Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır
kariyer-planlamaİş hayatımızın daha verimli ve daha uzun soluklu olabilmesi için Doğru Kariyer Planlanması çok önemlidir. Gelişen global dünya da kadınlarda artık en az erkekler kadar aktif bir şekilde rol almaya başladılar. İş hayatında kadınlar artık çok daha etkin ve başarılılar. En ağır işler ve zor görevlerin üstesinden kadınlar başarı ile geliyor. Kadınlar iş hayatında bu kadar başarılıyken onların geri planda olması doğru bir tercih olmayacaktır. Fakat iş hayatına başlamadan önce kendinize doğru bir kariyer planlaması yaparak iş hayatında zirveyi zorlamanız hiç zor değil. Uzmanların önerilerini dikkate alarak sizde kendinize en uygun kariyer planlamasını yapabilirsiniz.
İşte Uzmanlardan önemli ipuçları


Kariyer Planlaması

Kariyer planı yapmak bir doğum günü partisi planlamaya benzemez. Kariyer planı ve daha sonra bu plan için yapılacak olan şeyler bir doğum günü partisi gibi bir kere de olup bitecek kadar kolay bir iş değildir. Kariyer planında süreklilik esastır. Örneğin her hafta işinizle ilgili yeni bir şey öğrenmeye çalışın. İçinde bulunduğunuz iş sahası hakkında daha fazla bilgi edinin ya da sizinle aynı iş alanında çalışan biriyle fikirlerinizi paylaşın. Diyelim ki patronunuz sizden diğer bölümdekiler için bir sunum hazırlamanızı istedi. Bu sunumu hazırlamak için bilmediğiniz bir bilgisayar sunum programını kullanmayı öğrenin ve sunumuzu bu programla yapın. Böylelikle hem sunumunuzu profesyonel bir şekilde hazırlamış hem de özgeçmişinize artı bir özellik katmış olacaksınız.

Hobi olarak yaptığınız şeylerin kariyerinizi oluştururken size yardımcı olacağını unutmayın. Örneğin sosyal bir kuruluşta bir gruba başkanlık yapıyorsunuz. Bu size para kazandırmayan, sadece yardım için yapılan bir iş. Burada kullandığınız özelliklerinizi iş hayatındaki yöneticilik vasıflarınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Kariyerinizi planlamak için kendinize biraz zaman verin ve bu planı yaparken fazla kesin çizgiler koymayın. Esnek bir plan önünüze sürpriz bir şekilde çıkan teklifleri ve imkânları değerlendirmenize olanak sağlar.

İş sahanızda belli bir pozisyona gelmiş olan kişilere bunu nasıl başardıklarını sorun. Hedeflediğiniz yerde duran bu insanların anlatacağı hikâyeler belki size o pozisyona ulaşmanız için gerekli olan şeyin ne olduğunu söyleyecektir.

Kariyerinize siz yön verin. Başka bir deyişle kariyerinizin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Çoğu zaman patronumuzun verdiği işleri yapmak durumunda kalırız. Fakat onun verdiği işlerden de kendinize bir rol çıkartabilir ve örneğin verilen görevi bir projeye dönüştürebilir ve patronunuzu şaşırtabilirsiniz.Morfikirler


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.