Leman Kültür’den Bayilik Fırsatı
Leman-kultur
Döneminin sanatçılarının uğrak ve buluşma yeri olan Leman Kültür Türkiye tarihinin en büyük katılımlı ses getiren sivil toplum eyleminin başlatıldığı yer olmuş ” Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık” eylemi için start burada derginin onur konuğu şair Can Yücel tarafından verilmiş, elektrik şalteri ilk olarak Leman Kültür’ de indirilmiştir… 

Ve yine Leman Kültür Can Yücel’i yaşarken anmak için Açık Hava Sahnesi’ nde gerçekleşen muhteşem bir anma gecesi düzenlemiştir…

1995’ lerde Tuncel Kurtiz ile tanışıp yollarımızın kesişmesi ile 2 metre karelik bir platform ile sahneye de kavuşan Leman Kültür, Tuncel Kurtiz’ in Şeyh Bedrettin , Cahit Irgat okumaları, Mehmet Esen’in meddah, Stand-up gösterileri, ve ardından Leman çizeri Cem Yılmaz’ ın izleyici olduğu bir gösteride kendisini sahnede bulması ile mizah dünyamıza fenomen bir yıldız için zemin oluşturmuştur…

Leman Kültür bu sahnesinde yine Ata Demirer’in yükselişine katkıda bulunmuştur…

Leman Kültürler şimdilerde franchising modeliyle, derginin okurları ve severlerinin girişimleriyle çoğalmaktadır…

Leman Kültürler, bulundukları bölgede sadece mekan olarak değil bir sosyal marka modeli olarak yeni bir açılım yaratmayı hedeflemektedir…Hedeflerinde bünyelerinde açılacak dükkanlarda bölgenin el emeği ürünleri, organik, biyolojik, ekolojik ürünlerin satışı için zemin oluşturmak vardır.

Adil Ticaret Örgütü kahvelerini kahve severler ile buluşturarak üretimin ve tüketimin adil olarak paylaşıldığı bu fair trade sistemine destek olunacaktır…

Leman Kültürler elektrik tüketiminde de pozitif elektriğe destek çıkarak elektriğini, rüzgar ve güneşten almayı tercih ederek atmosfere karbon salmamayı hedeflemektedir.

Leman Kültürler konserler, söyleşiler, imza günü, vs etkinliklerle zemin oluşturacaklardır.

Kurulacak Leman Kültür Sahanlığı ile mekanlar sanat galerilerine dönüşerek, bu mekanlarda sergiler ve etkinlikler yapılacaktır.
Bu sergiler için bölgesel sanatçılara öncelik verilecektir…

Leman Kültürler dergide yazıp çizmenin ötesinde artık ellerini taşın altına sokarak bir sosyal marka olarak harekete geçiyor…

Alternatif yaşam alanları, mekan ve modelleriyle bambaşka şekillerde karşınıza çıkabiliriz…

Yatıya hariç her zaman bekleriz.

Beyoğlu’nun kült kafelerinden biri olan Leman Kültür, bugün 11 ilde 15 şubeye ulaştı. Özellikle üniversite kentlerine franchising vererek büyümeyi hedefleyen Leman Kültür, 50 şubeye ulaşmayı planlıyor.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bundan 18 yıl önce Leman Dergisi’nin alt katında yazarların ve okurların buluşabileceği bir lokal olarak kurulan Leman Kültür, bugün 11 ilde 15 şubeye ulaşmış bir kafe zinciri oldu.

Yaklaşık 13 bin metrekarede ayda ortalama 750 bin kişiye istihdam sağlayan Leman Kültür, franchising yolu ile büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Daha önce bu konsept ve ölçülerde mekanların yer almadığı illerde ‘Buralarda bu kadar büyük m2′lerde bir kafe iş yapar mı?’ diye soranları bugün artık farklı illerde franchising almak için gece gündüz kendilerini aradıklarını söyleyen Leman Kültür CEO’su Kemal Şentürk, Isparta, Samsun, Adana ve Aydın başta olmak üzere üniversite olan her şehirde şube planladıklarını belirtiyor.
leman-bayilik-şartları

50 şube hedefliyor

Öncelikle amaçlarının şube sayısını önce 20′ye uzun vadede ise 50′ye çıkartmak olduğunu ifade eden Şentürk, “Türkiye ile eş zamanlı olarak Avrupa’da ve dünyada da büyümek istiyoruz” diyor.

Şentürk, Leman Kültür’ün belli bir düşünce sınırı olmaksızın her yaş, cinsiyet ve kültürden insanın hizmet aldığı eğlenceli ve dinamik bir yapı olduğunu söylüyor. Şentürk “Bunun en iyi göstergesinin de herhangi bir şubemizde 18 yaşında gençlerin de 35-40 yaşında o şehrin ileri gelen iş insanlarının da aynı ortamda aynı keyif ve mutlulukla hizmet alabilmesi olduğunu düşünüyorum” diyor.

Büyük mekan tercihi

Özellikle büyük mekanlar tercih ediliyor. Leman Kültür’ün büyüklüğü 800 ile 2 bin 500 m2 arasında değişiyor. Şentürk, bayilik veya yatırım bedeli belirlenirken, o şehrin profili ve müşteri hedef kitlesinin de çok büyük önem kazandığına dikkat çekiyor. Bu konuda sabir bir franchise veya yatırım bedeli bulunmadığını belirten Şentürk, şöyle devam ediyor:

“Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu bir şehirde bin m2 bir mekan düşünürken, başta bir şehirde en az 2 bin m2 bir mekan d arıyor olabiliyoruz. Ancak yatırım bedelinin 800 m2′lik bir konsept için, m2 başına 2 bin TL olduğunu söyleyebiliriz. / Burcu TUVAY – Ekonomist


admin hakkında 1306 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.