Memurluğun “3” İle Olan Çilesi
memur-haber

Eskiden devlet memuruyum denildiğinde, ilk akla gelen imaj, kıt kanaat geçinen asgari ücretle çalışan kişi olarak değerlendirilirken, günümüzde devlet memurluğu artık eski imajının tam tersinde olarak görülüyor. Devlet memurluğu kazanılması zor bir sınavdan başarı ile çıkmış ve bunun neticesinde zor olmayan şartlarda maaşını gününde alan ve özel sektöre göre az mesaili bir çalışma şekli olarak görülüyor.

Devlet memurluğu gün geçtikçe zor şartlar altına girmeye başladı. Az zam, değişen mesai saatleri derken şimdide 3 lü değişimler ortaya çıkmaya başladı. Memurluğun ilk 3 le olan ilişkisi önceden emekli olduklarında 3 ayda bir emekli maaşını almaları iken şimdilerde 3 ayrı maaş sistemi ve en günceli memurun 3 yılda bir olacak tayini gündemde. 3 yılda bir tayin demek ilk önce evli çiftlerin özellikle çocuklu olanların yaşadığı taşınma ve en önemlisi çocuğun 3 yılda bir değişeceği okulu, arkadaşları vs… Burada ki en büyük sorun çocuğun psikolojik değişikliğe uğrayıp uğramayacağı. İkincisi aile bireylerinin tümünün devlet memuru olduğu bir hanenin nasıl dağılacağı vs…

Şimdi 3 yılda bir şehir değişimiyle ilgili açıklamaları sizlere bildirelim.

Birkaç bakanlığın uzun süredir üzerinde çalıştığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki değişiklik paketi son şeklini aldı. Buna göre 2 milyon 100 bin memur her üç yılda bir şehir değiştirecek.

Son Bakanlar Kurulu toplantısında Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Faruk Çelik tarafından sunumu yapılan paket, mevcut haliyle memurlar açısından radikal değişiklikler getiriyor. İşte bu başlıklardan bazıları:

Şu an asker ve polis için uygulanan rotasyon bütün memurlara yaygınlaştırılıyor. Buna göre 2 milyon 100 bin memur her üç yılda bir şehir değiştirecek. Böylece Doğu ve Güneydoğu gibi personel konusunda yetersizliğin yaşandığı bölgelerin açığı karşılanmış olacak.

ÜST YÖNETİCİLİK İÇİN BEŞ YIL YETECEK

Şu an kamu kurumlarında daire başkanı ve üstü görevlere atanabilmek için en az 8, 10 ve 12 yıl görev yapmış olma şartı aranıyor. Yeni düzenlemeyle süre beş yıla çekiliyor. Beş yılını dolduran memur üst düzey yöneticiliklere atanabilecek. Kamuda müsteşar, müsteşar yardımcısı, başkan ve genel müdür olabilmek için özel sektör çalışmaları da dikkate alınıyordu. Yeni düzenlemeyle özel sektör çalışanları, kamuya daire başkanı olarak da atanabilecek.

TARAFLARLA GÖRÜŞECEĞİZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik konunun sosyal taraflarla henüz ele alınmadığını söyledi. Yarın, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda çalışmanın ana başlıklarıyla konfederasyonlarla paylaşılacağını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Orada mutabakat sağlanacak veya onların ilave etmek istedikleri hususlar varsa onları içeren düzenlemeyi taraflarla konuştuktan sonra yansıması olacaktır. Bizde var olan konu başlıklarını kararlaştırılmış gibi, kesinleşmiş gibi kamuoyuna takdim etmeyi doğru bulmuyorum. Birçok konu başlığı var 657 sayılı Kanun’da. Şu konu başlığı diye sanki iş bitmiş, tasarı hazırlanmış, taslak hazırlanmış gibi bir yaklaşık doğru değil. Yarın taraflarla görüşeceğiz.’

Haber içeriği: akşam gzt.


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.