Kurban bayramı yaklaşırken vatandaşında en çok merak ettiği konuların başında gelen sorulardan biride kurbanlarn nerelerde kesileceği.Son yıllarda belediyelerin bu konuda daha titiz davranmasıyla beraber kurban kesim yerlerinin belirlenmesiyle o eski görüntüler yok diyebiliriz.Konuyla ilgili habertürk’ün haberini sizlerle paylaşıyoruz.
kurbanlik

Vatandaş son dönemde et fiyatlarının da artmasıyla gündeme gelen ‘ithal et’in kaygısını taşırken; yurtdışından ülkemize gelen ithal hayvanların sağlıklı olup olmadığını düşünüyor. Bunun yanısıra kurbanlık fiyatlarının belirlenmeye başlaması bir telaşın yaşanmasına neden oluyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ithal hayvan konusunda yaptığı “Vatandaşlar kurbanlık fiyatını düşünmesinler, son güne kadar beklesinler. Fiyatlarda düşüş olacak” açıklamasıyla son noktayı koysa da şu anda kurban pazarlarında görülen rakamlar pek de iç açıcı bir tablo oluşturmuyor. Bakan Eker, “Trakya bölgesinde yer alan Edirne, Kırklareli ve İstanbul’un kimi yerlerinde hayvan varlığı konusunda herhangi bir sorun yok. Buralardan hayvanların aktarımı esnasında denetimler yapılacak yani kurbanlıklar şap karantinasından geçecek. Avrupa yakasında bir sorun yok, ilave tedbirler aldık. Bu hafta sonuna kadar 300 bin hayvanın Avustralya ve Avrupa ülkelerinden Trakya’ya girişi tamamlanacak. Ayrıca Et ve Balık Kurumu 20 bin hayvanı Avrupa yakasına getirecek ve kilogramı 8,5 TL’den satacak” şeklindeki konuşması ilk fiyatları bize veriyor.

Peki Kurban Bayramı’nda vatandaşlar ne yapmalı? En uygun kurbanlıklar nerede olacak? Belediyelerin kurban kesim alanları nerelerde? Tüm bu konuları sizin için araştırdık.

TÜRK HAVA KURUMU’NDA FİYATLAR