Kırsal Turizmi Yatırımı Çok Kazandırıyor
Toplam hibenin  133 milyon euro olduğu programda birçok girişimciye destek sunuluyor.Ülkemizin turizm potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu düşünülürse,girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

kirsal-turizm-tesisi

Tatil denilince artık aklımıza sadece deniz, kum, güneş ve sahil kenarlarındaki oteller gelmiyor. Şimdi öğrencisinden işadamına, ev hanımından sanatçısına hemen her kesimden insan doğayla baş başa kalabileceği alternatif tatillere ilgi gösteriyor. Kırsal turizm Türkiye’de ilk kez bu kadar popüler hale geldi. Turizm sektörü uzanmalarına göre, Türkiye kırsal turizm alanında en hızlı büyüyen pazarlardan biri olmanın ötesinde aynı zamanda orta ve uzun vadede büyüme potansiyeli en yüksek ülkelerden biri.

Evet, kırsal turizmde henüz yolun başındayız. Ancak, Türkiye’nin birçok bölgesinde bu alana yönelik adeta yatırım patlaması var. Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hibe ve cazip kredi destekleri söz konusu yatırımları cazip kılıyor. Yeni bir tesis kurun ya da mevcut tesisinizi büyütün, isterseniz kendi bölgenizde doğa keşif gezileri düzenleyin. Sınır yok!… Yeter ki bölgenizde-istihdama katkı sağlayacak orijinal bir proje geliştirin. Projeniz için hibe ya da kredi almanız hiç sorun değil. Peki, kimler bu cazip fırsatlardan yararlanabilir? Söz konusu destekler hangi bölgeler için geçerli? Ne kadar hibe alabilirsiniz? Kredi kullanmanın koşulları neler? Kırsal turizm açısından Türkiye’nin hangi bölgelerinde ne tür yatırımlar yapılabilir? Bütün bu soruların yanıtlarını girişimciler için araştırdık…

TOPLAM HİBE 133 MİLYON EURO

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği’nin Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi başlığı altındaki Kırsal Turizm Programı doğrultusunda kırsal alanlarda yapılacak turizme dönük yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Program, hibelerden yani karşılıksız kredilerden oluşuyor. Ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler TKDK’nın istediği formatta bir iş planı hazırlayarak başvuru yapabiliyor.

Kırsal Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Programı’nın toplam destek bütçesi 133 milyon euro. Yatırım bütçesi en düşük 15 bin, en yüksek 500 bin euro olan tüm projelere yüzde 50 hibe desteği veriliyor. Programa son başvuru tarihi ise 10 Mart 2014.

Kırsal Turizm Programı 42 ilde geçerli. Bu iller şu şekilde sıralanıyor: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, İsparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

Kırsal Turizm Programı, nüfusu 20 binin altında olan yerleşim birimlerinde yapılacak projeler için geçerli.

Türkiye’nin ilk eko turizm çiftliği: Pastoral Vadi

Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği kendi alanında Türkiye’nin ilk turizm örneği. 2006′da Ahmet Kizen tarafından Fethiye Yanıklar Köyü’nde kurulmuş.

pastoral-vadi

Çam ormanlarıyla çevrili bir vadinin ortasında, yanı başında bir dere akan 42 dönüm büyüklüğündeki arazi üzerinde bulunuyor. Tesis ağaç, kerpiç ve taş evlerden oluşuyor. Pastoral Vadi’nin konuklarına çiftlikte organik olarak üretilen ürünlerden yöresel, geleneksel yöntemlerle hazırlanan yemekler ikram ediliyor. Konuklar dilerlerse tarımsal çalışmalara katılabiliyor. Yerel kültür ve el sanatları atölyelerinde kilim dokumayı, topraktan çanak çömlek yapmayı, ahşap oymayı, sepet örmeyi, tarhana, erişte, reçel ve turşu yapmayı deneyebiliyorlar.

