Karşılıksız 196 Milyon Euro hibe verilecek
hibeDevlet alternatif turizm otel, restoran, sportif aktivite, doğa gezisi ,Kültür balıkçılığı, besi çiftliği, çiftlik turizmi, pansiyon yatırımlarına çok büyük bir teşvik veriyor.TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu), kırsal alandaki   yatırımlar için yeni bir hibe (geri ödemesiz kredi) programı duyurusu   yaptı. Programın toplam bütçesi 195 milyon 910 bin euro. Bu program   kapsamında tarıma dayalı yeni bir iş kurabilir ya da mevcut işinizi   büyütebilirsiniz. Programa son başvuru tarihi 6 Mayıs 2013.

Kurum, tüm projelere yüzde 50 hibe desteği veriyor. Desteğin oranı bazı   alanlarda yüzde 65’e kadar çıkıyor. Kırsal Kalkınma Programı,   hibelerden yani karşılıksız kredilerden oluşuyor. Dileyen herkes   projesini hazırlayıp başvuruda bulunabiliyor. Ulusal kanunlarca tanınmış   özel ve tüzel kişiler TKDK’nın istediği formatta bir iş planı   hazırlayarak başvuru yapabiliyor.           Proje başvurularının yatırım yapılacak illerdeki TKDK İl   Koordinatörlüğü’ne yapılması gerekiyor. Yatırımın uygulanacağı il   dışında başka bir ile yapılan başvurular geçersiz sayılacak. Ayrıca TKDK   merkezine yapılacak başvurular da kabul edilmeyecek. Başvuru paketini   hazırlamak için ihtiyaç duyulacak bilgilendirme dokümanları elektronik   ortamda tkdk.gov.tr internet adresinden ya da il koordinatörlüklerinden   temin edilebiliyor.           Destek için TKDK tarafından herhangi bir teminat istenmiyor. Ancak   başvuru sahibi, projeyi yürütecek mali güce sahip olduğunu iş planında   göstermek durumunda. Öz kaynakların yetersiz olduğu durumlarda banka   kredisi kullanılabiliyor. Ancak projenin amacı ve sürdürülebilirliği   için gerekli olan hiçbir taşınır ve taşınmaz bankalara teminat olarak   gösterilemiyor.

İl koordinatörlüklerinde ön kontrolleri yapılan projelerin nihai   kontrol işlemleri TKDK merkezinde tamamlanıyor. Değerlendirme sonucunda   uygun bulunan projeler, seçim kriterlerine göre en yüksek puandan   başlayarak sıralanıyor ve ayrılan bütçe dikkate alınarak desteklenmek   üzere seçiliyor. İşletme yeri mülkiyetinin başvuru sahibine ait olması   gibi bir zorunluluk yok. Yani kiralama da yapılabiliyor. Ancak kira   sözleşmesinin asgari proje uygulama süresinin ötesinde artı 5 yıllık   dönemi kapsaması gerekiyor.

DESTEKLENECEK ALANLAR

Yalnızca ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler hibe için   proje başvurusu yapabiliyor. Ancak, proje başvurusu için bazı kriterlere   sahip olmak gerekiyor. Örneğin, bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olmak   gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi ya da diğer kayıt sistemlerinden   herhangi birine kayıtlı değilseniz, son başvuru tarihinden önce kayıt   olmanız ve ilgili belgeyi hibe başvurusuyla birlikte sunmanız lazım.   Ayrıca, TKDK’nın istediği formatta bir iş planı hazırlanması gerekiyor.   Proje sonunda işletmenin ekonomik olarak sürdürülebilir olduğu iş   planında gösterilmek zorunda. Proje sahibinin başvurusunu teslim ettiği   dönemde devlete herhangi bir vergi veya sosyal güvenlik prim borcu   olmaması gerekiyor.

Kırsal Kalkınma Programı çerçevesinde desteklenecek alanlar ise şöyle   sıralanıyor: Et üreten tarımsal işletmelere yatırım, süt ve süt   ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve   pazarlanması, meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, su   ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerinin   çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünlerin ve mikro   işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm, kültür balıkçılığı…

Başvuru için gerekli dokümanlar

• İlgilendiğiniz alanın başvuru formu • Bu alanla ilgili taahhütnameler • Teknik kurumlardan temin edilen resmi belgeler • Uygun olan ve olmayan harcamaların detaylı tabloları           • Danışman firma ve tedarikçi bilgileri tablosu • Seçilen, seçilmeyen teklifler ve ekleri • Maliyetleri gerekçelendirme tablosu • Yasal mali tablolar • Mevcut varlıklar listesi • Projeler (mimari, statik, elektrik tesisatı, mekanik tesisat) • Metraj cetveli • Makine ekipman yerleşim planı ve listesi • Yapı ruhsatı ya da yapı ruhsatı alınmasına gerek olmadığını gösteren resmi yazı           • İş planı           • Teknik proje

Destek bütçeleri…

Desteklenecek alan Toplam bütçesi (euro) Destek oranı (yüzde)

Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması 72.512.257 50-65           Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 53.323.095 50           Kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi 70.075.256 50

Toplam: 195.910.609

Desteklenen projeler

Yedinci çağrı döneminde 41 proje hibe desteği aldı. Bu alanda örnek   olarak, Kahramanmaraş’ta Gürçol Tarım 300 başlık süt üretim çiftliği,   Erzurum’da Dadaş Çiftliği organik süt inekçiliği tesisi, Hatay’da Aset   Market ekolojik zeytinyağı tesisi, Amasya’da Dümenler 250 başlık Avrupa   Birliği standartlarında besi çiftliği ve Şanlıurfa’da Mehmet Şükrü   Günbeği et üretim tesisi kurdular.

Kerem AKGÜNDÜZ / TKDK Başkanı

“Uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz”

Proje sahiplerine ya da ilk kez proje hazırlamayı planlayanlara   yardımcı olmak için çeşitli desteklerimiz var. Örneğin 444 8535 numaralı   “Yardım Masası” hattımız hedef kitlenin bize ulaşması için aracısız   hizmet sunuyor. Kişiler ister telefonla isterse yüz yüze, merkez ya da   il koordinatörlüğündeki yardım masalarından her türlü soru ve sorunları   için birebir bilgi alabiliyor.

Para Dergisi


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.