Kaybolmuş Oyuncakları İhraç Ediyor
Uzakdoğu kökenli sağlıksız oyuncaklara karşı kaybolmaya yüz tutmuş ahşap oyuncakları yeniden üretmeye başladıklarını anlatan Neva Toys’un Genel Müdürü Sertaç Ercan, “Ahşap atlar bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Çocukluğunda ahşap oyuncaklarla sallanan atlarla oynamayan anne baba neredeyse yoktur. Hem Selçuklu hem Osmanlı döneminde şehzadeler ilk liderlik eğitimlerini ahşap atlar üzerinde alırmış.
oyuncak
Son dönemlerde plastik kökenli sağlıksız oyuncaklar nedeniyle kanser vakaları artınca tüm dünyada ahşap ürünlere karşı ilgi arttı. Firma olarak topaç, fırıldak, keloğlan, Karagöz ve Hacivat gibi 100’den fazla geleneksel figürü ahşap malzemeden ürettik. Anne babalardan gelen yoğun istek üzerine de ahşap atlar serisini hazırladık. Oyuncak mağazalarında elektronik ve plastik ürünlerin yanı sıra ahşap oyuncakları gören anne babalar şaşırıyor. Her geçen gün ahşap ve geleneksel oyuncaklara karşı ilgi artıyor. Çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunmak için pedagoglar eşliğinde oyuncak üretiyoruz.” diye konuştu.

Çin, Hindistan gibi ülkelerde hangi şartlarda üretildiği belli olmayan plastik oyuncakların saçtığı hastalık tehlikesinin, ebeveynleri yeniden ahşap oyuncaklara sevk ettiğini anlatan Ercan, bugün sadece müzelerde rastlanan ahşap oyuncakları tarihin derinliklerinden yeniden çıkararak, çocukların beğenisine sunduklarını ifade etti.

Bakteri barındırmayan kayın ağacı ve su bazlı organik boyalar kullanılarak ürettikleri ahşap atların çocuklar tarafından çok beğenildiğini anlatan Ercan, şöyle devam etti: “ABD ve Avrupa ülkelerinde geleneksel ve ahşap oyuncaklara dönüş var. Türkiye’de de anne babalar çocukları için oyuncak alırken sağlıklı olmasına çok dikkat ediyor. Günümüz modern çocuklarına bilgisayar oyunları ve plastik oyuncakların yanı sıra alternatif oluşturacak daha doğal olan ahşap oyuncakları sunuyoruz. Uzman pedagoglar ve çocuk gelişimi alanındaki uzmanlara danışarak yeni modeller belirliyoruz.

Bu anlamda çocukların liderlik vasıflarına katkıda bulunacak, hem de sanal oyunlardan ziyade gerçek bir oyunun keyfini çıkarması için ahşap atları ürettik. Tarihi ve milli değerlerimizden esinlenerek oyuncaklar üretiyoruz. Nasrettin Hoca, Keloğlan, Fatih Sultan Mehmet, Ramazan Davulcusu, Ayasofya, Sultanahmet, Kız Kulesi gibi tarihi figürlerin de oyuncaklarını ürettik. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da ahşap oyuncaklara ilgi sürekli artıyor. 20 çeşit ile başladığımız üretimde bugün 100’ün üzerinde oyuncağa ulaştık. Hedefimiz, şu anda 5 ülkeye olan ihracatımızı 10 ülkeye çıkararak, 200 ürün çeşidine ulaşmak. 2 liradan 150 liraya kadar değişen fiyatlarda ahşap oyuncaklar var.” diye konuştu.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.