Market Açma ve İşletme Nasıl Yapılır ?
Marketler kazançlı birer yatırım olsada doğru işletilmediği taktirde yatırımcısına ciddi zarar ettirecek işletmelerdir.

marketİnsanlar gün geçtikçe bakkaldan çok marketlerden alışveriş yapıyorlar. Marketlerin ürün çeşitliliği, değişik fiyatlara ürün bulmasından dolayı gün geçtikçe daha fazla müşteriden ilgi topluyor. Gıdaya ihtiyaç olduğu her zaman marketler iş yapar. Üründe karlılık oranları değişkenlik göstermekte ayrıca satın almada farklı fiyatlara ürün alma ve ödemeleri beli bir zaman sonra yaparak kendilerini finansal anlamda nakit yaratıyorlar. Perakende sektöründe en çok iş yapan marketlerdir.

Birçok market türleri olmakla birlikte genelde Küçük, orta boy ve büyük marketler olarak sınıflandırılır. Müşteri için tercih edilme nedeni olarak ürün yönetimi, otopark, fiyatlama ve ödeme çeşitleri, ürün çeşitliliği ve yer çok önemli nitelikleridir. Ortalama bir market 200 ile 250 m2 kullanılabilir alan olması sağlıklı işletmecilik için yeterlidir. Daha küçük çapta iş yerleri büyümede ve nakit yönetiminde, müşteri tutundurma da fazla urun olmayacağından büyüyemez.

Market yeri olarak merkezi yaya trafiğinin yoğun oldu cadde üzeri ve otopark lı olan bir yer tercih edilmezi artık zorunludur. Öyle ki sırf otopark olmadığı için müşteri kayıp eden yerler var. Market kurumunda devir almak ya da kısa zaman önce kapanan bir yeri açmak bilinirliği ve buluna bilirliği artırır. Mekân olarak ön cephesi geniş olmasına bakılmalı.

Ekipman ve tesis kurulumu, tabela, raflar, depo, derin dondurucular, yazar kasa, post makineleri, dilimleme aletleri, tezgâhlar, stantlar ve ürünleri koymak için dolaplar olmalı marketin büyüklüğüne göre havalandırma, güvenlik sistemi, Maliyetleri düşük tutmak için 2. el ya da taksitle alına bilir. Bazı ekipmanları kiralamak daha mantıklıdır.

Marketçilikte ürün yerleştirme ve çalışan insanların işe bağımlılığı çok önemlidir. İnsanları sevmeyen biri insanlara hizmet edemez. O nedenle güler yüzlü ve işini seven insanlar olmalı ve mümkünse bunları satış, Müşteri karşılama, raf düzenleme konularında eğitimler verilmeli ve kurumsal bir kimlik oluşturarak diğer rakiplerinizden farkınızı net olarak beli etmelisiniz. Markette kasiyer, raf veya reyon sorumluları, depo sorumlusu ve satın almacılar,

Market açmak için önünüzde 2 seçenek var biri kendiniz bağımsız bir işletme kurmak diğeri de bir firmanın bayiliğini almak seklinde olabilir. Kendilerine göre avantajlı ve dezavantajlı yanları vardır. Burada karar verirken sizin işletme bilginiz ve sermaye en önemli kriter olarak karsınız çıkar. Kendiniz bağımsız bir işletme kurarak yönetirseniz bütün kararları kendiniz alırsınız ve daha fazla yönetim konusunda karar sahibi olursunuz ancak işletme bilginiz yoksa o zaman bu sizin sermayenizin bitmesini sağlayarak ekonomik anlamda sonunuzu getirebilir. O zamanda planlarınız hayal olur. İyi bir danışmanla karar almalısınız.

 

Hangi ürünleri satmak yada hangi hizmetleri sunmak istediğinize iyi karar verilmelidir. Onun için birkaç tane market incelenmeli ve potansiyel bakılmalıdır. Bir yerdeki marketlerde otoparklar dolu ve insanlar çok bekliyorsa orada fırsat var demektir. Ürünler ve kaç kalem mal almaya karar verdikten sonra bölgedeki toptancılarla yada distribütörle iletişime geçilmeli ve onlardan fiyat, ödeme, teslimat belirtilerek teklifler alınmalı. Ne kadar büyük market işletirseniz satın alma işletmeleri o kadar fazla olur. Onun için pazarlık konusunda hâkim ürünlerden anlayan iş takibi yapacak biri olması lazım. Bu kişilerle veya kurumlarla bağlayıcı sözleşmeler imzalamanız verilen sözleri yazılı halde garanti altına almanızı sağlar

Marketinizi açtınız, ürünleri raflara koydunuz, gerekli yerlerden izinler alındı ve ekip kuruldu diyelim iş daha yeni başlıyor. Öncelikle insanların haberdar olmaları için açılışta bir kampanya ve davetiye ile birlikte halka duyurulmalıdır. Bunun için radyo, tv, internet ve broşür dağıtarak olabildiğince aktif bir şekilde haberdar edilmedir. O zaman insanlar siz fark eder alış veriş yapmak için size gelirler. Ben açtım müşteri gelir mantığı artık antika oldu

Market açmak ve işletmek için beli başlı şartlar vardır. En az 150 m2 kapalı mekan, lavabo, wc, ve elektrik kesintilerine karsı da jeneratör. Bazı reyonlar için çalışan insanlardan ustalık belgesi, iş yerinin yerleşme planı ve alanın yüksekliği, Market açmak ve firma kurmak için standart işletme kurulumunda istenen belgeler vardır. Nüfus cüdanı, ikametgah sureti, tapu fotokopisi, fotokopisi kiralık ise kiralama sözleşmesi, Elektrik, su, telefon ve internet , yapı kulanım izni, çalışma izni, vergi levhası ve esnaf odasına kayıt, sgk başvuru, itfaiyeden alınmış yangın önlemi alındı raporu, imza sirküleri,ve sabıka kaydı olmalıdır. Bunların birçoğunu muhasebeciler sizin adınıza yaparlar.

Bir de işin maliyeti var. Marketin büyüklüğü, konumu ve ürünlerin sayısı, ekip maliyeti etkileyen en büyük etkenlerdir. Bunun içim kesin bir rakam ifade etmek doğru olmaz. Ancak istediğiniz yere ve ürünlere göre maliyet hesabı çıkararak işletme planı yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Abit Gülistan
abitgulistan@gmail.com


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.