TEMİNAT İSTENMİYOR

TKDK proje sahiplerinden herhangi bir teminat istemiyor. Ancak başvuru sahibi, projeyi yürütecek mali güce sahip olduğunu iş planında göstermek durumunda. Finansman sorunu yaşayan yatırımcılara çeşitli destekler söz konusu. Örneğin, öz kaynakların yetersiz olduğu durumlarda banka kredisi kullanılabiliyor. TKDK, kredi kullanmayı planlayan yatırımcılar için 18 banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile protokol imzaladı. Söz konusu protokol ile her banka hibe desteğinden yararlanacak yatırımcılara faiz ve komisyon indirimleri yapıyor. Bunun yanı sıra yatırım süresince geri ödeme yapılmaması gibi kolaylıklar da sağlanmış. İşletme yeri mülkiyetinin başvuru sahibine ait olması gibi bir zorunluluk yok. Kiralama da yapılabiliyor. Ancak kira sözleşmesinin, asgari proje uygulama süresi artı beş yıllık dönemi kapsaması gerekiyor.

HANGİ PROJELERE VERİLİYOR?

Kırsal Turizm Programı kapsamında birçok farklı projenize hibe almanız mümkün. Örneğin, en fazla 25 oda kapasiteli otel, motel ya da pansiyon kurabilirsiniz. Yöresel lokanta, restoran, kafe ya da pastane gibi yeme içme tesisleriyle ilgili tüm projeler de hibe desteği kapmasında. Ayrıca çiftlik ürünlerine yönelik tanıtım stantları kuranlara da destek veriliyor. Bunların yanı sıra çiftlik turizmi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesiyle ilgili tüm projeler de destekleniyor.

Turistik açık alan aktiviteleriyle ilgili birçok projenize de destek almanız mümkün. Tüm bunların yanı sıra doğa yürüyüş parkuru kurulması, paintball tesislerinin inşası, tırmanma platformu, dağcılık, hobi bahçeleri, bahçe içi yolların inşası ya da düzenlenmesi, açık yüzme havuzu inşası, dağ bisikleti gezi alanları inşası, rafting parkuru inşası, hah saha tesisi inşası gibi yapım işleri ve düzenlemelere yönelik yatırımlar, at bakımı ve binicilik, balık avlama, havuz filtreleme ve dezenfeksiyon, bisiklet kullanımı ve tamiri, hah saha, aquapark ve safari gibi yatırımlar destek kapsamında.

Programın kapsamı sadece yeni yatırımlarla sınırlı değil. Mevcut bir tesisiniz varsa, bu tesisle ilgili yenileme, restorasyon, kapasite artırımı gibi konularda da proje geliştirebilirsiniz. Ancak bunun bazı koşulları var. Örneğin, işletmenin en fazla 10 çalışanı olmak zorunda.

UYGUNLUK KRİTERLERİ

Program kapsamında en fazla dört kez desteklerden yararlanma şansı var. Dört desteğin hepsi aynı konuda olabiliyor. Proje başvurusu için genel uygunluk kriterleri şöyle sıralanıyor: Hibe desteği kararı alındığında proje sahibi 65 yaşından büyük olmayacak. Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi ya da diğer kayıt sistemlerinden herhangi birine kayıtlı değilseniz, son başvuru tarihinden önce kayıt olmanız ve ilgili belgeyi hibe başvurusuyla birlikte sunmanız lazım. TKDK’mn istediği formatta bir iş planı hazırlanması gerekiyor.

Proje sonunda işletmenin ekonomik olarak sürdürülebilir olduğu iş planında gösterilmeli. Faydalanıcı, ödemenin yapılmasından sonraki beş yıl boyunca yatırımı koruyacağını ve çok önemli değişiklikler yapmayacağını taahhüt etmek zorunda.

Uygun kriterlere göre hazırlanmış projelerinizi TKDK il koordinatörlüklerine teslim etmeniz gerekiyor. İl koordinatörlüklerinde ön kontrolleri yapılan projelerin kontrol işlemleri TKDK merkezinde tamamlanıyor. Değerlendirme sonucunda uygun bulunan projeler, seçim kriterlerine en yüksek puandan başlayarak sıralanıyor ve ayrılan bütçe dikkate alınarak desteklenmek üzere seçiliyor.

