Kurban Kesim Yerleri Ve Adresleri
Kurban bayramı yaklaşırken vatandaşında en çok merak ettiği konuların başında gelen sorulardan biride kurbanlarn nerelerde kesileceği.Son yıllarda belediyelerin bu konuda daha titiz davranmasıyla beraber kurban kesim yerlerinin belirlenmesiyle o eski görüntüler yok diyebiliriz.Konuyla ilgili habertürk’ün haberini sizlerle paylaşıyoruz.
kurbanlik

Vatandaş son dönemde et fiyatlarının da artmasıyla gündeme gelen ‘ithal et’in kaygısını taşırken; yurtdışından ülkemize gelen ithal hayvanların sağlıklı olup olmadığını düşünüyor. Bunun yanısıra kurbanlık fiyatlarının belirlenmeye başlaması bir telaşın yaşanmasına neden oluyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ithal hayvan konusunda yaptığı “Vatandaşlar kurbanlık fiyatını düşünmesinler, son güne kadar beklesinler. Fiyatlarda düşüş olacak” açıklamasıyla son noktayı koysa da şu anda kurban pazarlarında görülen rakamlar pek de iç açıcı bir tablo oluşturmuyor. Bakan Eker, “Trakya bölgesinde yer alan Edirne, Kırklareli ve İstanbul’un kimi yerlerinde hayvan varlığı konusunda herhangi bir sorun yok. Buralardan hayvanların aktarımı esnasında denetimler yapılacak yani kurbanlıklar şap karantinasından geçecek. Avrupa yakasında bir sorun yok, ilave tedbirler aldık. Bu hafta sonuna kadar 300 bin hayvanın Avustralya ve Avrupa ülkelerinden Trakya’ya girişi tamamlanacak. Ayrıca Et ve Balık Kurumu 20 bin hayvanı Avrupa yakasına getirecek ve kilogramı 8,5 TL’den satacak” şeklindeki konuşması ilk fiyatları bize veriyor.

Peki Kurban Bayramı’nda vatandaşlar ne yapmalı? En uygun kurbanlıklar nerede olacak? Belediyelerin kurban kesim alanları nerelerde? Tüm bu konuları sizin için araştırdık.

TÜRK HAVA KURUMU’NDA FİYATLAR

Türk Hava Kurumu yurtdışında canlı kurban kesimi yapmıyor. Kurbanını Türk Hava Kurumu’na bağışlamak isteyenler için rakam 420 TL. Vatandaaşlar ister banka yoluyla ister THK’nın web sitesi üzerinden kredi kartıyla, ister THK’nın genel merkezine ücret ödeyerek kurban kesebilecekler. THK yurtdışında herhangi bir kesim yapmayacak. Ayrıca THK’dan yapılan açıklamaya göre, alınan vekâlet kurbanların tamamı Et Balık Kurumu’yla yapılan protokole göre yine Et Balık Kurumu’nun tesislerinde kesilecek. Makbuzlar ise noter tarafından tasdik edilip, vatandaşlara gönderilecek.

MEHMETÇİK VAKFI

Kurbanlarını Mehmetçik Vakfı’na bağışlamak isteyenler de 400 TL’yi gözden çıkaracak. Vakfa bağış yapmak isteyenler ise bankalardaki Mehmetçik Vakfı hesaplarına 400 TL’yi ödeyebilirler. Kredi kartıyla bağış yapmak isteyenler vakfın web sitesine gözatabilirler. Bunun dışında vakfın temsilciliklerine de ücretlerini ödeyebilirler.

KIZILAY’DA DURUM NE?

Türk Kızılay’ı bu yıl da “Kurbanda Kızılay Modeli” isminde bir çalışma yapıyor. Vekaletle kesilecek kurbanlar, uzman veteriner hekimler gözetiminde sağlık kontrolü yapılmış ve tercihen erkek hayvanlar seçilerek satın alınıyor. Tüm kesim süreci ise noterden onaaylı yapılıyor. Kurban etleri Et Balık Kurumu bünyesinde kesiliyor ve çıkan etler kıyma, kuşbaşı et şeklinde konserve haline getiriliyor. Ayrıca kurbanın kesim anını içeren görüntüler CD’ye aktarılıyor ve vatandaşlara ulaştırılıyor. Kızılay’a bağış yapmak isteyenler ise tüm bankalardaki Kızılay hesabına 410 TL yatırabiliyor. Ayrıca PTT’den, Kızılay’ın web sitesinden kredi kartıyla, Kızılay şubelerinden de bağış yapılabiliyor.

ET BALIK KURUMU’NDA KİLOSU 8.9 TL ARASINDA

Et Balık Kurumu Uruguay ve Avustralya gibi ülkelerden ithal kurbanlık getirdi. Şu ana kadar ülkemize kurum aracılığıyla 20 bin civarında ithal kurbanlık giriş yaptı. Kurum’un açıklamalarına göre kurbanlıklar Türkiye’den giden uzmanlar tarafından seçildi ve ülkemize getirildi. Burada da kurbanlıklar, köy, ilçe ve il dernekleri, vakıflar, birliklere kilosu 8,5 liradan, celeplere ise 9 liradan satılıyor.

BAŞKENT’TE KURBANLIK FİYATLARI

Ankara’ya Türkiye’nin pek çok bölgesinden 100 bin civarında kurbanlık getirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden edindiğimiz bilgilere göre kurbanlık hayvan satışı için 6 metropol ilçede 10 ayrı satış noktası oluşturulurken, diğer 19 ilçede de 72 alan belirlendi. Başkent’te küçükbaş kurbanlıklaeın fiyatları 400 ile 800 TL arasında, büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise ise 3 bin 500 ile 9 bin lira arasında değişiyor.

BAŞKENT’TE KESİM YERLERİ NERELERDE?

Altındağ: Aydınlıkevler Pazar Yeri, Doğantepe Pazar Yeri, İskitler Pazar Yeri, Karapürçek’teki 55 ve 59. Sokaklar ile Site Yıldız Pazar Yeri.

Çankaya: Mühye Köyü, Emek Pazar Yeri ve Ayrancı Pazar Yeri,

Etimesgut: Optimum Alışveriş Merkezi yanı, Elvankent Kapalı Pazar Yeri, Alsancak Pazar Yeri, Eryaman 1. Etap Kapalı Pazar Yeri, Güzelkent Pazar Yeri ve Bağlıca Köyü.

Keçiören: Aktepe Pazar Yeri, Atapark Pazar Yeri, Ayvalı Pazar Yeri, Çaldıran Pazar Yeri, Yeşiltepe Pazar Yeri, Esertepe Pazar Yeri, Kalaba Pazar Yeri, Ovacık Kesim Yeri, Ufuktepe Pazar Yeri, Uyanış Pazar Yeri ve 23 Nisan Pazar Yeri.

Mamak: Ortaköy Kurbanlık Satış Alanı ve Mamak Pazar Yeri.

Kaynak : Habertürk