Kuru fasülye üretimi karlı bir iş
kuru fasülyeTarım ürünlerinin zarar ettirmeyeceğini hemen hemen her yazımızda belirtmemize rağmen,hayatın devamlılığı için bu vazgeçilmez unsuru maalesefki gözardı ediyoruz.Oysaki endüstri olmasa,hastaneler yada diğer hizmetlerin hiçbiri olmasa dahi bizi hayatta tutacak tek şey su ve yiyecektir.Bu nedenlede bu iki unsur üzerine yapılan yatırımların zarar ettirmesi sözkonusu dahi değildir.

Bu gıdalardan biride kuru fasülyedir.Kuru fasülye tam anlamı ile bir Protein deposudur.İçerdiği besin değeri ile et tüketmeyen bireylerin dahi ihtiyaçlarını karşılayacak yegane üründür.Protein ve anorganik Tuzlar açısından çok zengin olan kuru fasulye, kemiklerin güçlenmesine de sağlar.Daha bir çok vitamin ve mineral barındıran kuru fasülye başlı başına vucudun ihtiyacı olan tüm ürünleri neredeyse ihtiva eder.
BESİN DEĞERLERİ

Çeşitli türlerdeki taze fasulyelerin 100 gramının içerdiği ortalama besin değerleri şöylece sıralanabilir: 25-103 kalori; 1,6-8,4 gr. protein; 5,4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 1-6.7 gr. lif; 37 mgr. fosfor; 37-50 mgr. kalsiyum; 0,6-2,5 mgr. demir; 4 mgr. sodyum; 151-420 mgr. potasyum; l mgr. çinko; 540 IU A vitamini; 0,07 mgr. B1 vitamini; 0,9 mgr. B2 vitamini; 0,5 mgr. B3 vitamini; 42 mcgr. folik asit ve 12 mgr. C vitamini.

Kuru fasulyenin besin değerlerine bakıldığında, 100 gr. kuru fasulyenin ortalama besin değerleri şöyle sıralanabilir: 340 kalori: 23 gr. protein: 21.2 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 1,6 gr. yağ; 1,5 gr. lif; 148 mgr. fosfor: 144 mgr. kalsiyum: 7,8 mgr. demir: 416 mgr. potasyum: 0.65 mgr. B1 vitamini: 0,22 mgr. B2 vitamini: 2,4 mgr. B3 vitamini ve 1.1 mgr. E vitamini. İşte bu nedenle uzmanlar, kuru fasulyenin sıkça tüketilmesini öğütlemektedir.

Doktorlarında sıkça tavsiye ettiği ürünlerin başında gelen kuru fasülye sağlıklı bir gelişim ve besleyiciliği ile vazgeçilmez gıdalardandır.Bu kadar çok özelliği barındıran bir bitkinin üretiminin bu kadar az olması maalesefki üzücüdür.Bugün kilosu 10-15 lira arasında değişen bu gıda en düşük seyrettiği 6-7 liralık fiyatları ilede üretim için cazip bir bitkidir.

Malesefki kuru fasülye üretiminde ülkemiz kendine yetememekte ve çok büyük miktarlarda ithalatla talep karşılamaktadır.Global pazarlara baktığımızda Kırgızistanın çok büyük bir üretici olarak Türkiye’ye çok fazla miktarda kuru fasülye sattığını görmekteyiz.Bu durum fiyatları oldukça yükseltmesine rağmen tüketime fazla bir etkisi olmuyor.

Kuru fasülye üretiminde durum bu kadar netken ve bu kadar büyük bir üretim açığı bulunurken, yatırım yapmamak biraz parayı elimizle itmek gibi olmaktadır.Ekonomide bir kural vardır.Talep arz yaratır diye,fakat bu durum kuru fasülye için maalesefki olmamaktadır.

Melda ASLAN
Orjinalisfikirleri.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.