ORMAN KÖYLÜSÜNE KREDİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), “Orman Köylülerimize Ev Pansiyonculuğu Kredisi” kapsamında orman köylülerine destek oluyor. Bu program kapsamında mevcut evlerini pansiyona dönüştürmek isteyenlere kredi desteği veriliyor. Ev pansiyonculuğu yapacak köylülere verilen kredinin yüzde 25’ini devlet karşılıyor.

Bu program kapsamında Zonguldak, Kırklareli, Tokat’ta 10 projeye toplam 181 bin 500 TL kredi verilmiş. Uygulanan projelerle Kırklareli’nde 30, Tokat’ta 24, Zonguldak’ta ise sekiz yatak kapasiteli pansiyonlar kurulmuş. Ayrıca buralarda kahvaltı ve yemek hizmetleri de veriliyor. Proje ile kurulan pansiyonlar yaz aylarının yanı sıra kışm av mevsiminde de hizmet veriyor. Ev pansiyonculuğundan yıllık 6 bin ile 12 bin TL arasında bir gelir elde ediliyor. Orman Köylülerimize Ev Pansiyonculuğu Kredi-si’nden yararlanmak isteyenlerin orman işletme müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Başvurular yörenin turist potansiyeli, ulaşım durumu, tarihi kültürel ve doğal zenginlikleri ve doğa sporlarına uygunluğu gibi kriterlere göre değerlendiriliyor. Bölge müdürlüğünde hazırlanıp gönderilen projenin genel müdürlükçe değerlendirilmesi 2-3 gün sürüyor. Orman Köylülerimize Ev Pansiyonculuğu Kredisinin üst limiti 21 bin TL. Kredinin vadesi bir yılı geri ödemesiz olmak üzere altı yıl. Faiz oram ise yüzde 1.5. Bu kredi için aracı banka yok. Alınacak kredi bina tadilatı, mefruşat, beyaz eşya ve mobilya alımında kullanılabiliyor. Kredinin yüzde 25’i hibe olarak bakanlık tarafından karşılanıyor.

YÖRESEL EVE 10 BİN TL HİBE

İster köyde isterseniz şehirde, eğer yöresel tarzda bir ev yaparsanız devletten 10 bin TL hibe alabiliyorsunuz. Nasıl mı? Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlı-ğı’na başvurmanız yeterli. Bakanlık, kırsal alanlarda ya da şehir merkezlerinde evini yıktırıp, yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin TL hibe verecek. Dileyen herkes bu programa başvurup hibe desteklerinden yararlanabiliyor. Bakanlığın önümüzdeki birkaç ay içinde başvuruları kabul etmeye başlaması bekleniyor.

Peki, uygulama nasıl yapılacak? Programın detayları henüz açıklanmadı. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, her bölge için 12 tip proje hazırlanacak. Kendi bölgeniz için hazırlanan 12 farklı yöresel modelden dilediğinizi seçebileceksiniz. Karadeniz Bölgesi’nde konuyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Diğer bölgelerdeki örnek projelerin tamamlanması için çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Bunun için her bölgenin özellikleri ve tarihi yapısına uygun örnek proje modelleri geliştiriliyor. Yöresel mimari kültürünü yaşatmak isteyen Bakanlık örnek projeler de hazırlıyor. Ayrıca kentsel dönüşüm yasası kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen alanlarda bulunan 357 bin bağımsız birim de teşvikten faydalanabilecek. Program Türkiye’nin yedi bölgesinde de geçerli.

Hibe alan projeler

■ Aeneas Butik Otel: Vecdi Güreli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’dan 317 bin TL hibe alarak toplam 2 milyon 500 bin TL yatırımla bu oteli kurdu. Otel, Balıkesir Altınoluk İlçesi Kaz Dağları eteklerinde bulunuyor. Bu yılın ilk aylarında hizmete açılan otel 18 odalı.

■ MK Otelcilik: Nevşehir’de Mustafa Kardeş tarafından kuruldu.

