Otel Açmak İçin İzlenecek Yollar
otel Yaz aylarına girdiğimiz bugünlerde herkesi bir tatil heyecanı sardı. Yaz ayları ticaret açısından turizimcilerin aylarıdır. Otel ve Pansiyon sahipleri tüm sezon boyunca gelen yerli ve yabancı turizstlere hizmet verirler.

Turizm açısından önemli bir yere sahip ülkemizde Otel açmak fazlasıyla yüksek sermayeye mal olsada,otel açanların sayısı ülkemizde oldukça fazladır.

Gerek butik otel gerekse turistik yıldızlı otel yapmak için devlet hibe kredisi bile vermektedir.Bunun yanında bankalardan da kolaylıkla kredi almanız mümkündür.
Otel açmanın maliyeti açacağınız otel türüne göre büyük farklılık gösterir.Turistik yıldızlı otellerin maliyeti neredeyse 5 milyon lirayı bulmaktadır.Bu fiyat otelin lükslüğüne göre daha da artabilir.Fakat bir şehir merkezinde veya bir ilçede otel açmak isterseniz 500 bin ile 1 milyon arasında bir fiyata otel açabilirsiniz.Otel gelirlerine gelince otel gecelik ücretleri otelden otele değişiklik göstermektedir.Ama yinede oteller gerçekten çok büyük kar sağlamaktadır.

Otel açmak için gerekli belgeler ise bu açacağınız otel türüne göre değişiklik göstermektedir.Otel ruhsatı almanız için bulunduğunuz belediyeye gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.Bunlar başvuru formu,adres belgesi,tapu fotokopisi,binanın yapı kullanma izin belgesi,kira sözleşmesi noterden yazılacak,belediye veznesine yangın raporu harcı yatırılarak , halkla ilişkiler masasına dilekçeyle başvurarak itfaiye müdürlüğünden yangın raporu yazdırılacak,oda faaliyet belgesi,sicil tasdiknamesi,yerleşim yeri ve adres belgesi,sabıka kaydı ve nüfus cüzdan fotokopisi gibi evrakların hazırlanması gereklidir.
Turizm faaliyet belgeside alınmak istenirse ; turizm faaliyet belgesi almak için ilgili bakanlığa başvuruyorsunu ve bakanlık başvurunuzu 60 gün içinde sonuçlandırıyor.Turizm faaliyet belgesi almak için gerekli belger; dilekçe,tesis tanıtım raporu,imza beyannamesi,işlemler vekaleten yürütülüyor ise vekaletname ve vekalet verilen kişinin İmza beyannamesi,isim tescili yapılmış ise tescile ilişkin belge,tesis tescilli kültür varlığında kurulacaksa buna ilişkin belge,yatırımın kamu taşınmazı üzerinde yer alması hâlinde ilgili kurumun tür, sınıf ve kapasite konularında uygunluk yazısı ve termal tesis başvurularında il sağlık müdürlüğünden alınacak termal tesis izin belgesi gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.