Kara Listedeyken Hangi Bankalar Kredi Verir
Kara listedeyken kredi alınabilir mi?Özellikle bankalarla sorun yaşayanlar için ideal bir haber.Krediler tamamen bankaların kendi iç düzenlemeleriyle alakalı bir durum olduğundan her bankanın müşterisine yaklaşımıda farlklı olmaktadır.Yani A bankasının vermediği krediyi B bankası verebilmektedir.

kara listeKredi verirken bankaların baktığı temel konular vardır. Bunların başında gelir gider dengeniz yer alır. Ayrıca kredi sicilinize bakılır. Yani bankaya yaptığınız aylık borç ödeme veya kapama durumunuz dikkate alınır. Bunların yanısıra eğitim durumunuz, çalıştığınız yer, oturduğunuz şehir, bunların hepsinin farklı farklı önemi vardır. Dolayısıyla kara listede yer alsanız bile başka bir banka da size fırsat sunabilir.

Bankaya gittiğinizde yetkililer size kötü bir kredi siciliniz olduğunu, an itibariyle kredi veremeyeceğini söylemiş olabilir. Ancak kredi sicilinizi düzeltip kara listeden çıkmak da sizin elinizde… Bunu başarabilmek için uzmanlar iki formül öneriyorlar. Şimdi de bunları inceleyelim:

1. Zamana yaymak: Kredi sicil kaydımızı tutan iki kurum vardır. Birisi Kredi Kayıt Bürosu, diğeri Merkez Bankası… Her iki kurumda da kayıtları sadece 5 yıl boyunca tutulur. 5 yıl sonunda bu kayıtlar artık veri tabanlarında yer almaz. Dolayısıyla kara listeden çıkmış olursunuz. Kısacası 5. yılın sonunda kredi alma işlemini tekrar yapabilirsiniz.

2. Borcunuzu başka bankaya aktarmak: 5 yıl uzun süre, o kadar bekleyemem, hemen şimdi krediye ihtiyacım var diyenler için en kısa yoldan formül budur. Bir bankaya olan borcunuzu başka bir bankaya aktarırsanız bu artık yeni bir kredi işlemi olacağı için eski borcunuz ödenmiş olur. Böylece de bir miktar daha faiz odeyerek bankaların kara listesinden otomatiktan çıkmış olursunuz. Bu formüle refinansman dendiği gibi halk arasında takla attırmak, borç çevirmek gibi isimler de veriliyor.

mykredi.blogspot.com.tr


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.