■ Laleligöl Tatil Köyü: Hüseyin Zarif tarafından Ordu’da kurulan Laleligöl Tatil Köyü için 470 bin TL hibe alınmış. Tesiste 35 ağaç ev bulunuyor.

■ Varlıbaş Çınaraltı Uyku Sarayı: İsmail Varlıbaş tarafından Hatay Belen’de kurulan bu tesis Açık Köyü Yaylası’nda bulunuyor. Otel aynı zamanda denize sadece 15 dakika mesafede. Bu tesis İçin 320 bin TL hibe alınmış. Projenin toplam yatırım tutarı 1 milyon 50 bin TL. Tesiste 15 oda var.

Prof. Dr. Veysel EROĞLU / Orman ve Su İşleri Bakanı
Kırsal pansiyonculuk geliştirilmeli

Alternatif turizm ve doğa aktivitelerine katılanların sayısı artıyor. Son dönemde köylerde kalmak isteyenlerin sayısında artış görülüyor. Kırsal alanlarda pansiyonculuk kültürünün geliştirilmesi için bu alana yapılacak yatırımları destekliyoruz. 2014 yılında da turizm potansiyeli yüksek orman köylerinde ev pansiyonculuğu projesini uygulayacağız. Biz hep orman köylümüzün yanında olduk. Uygulamaya koyacağımız projelerle orman köylülerimizin istihdamına katkı yaparak refah düzeylerinin artırılmasına devam edeceğiz.

Nedim ZURNACI / Kırsal Turizm Derneği Başkanı
Henüz yolun başındayız

Türkiye’de yöresel zenginliğe sahip kırsal destinasyonların sayısı oldukça fazla. Buna rağmen kırsal turizm arzu edilen seviyelerde değil.

Bu alan Türkiye’de henüz yaygınlaşmadı. Şehirlere yakın kırsal alanlarda günübirlik etkinliklerle sınırlı kalıyor. Kırsal yerleşimlerde konaklamalı etkinliklere nadiren rastlanıyor. Oysa bu alanda muazzam bir potansiyele sahibiz. Bu turizm çeşidi kırsal kesimde yeni iş ve istihdam olanakları yarattığı için ayrıca önemli. Kırsal yerleşimlerde bir yandan tarımsal faaliyetler sürdürülürken, aynı zamanda turizm amaçlı değerlendirilmesi kırsal dinamizm kazandırıyor.

Destek, AB fonlarından

Kırsal Kalkınma Programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde 2007 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülüyor. Programın finansmanı AB’nin Katılım Öncesi Yardım Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında sağlanıyor.

Sevinç AKDOĞAN / GeziciYak Genel Koordinatörü
Büyüme potansiyeli çok yüksek

Türkiye’de kırsal turizm faaliyetleri 10 yıl öncesinde bir avuç outdoor meraklısının çabalarıyla başladı. O dönemlerde hiçbir altyapı yoktu. Köy evlerinde misafir olarak kalınıyordu.

Şimdi birçok farklı bölgedeki kırsal alanlarda konaklayabileceğiniz pansiyon ve oteller bulmanız mümkün. Üstelik bu tarz yatırımlar artarak devam ediyor. Pazar çok ciddi bir büyüme trendi yakaladı.

Bu alana yapılan yatırımların artmasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun etkisi çok büyük. Kırsal turizmde Türkiye yeni bir döneme giriyor. Altyapı sorunları çözülüyor. Ulaşım eskiye göre çok daha rahat. Ancak bir takım tedbirlere ihtiyaç var. Örneğin, bir an evvel Türkiye’nin kırsal turizmiyle ilgili genel bir plan ortaya çıkarılmalı. Turizmin sürdürülebilirliğinin doğa ve çevreye bağlı olduğu unutulmamalı.

Ücretsiz danışmanlık

‘Kırsal Turizm Derneği, kırsal turizm girişimcilerinin faydalanacağı önemli bir kaynak. Kırsal Turizm Girişimci Rehberi hazırlayan dernek bu alana yatırım yapacak girişimcilere rehberlik hizmeti sunuyor. Dernek kırsal turizmle ilgili farklı alanlarda uzmanlıklara sahip güçlü bir kadroya sahip. Dernek tüm bunların yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı’nın kırsal turizm politikalarının oluşturulmasıyla ilgili katkı da sağlıyor.

