Konsinye İhracat Nasıl Yapılır?
ihracatKonsinye ihracat talepleri ilgili ihracatçı birliklerine yapılır.Madde ve/veya ülke politikası açısından Müsteşarlıkça getirilecek düzenlemeler kapsamındaki mallarla ilgili Konsinye ihraç talepleri Müsteşarlığın görüşü alındıktan sonra, bunun dışında kalan mallara ilişkin talepler ise doğrudan ihracatçı birliklerince sonuçlandırılır.Konsiye ihracat meşruhatı düşülerek onaylanan gümrük beyannamelerinin 90 (doksan) gün içinde gümrük idarelerine tevdii gerekmektedir.

İhracatçılar,Konsinye olarak gönderilen malların kesin satışının yapılmasının müteakip 30 (otuz) gün içinde durumu, kendileri tarafından düzenlenmiş kesin satış faturası veya örneği ve gerekli diğer belgeler ile birlikte izin veren ihracatçı birlikleri ve aracı bankaya bildirirler. İhracatçı birlikleri verdikleri konsinye ihraç izinlerine ait bilgileri Malın kesin satışının kendilerine bildirilmesinden itibaren 3 (üç) iş günü içinde ihracat bedellerinin getirileceği aracı bankaya gönderirler.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.