Kiosk ve stand Nasıl açılır?
kioskAVM yatırımcılarının çoğu daha proje aşamasındayken kioskların kurulacağı alanları belirliyor. Bu alanlarda stant kuracak girişimciler hangi iş kolunda faaliyet göstereceklerini belirten talep formlarıyla AVM yönetimine başvuruyor.

Talepler incelenerek uygun görülen yatırımcıya AVM içinde alan gösteriliyor. Alan konusunda mutabık kalınması durumunda iki taraf arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Mağaza yatırımcılarıyla en az 2 yıllık, kiosklar için 3 ile 6 aylık, en fazla ise 1 yıllık sözleşme imzalanıyor. Çünkü kiosklar genellikle dönemsel olarak hizmet veriyor.

Örneğin dondurmacılar yaz, sıcak çikolatacılar ise kış aylarında çalışıyor. Kira sözleşmesini imzalayan firma çalışma ruhsatı almak için AVM’nin bulunduğu ilçe belediyesine başvuruyor ve bu süreç tamamlanıyor. Stant için gerekli dekorasyon ve diğer harcamalar girişimci tarafından karşılanıyor.
Stantların devredilmesi de mümkün. Devir bedeli AVM’nin ve kioskun yerine göre 25 ile 30 bin TL arasında değişiyor. Bir kioskun aylık cirosu ise 30 hatta 50 bin TL’yi bulabiliyor. Personel ve diğer giderler çıktığında bir kiosk yatırımcısının aylık kazancı 5 bin TL’yi buluyor. Kozmetik ve aksesuar kioskları kadın giyim katında; kitap, telefon gibi ürünler ise çocuk ve eğlence katında konumlandırılıyor.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.