Hangi bölgeler avantajlı?

Türkiye’nin ilk köy turizmi örneği İzmir’in Selçuk ilçesi Şirince Köyü’nde başladı. Şimdi Ödemiş ilçesi Birgi Beldesi geleneksel mimariye göre baştan sona restore ediliyor. Kısa bir süre sonra turizmin hizmetine sunulacak. Bursa Cumalıkızık Köyü, Çanakkale Tahtakuşlar Köyü, Aydın, Muğla Milas Çomakdağı Köyü, Antalya Akseki İlçesi Sarıhacılar Köyü, Kaş Gömbeyi Yaylası ve Köprülü Kanyon kırsal turizmin merkezi konumuna geldiler. Bu bölgelerde konaklama imkanları da hızla artıyor. Dağlık alanlarda yürüyüş etkinlikleri, bisiklet ve motorlu araçlarla geziler ve günübirlik aktivitelere katılanların sayısı her geçen yıl artıyor. Turizm uzmanlarına göre Çanakkale’den Mersin’e kadar deniz turizmine yakın bölgelerdeki köyler çok avantajlı. Özellikle mayıs ile ekim ayları arasında turistlerin yoğun olduğu dönemlerde turizm tesisleriyle entegre olabilme özelliğine sahipler. Karadeniz Bölgesi’nde ise özellikle yaylalara ilgi çok fazla. Bolu Abant Gölü, Rize Ayder Yaylası, Trabzon Uzun Göl ve Artvin Camili Köyü kırsallarını tercih edenlerin sayısında artış var. Bu bölgelere son dönemde özellikle Ortadoğulu turistlerin ilgisi yoğun.

Manisa’daki Yunt, Spil ve Bozdağlar doğal güzelliği, tarihi zenginliği, yöreye özgü tarımsal üretim çeşitliliği açısından ilgi görüyor. Bu bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığı 2014-2018 strateji toplantısında “Kırsal Turizm Pilot Uygulama Bölgesi” olması önerildi. Tüm bunların dışında İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde farklı çekici turistik özellikleri olan köyler var.

Başvuru için gerekli dokümanlar

ilgilendiğiniz alanın başvuru formu Bu alanla ilgili taahhütnameler Teknik kurumlardan temin edilen resmi belgeler o Uygun olan ve olmayan harcamaların detaylı tabloları Danışman firma ve tedarikçi bilgileri tablosu Seçilen, seçilmeyen teklifler ve ekleri Maliyetleri gerekçelendirme tablosu a Yasal mali tablolar Mevcut varlıklar listesi Projeler [mimari, statik, elektrik tesisatı, mekanik tesisat] a Metraj cetveli Makine ekipman yerleşim planı ve listesi Yapı ruhsatı ya da yapı ruhsatı alınmasına gerek olmadığını gösteren resmi yazı İş planı a Teknik proje.

Hakan BAYÜLGEN / Markobi Kurucu Ortağı, Marka ve Strateji Danışmanı
“Nasıl fark yaratılır?”

Yörenin ve işletmenin sunduğu ve prensip edindiği değerler çok iyi seçilmeli. Kurum kimlik tasarımı ve yapılandırılması bir strateji çerçevesinde yapılmalı. Değerler çerçevesinde yapılan iletişim belli bir istikrarla ve kalite ile yönetilmeli.

