Kariyerinize zarar vermek istemiyorsanız bunlara dikkat
İş hayatında başarılı olma yolları
İş hayatında başarılı olma yolları

İş hayatı acımasız olduğu kadar çok hassas dengeler üzerinde oynanan bir nevi stratji oyunudur.Heleki kamu dışındaysa bu durum tam anlamıyla santranç gibidir.Bazen çok çalışır terfi alamazsınız,  sizden daha az bilgili ve beceriksiz insanlar rahatlıkla terfi alırlar.Yada sektör hakkında hiç bir bilgisi yoktur bir anda gelip başınaza çöreklenebilirler.

Malesef iş hayatı acımasız.Ama şunu kesinlikle unutmayın dürüst ve işini iyi yapan kişiler sonunda kesinlikle kazanır.Ama eğerki işten kovulmak istiyorsanız müdürünüzle kavga etmek için aşağıdaki yazılanları uygulayabilirsinizde…

İşten kovulmanın 10 yolu

1. “Bu benim işim değil ki ?!”

Müdürünüz işi kimin yaptığıyla değil işin yapılıp yapılmadığıyla ilgilenir. “Bu benim işim değil ki” diyip paçayı kurtaracağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

2.” Çok yoğunum”

Sürekli yoğun olduğunuzu söylerseniz işinizi yapma konusunda yetersiz olduğunuzu düşünecektir.

 3. “O tarih çok erken, hayatta bitiremem!”

Bir proje size verildiğinde teslim günü de belirtilir. Daha işi inceleyip, nasıl olur onu düşünmeden “Ay bu tarih çok erken, vay efendim nasıl yetiştiririm” diye şikayet etmeyin. Planınızı yapın, çalışmaya başlayın. Bir müddet sonra ek zaman istemek daha akıllıca olacaktır.

4. “Mümkün değil, olmaz!”

Bu cümleyi kurmak boğaya kırmızı pelerin sallamakla eşdeğer bizden söylemesi. Ne yapıp edip bir yolunu bulmaya çalışın. Müdürün gözünde siz iş yapmak için para alıyorsunuz.

5. “Önce de denemiştik zaten ama olmadı :(“

Ofise yeni müdür gelmiş. Size delege edeceği ilk iş için “Biz onu denemiştik ama olmadı” gibi cümleler kurmayın. Aynı proje de olsa yöneten kişi farklı olacağından bir kere daha denemekte fayda var. Ayrıca müdürler kendilerinden önce ne yapıldığını duymaktan pek hoşlanmaz. Yeni müdür yeni kurallar demektir.

6. “Biz hep böyle yapıyoruz ki zaten”

İnsanların çoğu değişikliği sevmez ve siz de bir istisna olmayabilirsiniz. Ancak özellikle yeni müdürler kendi kurallarını yerleştirmek için bir takım değişiklikler yapmak isteyebilir. “Biz hep böyle yapıyoruz, değişikliğe ne gerek var” gibi cümleler sizi müdürün gözünde düşürmekten başka bir işe yaramaz.

7. “Ben onunla çalışmam”

Muhtemelen bahsettiğiniz kişi de size bayılmıyor ama ofiste ekip işi yapıyorsunuz. Evet, bazen hiç hoşlanmadığımız kişilerle çalışmak zorunda kalabiliriz. Evet, müdürümüz bu durumları bilip ona göre ekipler oluştursun beklentisi içerisinde de olabiliriz. Ancak her zaman evdeki hesap çarşıya uymaz. Şikayet etmektense işi bir an önce bitirip sevmediğiniz kişiden kurtulmayı hızlandırabilirsiniz.

8. “Ben yapmadım”

Hatalı olduğunuzda suçu başkalarının üzerine atmayın. Gerçek elbet ortaya çıkar ve sizi daha kötü bir duruma sokar. Yaptığınız hataların sorumluluğunu alın ve düzeltmek için ekstra çaba sarfedin.

9. “Neden öyle oldu hiç anlamadım!”

“Bilmiyorum” müdürler için kabul edilebilir bir cümle değildir. Bilmediğinizi söylemek yerine bir süre üzerine düşünüp daha sonra cevabınızı verin. Vazgeçmek yerine çabaladığınızı gösterin.

10. “Zam vermezseniz giderim”

Kimse vazgeçilmez değildir.  Siz olmazsanız işlerin sarpa saracağını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Rest çekip gittiğinizde muhtemelen size vermelerini istediğiniz maaştan daha yüksek ücretlerle yerinize birini bulurlar ve üzülen yine siz olursunuz. Zam isterken neden hak ettiğinizi söylemeyi deneyin.

kaynak:lifed.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.