Melek yatırımcılar girişimcileri uçurur mu?
Türkiye’de girişimcilik ekosistemi çok gelişti. 10 sene öncenin yurda dönen bilgili, mühendisler bugünün deneyimli yatırımcıları. Bunlardan birisi Ziya Boyacıgiller. Geçenlerde verdiği röportaj güzel bir vizyon . Bugün Galata Business Angels gibi 8-10 tane, kurulma aşamasında olan girişimlere destek veren melek yatırımcı şirketi var..

melek yatırımcı
Ayrıca internet, (özellikle e-ticaret) sektörünün atağa kalkması, Airties gibi başarılı teknoloji şirketlerinin ortaya çıkması, Türkiye’nin kürsel kriz ortamında sivrilmesi yabancı risk sermayesi yatırımcılarının da Türkiye’ye bakmasına sebep oldu.

Bugün Silikon Vadisi’ni ortaya çıkaran Steve Jobs gibi fikri olan girişimciler olduğu kadar elinde sermaye birikimi olan ve yatırımları değerlendirmeyi ve yönlendirmeyi bilen melek yatırımcılar. Ancak eyalet sistemi’nin avantajı olarak, devletin de ABD’de bölgesel olarak bu ekosisteme katkı yaptığı aşikar. Örneğin California eyaletinde Franchise Tax Board uzun yıllar girişimcilik ekosistemine uygun vergi düzenlemeleriyle destek oldu.

Türkiye’de devlet de girişimcilik ekosistemine karşı önemli sorumlulukları olduğunu farketti ve bazı yasa çalışmaları yapmaya başladı. Bunlardan bir tanesi “Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği” 15 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlandı. Özet olarak yasa;

Elinde sermaye birikimi olan ve kuruluş aşamasında olan girişimlere yatırım yapmak isteyen kişiler BKY(Bireysel Katılım Lisansı ) alıyor.
Yatırım yapılacak şirketlerin sınırlarını çiziyor, örneğin, en fazla 50 çalışan, 5 milyon TL’den az satışı olan, başka bir şirketin kontrolünde olmayan girişimler. Yapılacak yatırım sermaye olarak en fazla 1 milyon TL olabiliyor.
Çerçevesi belirlenmiş bu yatırımı karşılığında BKY lisansına sahip olan yatırımcı yaptığı yatırımın %75’ini vergi beyannamelerinde indirim olarak gösterebiliyor.
Yatırımda BKY lisans sahipleri hiç bir zaman hakim ortak olamıyor. Yani girişimci şirketin ana ortağı ve söz sahibi olmaya devam ediyor.

Öncelikle devletin bu yasası sevindirici, bu tip düzenlemelerde tek bir konudaki düzenleme başka tarafları nasıl etkiliyor öngörmek zor. Kapsamlı bir düzenlemenin olmaması, bazen sonrasında ek bir yasanın çıkmasını gerektiriyor.

Yasa, melek yatırımcıyı motive ediyor ancak girişimciyi ek olarak motive etmiyor. Bence girişimciyi motive etmek için vergi ve mevcut teşvik uygulamalarıyla bağlantı kurulması iyi olurdu. Örneğin yatırım alan girişimlerin ilk yılda vergi indirimine hak kazanması. Çünkü Türkiye’deki vergi sistemi yeni kurulan ve gelir kazanmaya başlayan şirketler için fazla sıkı. Nakit birikime başlamadan vergi yükü sizi zorlayabiliyor. Öte yandan teşvik sisteminde (KOSGEB destekleri ve hibe uygulamaları) kolaylaştırıcı noktalar iyi olurdu.

Buna rağmen yasanın yeni yatırımcıları sahneye çekebileceğini düşünüyorum. Kapsamlı bir düzenleme olmasa da iyi bir başlangıç. İnovasyon odaklı bir ülke olmak için daha yapılacak çok iş var.denizkayahan


admin hakkında 1306 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.