Marka olmanın belli bir iletişim, insan kaynakları ve işletme yatırımı gerektirdiği unutulmamalı. Gereğinden küçük bütçelerle yapılan planlamalar beklenen etkiyi ne yazık ki yaratamıyor. Bu aşamada işletme, bir tek kendi bütçe ve gücüne dayanmak yerine, yöre belediyesi, diğer büyük kuruluşlar ve derneklerle ortak iletişim yoluna giderek bazı süreçleri bütçesel anlamda hafifletebilir. Kırsal turizmciler şehirli kitleye hizmet sunarak para kazanıyor. Bu müşteri tipolojisinin en çok önem verdiği kriterler ise doğallık, konfor, sadelik ve dozajını aşmamak şartıyla hizmeti lüksleştirecek detaylar olarak sıralanabilir.

eko-turizm

Eko turizmle çekim merkezi oldular

Dış ticaret uzmanı Cengiz Genç ve eşi Ayşe Genç, emekli olduktan sonra eko turizm alanına yatırım yapmışlar. Fethiye’de, Yeşilüzümlü beldesi yakınlarındaki Dikencik’te Dikencik Evleri adıyla iki taş evi butik otele dönüştürmüşler.

Dikencik Evleri, yaklaşık altı yıldır yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor. Cengiz Genç, “İstanbul’da orta halli bir ev fiyatıyla bu iki evi inşa ettik. Evler dörder odalı. Odaların açıldığı geniş ve yüksek salonları evin içinde de keyifle vakit geçirilebilecek tarzda döşedik” diyor. Dikencik Evleri, orman içinde sakin bir konaklama yeri. En yakın yerleşim yerine 1 kilometre mesafede bulunuyor. Tesisin etrafı kızılçam ağaçlarıyla çevrili.

Duyacağınız tek ses ormanın sesi, yani keçi çobanlarının, kuşların ve böceklerin sesleri… Burada uzun süren yabani mantar mevsiminde uzman tavsiyesiyle mantar toplayabilir, orkide mevsiminde bazıları koruma altında olan orkide türlerini inceleyebilir ya da yakın çevredeki antik Likya şehirlerini görme fırsatı bulabilirsiniz. Cengiz Genç, otelin yabancı misafirlerinin genelde ABD, Belçika, Almanya ve Danimarka’dan geldiğini söylüyor.

Proje başvurusu için uygunluk kriterleri

■    Ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler başvuru yapabiliyor.

■    Hibe desteği karan alındığında, proje sahibi 65 yaşından büyük olmamalı.

■    Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi ya da diğer kayıt sistemlerinden herhangi birine kayıtlı değilseniz, son başvuru tarihinden önce kayıt olmanız ve ilgili belgeyi hibe başvurusuyla birlikte sunmanız gerekiyor.

■    Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun istediği formatta bir iş planı hazırlanması gerekiyor.

■    Proje sonunda işletmenin ekonomik olarak sürdürülebilir olduğu iş planında gösterilmek zorunda.

■    Proje sahibinin başvurusunu teslim ettiğinde devlete herhangi bir vergi veya sosyal güvenlik prim borcu olmaması şart.

■    işletme sahibi 50′den az kişi istihdam etmeli ve yıllık ciro ya da bilançosu 8 milyon TL’yi aşmamalı.

■    Yeni işletme kurulmasına, sadece ilde kapasite fazlası olmaması durumunda destek veriliyor.

■    Faydalanıcı, ödemenin yapılmasından sonraki beş yıl boyunca yatırımı koruyacağını ve çok önemli değişiklikler yapmayacağını taahhüt etmek zorunda.

Erhan SARALOGLU / Ogzala Turizm
Tarıma dayalı köy pansiyonculuğu

Yaklaşık 20 yıldır doğa turları düzenliyoruz. Bunun dışında Kocaeli’nde Yuvacık Barajı yakınlarındaki Servetiye Cami Köyü’nde Ogzala Çiftliği’ni kurduk. Burada tarıma dayalı köy pansiyonculuğu yapıyoruz. 20 dönüm arazi üzerinde kurulan çiftlikte beş dönüm arazi cevizliğe, üç dönüm arazi fidanlığa, üç dönüm arazi ise çiftlik evi ve sosyal alan olarak ayrılmış durumda.

kirsal-turizm

Kalan kısım meyveliğe, ormana ve hobi bahçelerine ayrıldı. Şimdiye kadar birçok ağaç dikildi ve dikime devam ediliyor. Bu tesis için şimdiye kadar 1 milyon TL harcadık.

ERSAN ÇIPLAK


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.