ÖTV’de çok Konuşulan Yeni Oranlar
Son günlerde sıkça duyduğumuz yükselen ÖTV söylentilerine karşılık sızan bir liste sözkonusu.  Bu liste tamamen lüks araçlara yönelik bir düzenlemedir. Bu liste yürürlüğe girer ise lüks araçların fiyatları el yakacağa benziyor.  Bu listede eskisi gibi ÖTV de motor silindir hacimlerine ilişkin kategoriler mevcut fakat  bu kategorilere vergisiz farklı fiyat sınıfları oluşturulmuş.

1.6 litre ve altı hacimli motorlara yönelik kategori 55 bin altı ve 55 bin üstü olarak ÖTV oranları ikiye bölünmüş. 55 bin TL ve altındakiler için ÖTV oranı yüzde 45 iken, 55 bin TL üstündekiler için ÖTV oranı yüzde 74 çıkmış görünüyor.  Bu da demek oluyor ki %20 lik bir artış sözkonusu. Kısaca söylememiz gerekir ise 55 bin liraya alabileceğimiz bir araç bu artış sonucu 90 bin tl olucak. (KDV+ÖTV ile)

otv

Listede 1.6 litre ile 2 litre arasındaki kategoride de iki fiyat mevcut.  160 bin TL ve altının ÖTV’si %90 iken, 160 bin TL’nin üstü  % 120 ÖTV’ye çıkmış.

 Son olarak 2 litre üstü motor hacmine sahip araçlarda da fiyatı sınırı olarak 200 bin TL belirlenmiş. 200 bin TL ve altındaki otomobillerin ÖTV’si %145 iken, 200 bin TL’nin üstü %168.

Bu listeye göre hem 1.6 litre motor hacmine sahip lüks araçlarda hem de daha büyük motorlu araçlarda%20’den fazla vergi artışı söz konusu. Lüks araçlarda fiyat bayağı bir yükselecek.

Bu konu ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Türkiye olarak ileriki dönemde özellikle çevreye duyarlı otomotiv sektörünü teşvik etmek amacıyla salınım olan emisyona dayalı bir vergilendirme sistemine geçiyoruz” diye açıklama yaptı.


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.