Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur
Bazı zamanlar ekonomik olarak zorluklar yaşanır  bazende rutin kredi kartı kullanımı sonucunda aşırı kullanmaktan ödeme zorluğu yaşanır,işte bu durumlar sonunda kredi kartı ödeyeyeme durumu ortaya çıkmaktadır.

krediİşte böyle bir durumda tüketicilerin nasıl durumlarla karşı karşıya kalacağı hakkında yazıyı sizlere taşıyoruz.

“Kredi Borcumu Ödeyemiyorum” Şimdi Ne Olacak?

Gerekli uyarıları yaptıktan sonra “kredi borcumu ödeyemiyorum” diyenler için yasal sürecin nasıl işlediğini anlatalım.

Kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olabileceği gibi Merkez Bankası Kara Listesi’ne girebileceğiniz yasal takip de söz konusu olabilir. İş, icra takibine kadar uzanabilir.

Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 3 ay kadar daha doğrusu 90 günlük bir süre bulunur. Eğer bu süre zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca gecikme faizi ödersiniz. Herhangi bir yasal prosedürle uğraşmazsınız. Ancak 90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz işte o zaman idari takip başlar. 90 gün süresince mail ve/veya kısa mesaj yoluyla borcunuzu ödemeniz için uyarıda bulunan banka, bu sefer sizinle doğrudan iletişime geçerek 7 günlük bir ek süre tanır ve geciken 3 aylık borcun ödenmesini talep eder.

Ek Süre Sonunda Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İdari takip başladıktan sonra sizi arayan banka yetkililerine yeniden yapılandırma yapmak istediğiniz belirtebilirsiniz. Aksi durumda bu teklif, 7 günlük ek sürenin dolması ile birlikte bankadan da gelebilir. Olumlu yanıt vermeniz durumunda; kalan borç miktarı, mevcut faiz oranları, ödeme gücünüz vb hususlar göz önüne alınarak yeni bir ödeme planı oluşturulur. Fakat yapılandırmaya yanaşmazsanız artık hukuki süreç başlar.

Peki ek süreler sonunda banka borcu yine ödenmezse ne olur?

Avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankası Kara Listesine girersiniz. 5 yıl süreyle kredi alamayacağınız gibi mahkeme kararları doğrultusunda banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması veya icra takibi başlatılması gibi nahoş durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur” diye soracak olursanız cevabımı aynı olur: 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlar. Banka avukatları ile muhatap olur ve kara listeye gireceğiniz gibi icralık da olabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz en azından “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde de borcun kalan kısmi için faiz işleyecektir ancak en azından yasal takibin başlamasına engel olmuş olursunuz.

Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenemediğinde atılacak en makul adımlardan biri banka ile görüşerek borcu yeniden yapılandırmaya çalışmaktadır. Bir diğer adım ise borç transferi yapan bankalara yine yapılandırma için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak olabilir.

Kaynak:hangikredi.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.