Kazançlı Sektörler -2 ; Enerji Sektörü
enerji sektörüDünya varoldukça ,teknolojiler geliştikçe ,enerji ihtiyacı katlanarak artmaya devam edecek.Bugün gelinen noktada alternatif enerji kaynaklarının önemi sıkça bahsedilirken,doğal enerji kaynakların önemide yeni yeni anlaşıldı.Milyonlarca yıllık geçmişe sahip dünyada son yuzyıl ,sanayileşmeyle beraber çok yüksek miktarlarda enerji tüketimine sahne olmuş ve ihtiyaçlardan dolayı savaşlar sık sık yaşanmıştır.Önümüzdeki dönemlerdede hem dünyada hem de Türkiye’de enerji ihtiyacı katlanarak büyüyecek.

Peki yatırımcılar için neler önerebiliriz,Ülkemizde enerji tüketimi dünya ortalamasının iki katından fazla büyüyeceği tahmin edilmektedir. Global ekonomide önümüzdeki 10 yılda yıllık yüzde 3-4 civarında bir büyüme olacağı varsayımına göre, enerji sektörü büyüme ve refahı belirleyecek temel parametre olacak.

Hesaplamalara göre, Türkiye’nin enerji sektöründeki açığını kapatması için tam 130 milyar dolarlık yatırım yapması gerekiyor. Bu, aynı zamanda büyük bir istihdam sahası anlamına da geliyor. Yerli madenler ve doğal kaynakların önemi anlaşılacak özellikle enerji/hammadde/ürün üretiminde temiz, yenilenebilir yerli doğal kaynaklar geliştirilerek değerlendirilecektir. İthale dayalı fosil yakıtların önemi kısmen azalacaktır.

Burada özel teşbbüsün ciddi yatırımlar yapması gerekmekte,sektördeki bu yatırım açığı girişimciler için önemli bir kazanç niteliği taşımakta


admin hakkında 1324 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.