Özsüt’ten 25 Bayilik
ozsut
Özsüt 25 bayilik verecek. Özsüt, kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı ve aşure gibi geleneksel tatlılar üreten bir tatlıcıydı. Sonrasında ise klasik tatlıcı dükkanlarından kafe konseptine geçiş yaptı. Ürün yelpazesine pasta, kurabiye, dondurma, kahve ve çikolatayı da ekledi. 2009 yılı itibariyle çikolata üretimine de başladı. Fransa’nın en büyük kahve üreticisi Cafés Richard ile işbirliği yaptı.

Ayrıca, 2009 yılından bu yana yemekli konsept ‘atölye’ ile yemeğe, ‘fırın’ konsepti ile de ekmek üretimine başladı. Bugün Özsüt’ün 160 şubesi bulunuyor. Üç Özsüt şubesi hariç tüm mağazalar franchiselar tarafından işletiliyor. 2012’yi 160 şube ile tamamladıklarını ifade eden Özsüt Genel Müdürü Yıldırım Çullu, bu yıl 20 ile 25 arasında yeni franchise şube daha açmayı hedeflediklerini söylüyor.

10 YILLIK KİRALAMA
Franchise modellerinin markanın belirli bir süre ile kiralanması olarakda adlandırılabileceğini belirten Çullu “Franchise’lanmız belirli bir yatırım karşılığında markamızı 10 seneliğine kiralıyor, bizi ve markamızı temsil ediyorlar” diyor.

100 BİN TL CİRO HEDEFİ
Büyük kentlerde açılan yeni ana arterlerde ve henüz şubesi olmayan illerde, şu-beleşme hedefleniyor. Şubelerin lokasyonunun önemli olduğunu belirten Çullu, “Şartlara göre ‘Bugün asla girmeyiz’ dediğimiz yere, yarın şartların değişimi ile birlikte girmek isteyebiliriz. Hazırlanan projenin uygulanma maliyetleri franchise’a ait. Dekorasyon maliyetleri dükkan metrekaresine göre değişiklik gösteriyor” şeklinde bunu ifade ediyor. Sözleşme gereği, tutarı yatırım yapılacak bölgenin potansiyeline göre değişen, fakat asgari 50 binTL’lik banka teminat mektubu alınıyor. Franchising sözleşmeleri 10 yıllık yapılırken kafe konsepti için isim hakkı bedeli 25 bin dolar + KDV, fırın konsepti için ise 30 bin dolar +KDV olarak belirlenmiş. Dekorasyonun ise ortalama metrekare maliyeti bin 250 dolar. Yatırımcının 250 bin dolar civarındaki başlangıç yatırımını karşılayabilecek seviyede finansal güce sahip olması gerekiyor. Aylık ciro hedefleri konseptlere göre değişiklik gösteriyor. trendisfikirleri.com.Ortalama bir Özsüt Cafe için aylık 80 ile 100 bin TL arasında ciro öngörülüyor. Kafe ve fırın konseptlerinde cirodan pay alınmıyor. Reklam katkı payı adı altında, satılan ürünlerden yüzde 3 fee bedeli alınıyor. Bunun karşılığında bayilere yüzde 4 oranında prim ödeniyor. Atölye yemekli konseptin-de ise cirodan yüzde 5 pay alınıyor.

Yatırım Maliyeti Nedir?
Uygun yer: Ana arterlerde olan, lokasyonun yoğun olduğu bölgeler. İlk sermaye: Kafe konsepti için isim hakkı bedeli 25 bin dolar + KDV, fırın konsepti için ise 30 bin dolar +KDV olarak belirlenmiş. Dekorasyonun ise ortalama metrekare maliyeti bin 250 dolar. Ciro hedefi: Aylık 80 bin ile 100 bin TL. Bayilerde aranan özellikler: Yatırımcının zamanının büyük bir bölümünü bu işe ayırması, işi büyütecek stratejileri tasarlaması ve işletme kurallarına uyması.

Başvuru için: www.ozsut.com.tr

Burcu TUVAY/Ekonomist


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.