Önümüzdeki Günlerin E-ticaret Siteleri “mass customization”
1477

Türkiye’de gün geçtikçe e-ticaret sitelerinde bir artış söz konusu. İlk zamanlarda fazla olmayan e-ticaret sitelerine talep arttıkça artık büyük firmalarda sanal mağazalarını açmaya başladı. Önceden tekstil sektörünün butik mağazaları sonradan zincir mağazalara dönüşüp avm’lere taşındı ve şimdi de internete. Bir sektörde çok olan bir fikirden çok artık fazla bulunmayan ve tutarlılığı fazla olan fikirlerin önü açılmaya başladı.
Türkiye’de e-ticaret sektöründe “mass customization” diye adlandırılan kişiye özel üretim siteleri yeteri kadar keşfedilmedi. Sosyal medya ve sosyal ticaretle ilgili dikey kurguların yanı sıra bu türde siteler de önümüzdeki dönemde ön planda olacak.

Tek bir ürüne odaklanan ve spesifik satış yapan sitelerin, diğer e-ticaret siteleri arasından sıyrılması bekleniyor. 2011 ve 2012 yıllarını Türkiye’de niş e-ticaret sitelerinin popülerleşme dönemi olarak görebiliriz. Bundan öncesinde de elbette Idefix gibi belirli ürünlere odaklanmış e-ticaret siteleri bulunuyordu, ancak model olarak “niş” e-ticaret siteleri son iki yılda farklı ürün gruplarına da ilgi göstererek yaygınlaştılar.

Bugün Türkiye’de ayakkabı, kozmatik, çanta, aksesuar, çorap, oyuncak vb. gibi tek bir kategoride hizmet veren pek çok site bulunuyor. Ancak burada pazar olarak doygunluk oluştuğunu henüz söyleyemeyiz. E-ticaret ve e-ticaretin altında yer alan farklı kırılmalarda Türkiye henüz gelişmekte. Büyüme oranlarımız çok yüksek ancak bu daha gidilecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor. Onun için “niş” alanlarda da daha keşfedeceğimiz pek çok model bulunuyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.