girdiler

Son yılların en cazip alanlarından biri inşaat oldu. Ahmet Nazif Zorlu, Zincirlikuyu’daki devasa Zorlu Center projesi ile dikkat çekiyor.

COLIN’S ve Loft’un patronu Nurettin Eroğlu da İstanbul Lounge projesine imza attı.

Süleyman Orakçıoğlu, Adnan Dalgakıran gibi isimler ise Han Yapı’yı kurarak İsthanbul markasıyla Beylikdüzü’nde bin konutluk bir projeye imza atmıştı.

Zeytinin yıldızı parladı

Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent , Ayvalık’ta Kontes markasıyla zeytinyağı üretiyor.

Cem ve Ümit Boyner çifti de zeytin ve zeytinyağına gönül verenlerden. Boyner’ler, 8 yıldır da her zeytin hasadı sonrasında Ayvalık’taki evlerinde bir davet vererek zeytin dostlarını buluşturuyor.

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki de zmir Menderes’te zeytin yetiştiriciliğine başladı.

Beyaz et sektöründeyken zeytin ve zeytinyağına da yönelen yatırımcılardan bir diğeri ise Keskinoğlu oldu.

Patronların sanat yatırımları artıyor

İş dünyasının son yıllarda en çok rağbet ettiği alan ise sanat oldu. Suna ve İnan Kıraç tarafından kurulan Pera Müzesi , Osman Hamdi Bey imzalı Kaplumbağa Terbiyecisi’ni 5 milyon TL karşılığında satın aldı. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Burhan Doğançay imzalı Mavi Senfoni ise Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Yıldız Holding tarafından 2009 yılında rekor bir fiyatla 2.2 milyon TL’ye satın alınmıştı. Geçtiğimiz yıl satışa çıkan Erol Akyavaş’ın ‘En-el Hak’ tablosunu ise İstinye Park’ın ortaklarından Zafer Yıldırım almıştı. Yıldırım, sanatçının diğer bir değerli eseri ‘Vav’ konulu tablosunu da elinde bulunduruyor.

Şarap, hobiydi yatırıma döndü

Bu trendin en önemli temsilcisi Gülor markasını yaratan ve bugün 200 bin şişenin üzerinde üretim yapan Güler Sabancı oldu.

Efsane bankacı Akın Öngör ise Selendi markasıyla hobisini gerçeğe dönüştürdü.

Reşit Soley, Corvus markasını yaratırken Microsoft’un eski yöneticilerinden Selim Zafer Ellialtı ise 12 milyon dolarlık yatırımla Suvla markasını yarattı.

En popüler ‘steak’ oldu, Doğuş sektörün dengesini değiştirdi

İş dünyasında eğlence sektörünün ‘renkli’ dünyasını keşfedip, sonradan bu sektöre yatırım yapanların sayısı da bir hayli fazla. En çarpıcı örnek ise Ferit Şahenk’in başında olduğu Doğuş Grubu. Doğuş’un yatırımları arasında Doors Grup, Mezzaluna, Nusr-et gibi önemli markalar var.

Doğuş dışında bu sektöre yatırım yapanlar arasında, inşaat sektöründen Teknik Yapı, Diesel’in sahibi Tahsin Özlenir, Herry giyim markasının sahibi Selami Sarı yer aldı.

Zincire son katılansa Doğtaş Mobilya’nın patronu Davut Doğan oldu. Doğan, Biga köftesini ‘Kufta’ markasıyla restoran zinciri yaptı.

Patronturk


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.