Köşeyi dönmek isteyen parasını buna yatırsın!
aliminyumTum dunyada aliminyum fiyatlarinin artmasi bekleniyor.Ekonomi Bakanlığı’nın Dünya Bankası verilerinden hazırladığı “Enerji Dışı Emtia Piyasaları” araştırmasına göre, alüminyum, demirden sonra dünyanın en fazla tükettiği ikinci metal konumunda bulunuyor.

Araştırmaya göre, 2000 yılında ortalama bin 549 dolar/ton seviyesinde olan alüminyum fiyatları, küresel krize kadar artış eğilimi gösterdi ve 2008 yılı Temmuz ayında 3 bin 71 dolar/ton ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Kriz sürecinde keskin bir şekilde düşen fiyatlar 2012 yılı ikinci yarısında küresel ekonomideki dalgalı toparlanmaya paralel olarak alüminyum geçen yılın Aralık ayında 2 bin 87 dolar/ton seviyesine geldi.

Büyük kısmı Çin’den kaynaklanan küresel alüminyum arzının Ortadoğu’daki yeni kapasitenin ve Kuzey Amerika ile Avrupa’daki atıl kapasitenin tekrar üretime geçmesiyle yakın bir gelecekte arzın talebin üzerinde seyretmesi beklenirken, özellikle de enerji maliyetlerindeki artış sebebiyle fiyatların orta vadede yükseleceği tahmin ediliyor.

EN HIZLISI ALÜMİNYUM

Araştırmada, Dünya Bankasının metallerin 2012-2025 döneminde fiyat seyrine ilişkin tahminlerine de yer verildi.

Buna göre, söz konusu dönemde alüminyum yüzde 43,4 ile fiyatı en fazla artması beklenen metal olarak ön plana çıkarken, bu metali yüzde 33,9′la nikel, yüzde 32,5′le kalay, yüzde 28,2′yle çinko ve yüzde 17,2′yle demir cevheri izledi.

Bu dönemde altın yüzde 22,2 ile değeri en fazla düşmesi beklenen kıymetli maden olarak görülürken, altını, yüzde 19,7′yle gümüş ve yüzde 14,6′yla bakır takip etti. patronturk


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.