Mobil alışverişte Türkiye atağı
Her geçen gün sanal alışveriş hacmi artan ülkemiz bu alanda oldukça yüksek hacme ulaştı.Çinlilerden sonra mobil alışverişe en fazla zaman ayıran ülke Türkiye oldu.

mobil alışveriş“People Economy”‘nin araştırma sonuçlarına göre, insanlar “geleneksel” alışverişe haftada 291 saat; online alışverişe ise 202 saat ayırıyor. Yüz yüze alışverişe en çok vakit harcayan ülkelerden biri de 387 saatle Türkiye. Geleneksel alışverişe en az zaman ülkeyse, haftada sadece 20 saatle ABD’nin olduğu öğrenildi.

Online alışverişin şampiyonu 387 saat Çin oldu. Çinliler aynı zamanda online alışverişe, geleneksel alışverişten daha çok zaman ayıran yegane millet. İkinci sırada 263 saatle Türkiye, üçüncü sırada ise 238 saatle Brezilyalılar yer aldı. En az vakit harcayan ülkeyse, yine ABD oldu.

TÜRKLERİN YÜZDE 23’Ü ALMANLAR, YÜZDE 27’SİYSE BREZİLYALILAR GİBİ DÜŞÜNÜYOR

Araştırmada, “Online ödeme yaparken en çok neden rahatsız oluyorsunuz?” sorusu yöneltilenlerden, “Para çekmek veya üzerimde para taşımak” ile “Ödememi alacak birini beklemek” arasında seçim yapmaları istendi. Brezilyalıların yüzde 48’i “Ödememi alacak birini beklemek” yanıtını verirken, Almanların yüzde 41’i para çekmek veya para taşımak zorunda kalmaktan şikayetçi oldu. Bu konuda Türklerin yüzde 23’ü Almanlar, yüzde 27’siyse Brezilyalılar gibi düşündüğü sonucuna ulaşıldı.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE MOBİL ÖDEME DAHA ÇOK YAPILIYOR

Araştırma, online ödeme yaparken, gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere oranla daha çok mobil cihaz kullandıklarını ortaya koyuyor. Örneğin İsraillilerin yüzde 60’ı “Mobil cihazlarla online işlem yapmıyorum” derken, bu oran Çin’de sadece yüzde 10, Türkiye’deyse yüzde 40 oldu.


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.