Organik Süs Biberi Yetiştiriciliğine Yatırım
süs biberiOrganik ürünlerin her geçen dahada önem kazanamasıyla beraber bu alanda yapıla yatırımlarda hem devlet tarafındaan destekleniyor hemde tüketici bu ürünlere daha fazla talep gösteriyor. Doğal ve sağlıklı ürünleri tüketmek isteyen bireyler organik ürünlere olan talebi her geçen gün artırıyor.TV ve gazetelere çıkan GDO içerikli ürünlerin gıdalarda artmasıyla beraber sağlıklı ürün tüketimine olan talep dahada artmaktadır. Doğal beslenmek isteyen, yaşam kalitesini artırmak adına çeşitli önlemler alan insan sayısı her geçen gün artmaktadır.

Organik tarıma olan ilgi artınca yeni iş kollarının ortaya çıkması da kaçınılmaz olmuştur. sus biberi Organik Süs Biberi Yetiştiriciliğine Yatırım Yapın Organik biber yetiştiriciliği de bunlardan bir tanesidir. Dünyada belki sayılamayacak kadar çok biber çeşidi vardır. Meksikalılara özgü acı biberler, Hindistanlılara özgü acı biberlerle bizim sivri biberimiz bütün dünyada bilinir. Yetiştirme konusunda ihtiyaç duydukları iklim ve toprak özellikleri genel anlamda aynıdır denebilir. Fakat yetiştirilme amaçlarına göre farklı bakım gerektirirler. Meselâ acılık ve farklı aroma ikisi bir arada en iyi çok sıcak memleketlerde olabilir. Özellikle de aşırı sıcağa göre nem oranı düşükse orada biberin acılığı, lezzeti, aroması başka bir güzellikte olur.

Dünya çapında dolmalık, çarliston ve acı biber üretiminde Türkiye Çin ve Meksika’ dan sonra, üçüncü sırada, Endonezya ile rekabet halindedir. Tek çeşit süs biberi yoktur. Farklı şekillerde biber yapan süs biberleri vardır. Bazı özel acı biberlerde küçük ortamda yetiştirilip çiçek polenlerinin karışması, tohumlarından farklı çeşit süs biberleri oluşması sonucu meydana gelir. Ayrıca süs için saksılarda satılan hazır yetişenleri yetiştiriciler tarafından böceklere karşı kimyasal maddelerle ilaçlandıkları için yenilmeler durumunda ölümcül zehirli olabilir. Hazır almamış, kendiniz çimlendirerek tohumdan yetiştirmişseniz güvenle yiyebilirsiniz. Acı biber toksinleri vücuttan atar. Kafa derisini terletici özelliği vardır. Kılcal damarlarda ve lenf sisteminde yoğun faaliyet sağlar. Beyinde ise mutluluk veren seratonin hormonunu salgılatır. Acı biber yeme alışkanlığı olan insanlarda sıcak kanlılık, yüksek sosyallik, girişkenlik, beceriklilik, hamaratlık, yardımseverlik, özellikleri sık görülür. Diyabet (şeker hastalığı) kaynaklı sinir hasarlarına faydalıdır.

Artrit ve romatizma ağrılarına, meme kanseri ameliyatı sonrası görülen ağrılara ve baş ağrısına iyi gelir. Türkiye’ de büyük çoğunluk, hatta yetiştiricileri bile biberleri tek yıllık sanır. Oysa çok yıllıktır. Birkaç ay kurak döneme ihtiyaçları vardır. Bu dinlenme döneminde ana gövde ve kökler güç toplar. Kışın sardunyaların hayatta kaldığı yerlerde biberlerde hayatta kalabilir. Bahara kadar mümkün olduğunca az sulamalı ve kendi haline bırakmalısınız. Kış sonunda çelimsiz dallarını budayın. Baharda havalar ısınınca normal sulamaya geçin. Tekrar dallanıp budaklanacaktır. Kışın hayatta kalabilmeleri için şiddetli don olaylarından korumak ve az sulamak gerekir. Toprağının fazlasıyla havadar olması da gerekir. Uzun ömürlü olmaları dolayısıyla biberler küçük çalı türü bitkilerdendir.

Bu arada, çok da uzun ömürlü olamayacaklarını bilelim. Belki en fazla 5-6 yıl yaşatabilirsiniz. Biberler tohumuyla çoğaltılır. Tohumlarını ne kadar erken ekerseniz o kadar tez vakitte biberlere kavuşursunuz. Tohumların çimlenebilmesi için sıcaklık gün içinde 13 dereceden daha düşük olmamalıdır. Güneş ihtiyacı fazladır. Gölgede iyi yetişmez; kof gelişim, az çiçeklenme ( veya hiç çiçeklenmeme), lezzette eksiklik, geç kızarma gibi sorunlar görülebilir. Dahice Fikirler


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.