Okullarda Kantin İşletmeciliği Nasıl Yapılıyor?
kantin-acmak
Bir okulda olmazsa olmazlardan biri de kantindir. Hepimiz zamanında teneffüslerde kantin sırasında uzun bir kuyrukta beklemişizdir. Bu kuyruk hiç değişecek gibi görünmüyor. Zilin çalmasıyla öğrenciler kantine akın etmekte ve bu kuyruğa dahil olmakta. Çoğu öğrencinin erken saatlerde evde kahvaltı yapmaması, bu kuyruğu daha da beslemektedir. Durum böyle olunca kantincilik, gayet kazançlı ve cazip işlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Peki okullarda kantin işletmeciliği nasıl yapılıyor? Kısaca bahsedecek olursak; ilköğretim,liselere ait okul kantinleri ihale usulüyle işletmelere verilmektedir. Okul kantinleri okul aile birliği ile ihale kararı aldıktan sonra gerekli işlemler yapılarak ihaleye çıkartılır. Kantin işletmeciliği yapmak istiyorsanız, ilk yapacağınız iş ihale ilanlarını takip etmek olacaktır. İhaleye çıkan okulların ihale şartnamesinde istenilen belgeleri hazırlayıp ihaleye katılacaksınız. İhaleyi alırsanız kantin işi sizin oluyor. Ancak ihalelere başvuru yapabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Şimdi o şartlar nelermiş onlara bir göz atalım.
İhaleye başvurmak için gereken şartlar

TC vatandaşı olmak ,

Sabıka kaydı bulunmamak,

Başka bir okul kantini işletiyor olmamak ,

Şirket, vakıf, dernek olarak başvurmamak,

Öncelikli olarak kantin işletmeciliği ustalık belgesi,yoksa kantin işletmeciliği kalfalık belgesi, o da yoksa iş yeri açma belgesi bulunmak.
Kantin işletmeciliği belgeleri nasıl alınır?

Kantin işletmeciliği belgelerini almak için, ilk iş olarak bağlı olduğunuz il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Buradan size kalfalık belge formu veriliyor. Bu formu doldurup çıraklık eğitim merkezine veriyorsunuz ve girişinizi yaptırıyorsunuz. Kantincilikle ilgili bazı sınavlardan geçip kalfalık belgesini alıyorsunuz. Daha sonra sıra ustalık belgesini almaya geliyor. Aynı işlemleri ustalık belgesi içinde yapıyorsunuz ve yapılan sınavda başarılı olursanız ustalık belgesine de sahip oluyorsunuz. Bu belgeleri aldıktan sonra artık okul kantini ihalelerine başvurabiliyorsunuz.

İhale dosyasında aranacak belgeler

1. Tasdikli nüfus cüzdanı sureti ya da fotokopisi,

2. Son bir ay içerisinde muhtarlıktan alınmış ikametgah senedi,

3. Son bir ay içerisinde cumhuriyet savcılığından alınmış sabıka kaydı,

4. Öğrenim belgesinin tasdikli fotokopisi şartnamelerde belirtilen geçici teminatın yatırıldığını gösteren vezne makbuzu,

5. İhaleye katılacakların adına başka bir kantin olmadığına dair yazı (esnaf ve sanatkarlar odasından),

6. İhaleye katılacakların kantin işletmeciliği ustalık belgesi, yoksa sırası ile kantin işletmeciliği kalfalık belgesi ve kurs bitirme belgelerinden biri (öncelik kantin işletmeciliği ustalık belgesi olanlarındır).

Not: Bu belgeler de illere göre ufak tefek farklılıklar görülebiliyor.
Kantin ihalesini aldıktan sonra

Kantin ihalesini aldıktan sonra yapmanız gereken ilk iş maliye kaydı ve bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki meslek odasına kaydınızı yaptırmaktır. Daha sonra almış olduğunuz kantin binasının fiziki durumunu çalışma şartlarına uygun hale gelecek şekilde düzenlenmeniz gerekiyor. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz aboneliğini de üstünüze almanız gerekiyor.
Başarı için ipuçları

Kaliteli bir hizmet vermek için güvenilir ve tescilli markalarla çalışmalısınız.
Yaptığınız işin insan sağlığı ile alakalı olduğunu unutmadan gerekli özeni göstermelisiniz.
Kantindeki çalışan kişilerin temizlik ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmalarını sağlamalısınız.
Öğrencilerle iyi bir iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz.
Okul kantinlerinin denetlendiğini de unutmayarak kantindeki temizlik, gıdaların kalitesi, kantinin çalışma şartlarına uygunluğu konularında sürekliliğe dikkat etmelisiniz.

isfikirlerivefirsatlari.com


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.