Oto Galeri ve Oto Kiralama İşi Yapmak İstermisiniz ?
Son yıllarda sayıları hızla artan bir alan olan oto kiralama sektörü hızla büyümeye devam ediyor.Özellikle işletmelerin yoğun olduğu yerlerde hizmete giren firmalar sayılarını her geçen gün artırmaya devam ediyorlar.

araç kiralama işi kurmak
araç kiralama işi kurmak

Ekonominin durumundan en az etkilenen ve zengin olmanız için en iyi sektörlerinden biridir. Çünkü Türk insanın hayalidir bir araca sahibe olmak ve ortalama 3 yılda bir araç değişmeye gidiyorlar. Onun için ekonominin durumundan en az etkilenen işlerden biridir. Bir miktar eline nakit gecen insanlar direk otomobil alıyorlar. Gerek bankaların kredi olanakları, otomobil firmalarının kendi finans kuruluşları araç almayı kolaylaştırıyor. Otomobil sahibi olma oranı artıkça otomobile yönelik hizmet eden işletmelerde para kazanıyor. Oto lastikçi, oto tamircileri ve boyacılar, oto servisleri, oto yıkamacılar ve otoparkçılar gibi işlerde faaliyet gösterenler kazanıyor.

Oto galeri açmak isteyenler öncelikle bir iş planı yapmalıdır. Belli bir marka yada sınıf araç mı satacaklar yada bir iş yerini satın alarak işletme sahibi olunabilir yada yeniden bir işletme de kurula bilir. Onun haricinde 0 el araç mı 2. el araç mı satılacak nereden nasıl alınacak ödeme konularında ne gibi kolaylıklar ve hangi bankadan müşterileri için kredi anlaşması ve faiz oranları ne olacak. Bazı otomobil firmaları filo alımında ciddi anlamda indirimler sunuyorlar. Bunlardan toplu araç alınıp satılabilir ya da direk üretici firmadan alınma durumuna bakılmalıdır.

Kiralama iş yapmak isteyenlerde değişik marka ve model ile değişik fiyatlara araç verme durumu ve kiralama zamanına bağlı olarak uzun zamanlı kiralamada da özel fiyatlar suna bilirler. Önemli olan hedef müşteri kitlesinin taleplerine uygun fiyatlı hizmet etmektir. Nitekim firmalar araç almak yerine kiralama daha ekonomik geliyor. Üstelik sermaye bağlamadıkları gibi bu para ile işletmelerine yatırım yapmanın yanında aracın hiçbir giderine ve bakımına karışmıyorlar bu da ortala % 20 daha karlı olmalarını sağlıyor.

İster kiralama isterse satmak için galeri açmak olsun araçların parkı için ve ofis için belirli bir alan olmalı. Görünürlüğü yüksek bir yer ve internet sitesi zorunludur. Çünkü alımda ve kiralamada ilk bakılan yer internette araştırma yapmakla başlıyor. Onun haricinde iş yerinde veya kiralama da araçların sigorta, kaskolu olması risk durumunu ortadan kaldırır. Bu da yatırımınıza korur. Her ne iş yapılırsa yapılsın ekip de işini bilen araçlardan anlayan kişiler olmalıdır.

İş yeri kurmak için gerekli izinler ve evrakları tamamlamak için yetkili yerlerden bilgi alınmalı ve bir muhasebeciniz olmalıdır. Ayrıca işletmede kullanılmak üzere sözlemseler ve satış belgeleri düzenlenmeli. Satış tekniklerini bilen otomobil işini severek yapan sizi ve kurumunuzu iyi temsil edecek kişileri işe almalısınız. Ayrıca iş yerinde kesinlikle güvenlik sistemi olmalı ve ofis için gerekli malzeme, alet ve aygıtlar eksiksiz olmalıdır.

Bazı hizmetleri ürünleri dışarıdan almak elaman bulundurmaktan daha ucuzdur. Hangi ürün veya hizmet için alım yapılacaksa kesinlikle sözlemse ile garanti alına alınmalıdır. Aksi durumda zarar görmeniz söz konusu olur. İşletmeleri batıran en büyük neden yanlış iş kurmak ve yanlış finans yönetimidir. O nedenle her girdi ile cıktı kesinlikle kayıt altına alınmalı ve hem ön muhasebe, araç ve araca yapılan işlemler, müşteriler programa kayıt edilmelidir. Yapılan işlemler günlük, haftalık, aylık raporlar haline getirilerek gerekli durumlar düzeltmek ve aksayan durumları tespit etmek için toplantılarda karar verilmelidir.

Abit GÜLİSTAN/Orjinalisfikirleri.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.